Ezúttal tofut gyártó üzem akadt fenn a Nébih ellenőrzésén

2016. április 28. 10:34
Higiéniai és nyomonkövetési problémák miatt csaknem 600 kg terméket kellett megsemmisíteni és több mint 2 tonna alapanyagot zárolni. Az üzem fél millió forintos bírságra számíthat.

Egy budapesti tofu előállító üzemet ellenőrzött a NÉBIH múlt héten a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, valamint a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársaival közösen. Az üzemben a tofu mellett szójabab csírát is forgalmaztak.

 

 
 

 

Az egységben súlyos higiéniai problémákat találtak az ellenőrök: az előállító helyiségben állt a víz, az edények rozsdásak, koszosak, a falak penészesek voltak, a csíráztató fülkéről pergett a festék, a padlón szemét (papírok, cigaretta csikkek) és szerszámok hevertek. Az üzemben többfelé rágcsálóirtószert szórtak szét, ami az alapanyagokat is beszennyezte. A termékek előállításáról semmilyen dokumentációt sem vezettek.

nébih

Az ellenőrök súlyos higiéniai problémákat találtak az üzemben – fotó: NÉBIH

A hatóság elrendelte csaknem 600 kg – nem nyomonkövethető – termék megsemmisítését, valamint az eredetigazolásáig 2,1 t szójabab alapanyag forgalmi korlátozását. Az üzem működését a hiányosságok pótlásáig haladéktalanul felfüggesztették. Az üzem újranyitására csak a megismételt hatósági szemlét követően lesz lehetőség. Az eljárás folyamatban van, az ügyben fél millió forintos bírság várható. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal az üzemeltető cég vezetőinek, illetve alkalmazottainak tartózkodási jogosultsága ügyében – a feltárt hiányosságok miatt – vizsgálatot indított.

Forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Kivérezteti a kormány a cafeteria-rendszert?

2016. szeptember 08. 10:29
Dávid Ferenc, a VOSZ elnöke arra emlékeztetett, hogy januártól jelentősen nő az önkéntes nyugdíjpénztári és egészségpénztári juttatások adóterhe, emiatt sok cégnek már nem éri meg, hogy ebben a formában támogassa munkatársait.

Lehetőségek és korlátok a biotermékek piacán

2017. augusztus 17. 08:28
A magyar mezőgazdaságra általánosan jellemző kihívásokkal kell megküzdeniük az ökológiai gazdálkodást folytató termelőknek is, hiszen létre kell hozniuk a termelői szerveződéseiket, fejleszteni kell a piaci információs rendszereiket és a hazai feldolgozó-kapacitásokat is.