Nem éri meg haraggal elválni a dolgozóktól - elbocsátottnak lenni HR-esként

2018. április 16. 15:08
Egy outplacement program akkor éri el célját, ha megvédi a cég hírnevét, azaz a munkáltatói márkát, de elősegítheti a munkajogi perek elkerülését is. Fontos kérdés, hogy élik meg az érintettek? Ők vajon tényleg érzik-e a szervezet támogatását, valós segítséget ad-e nekik a program? A témában egy olyan érintettet kérdeztünk, aki HR-esként élte át a leépítést. Mit tanulhat egy cég a tapasztalataiból? Az outplacementről testközelből, HR-es szemmel.

Egy több ezer főt foglalkoztató multinacionális vállalat egyik elbocsátottja mesélt nekünk tapasztalatairól, az outplacement program előnyeiről és arról, miben látja ő a gondoskodó leépítés hasznát a szervezetek számára.

Szakmabeliként a leépítés okozta kihívásokról

Mivel a HR-en dolgoztam, ezért tudtam, hogy milyen elemei vannak az Esély csomagnak, vagyis az outplacement programnak. Tudtam például, hogy tanácsadási alkalmakat lehet igénybe venni, illetve, hogy képzési támogatást is igényelhetek. Bár nap, mint nap a HR világában mozogtam, az elbocsájtás után úrrá lett rajtam a pánik hangulat. Feltettem magamnak a kérdést: hogyan tovább? Támogatásra volt szükségem, hogy hogyan mozdulhatok el abból a légüres térből, amelybe kerültem. A képzési támogatás egy nagyon pozitív eleme volt a folyamatnak, mert több év után megfogalmazódott bennem, hogy valami olyan új tevékenységbe kezdjek, amit élvezek. Ehhez nagyon jól jött, hogy támogatást kaptam a továbbképzésemben. Reményt adott.”

Mit adhat egy ilyen program?

„Többet kaptam, mint amit vártam. A képzési támogatás mellett a személyre szabottság nagyon sokat számított. A tanácsadó, aki coacholt, rendkívül sokat segített. Felismerte, milyen területeken van a legnagyobb szükségem a támogatásra, így az egyéni ülések személyre szabottá váltak. Annak ellenére, hogy HR-es vagyok és már körülbelül millió életrajzot láttam, a tanácsadó fel tudta nyitni a szemem, hogy mit kellene változtatnom a CV-mben. Ami pedig az átképzési támogatást illeti: Rajtam kívül is sokan vágynak arra, hogy sok évnyi munka után valami mást csináljanak, karriert váltsanak, és ha ebben támogatást ad az elbocsátó vállalat, akkor az egy adu ász lehet.”

Miért éri meg a cégeknek a gondoskodás? Egy HR-es szemüvegén át

„Amellett, hogy ezzel a cég igyekszik elkerülni, hogy a történtek minél kevésbé fájjanak, egyértelműen látszik, hogy egy outplacement program üzleti érdekeket is szolgál. A békés elválással és támogatással megelőzhetők az esetleges munkajogi perek, sőt, ha az elválás pozitív keretek között zajlik, az elbocsátott valószínűleg a cég ügyfeleként is megmarad. Az outplacement a szociális megfontolás mellett tehát egyértelműen óvja a cég hírnevét és akár az ügyfélkörét is. Jelenlegi cégemnél is javasolnám a programot, ha leépítésre kerülne a sor, mert hasznos. Nem éri meg haraggal elválni a dolgozóktól.”

A korábbi munkahely a gondoskodó leépítés tükrében

„Összességében nem gondolok negatívan az előző munkaadómra. Sőt, a szervezet egyes területeit szívesen ajánlanám az ismerőseimnek, ha munkát keresnek. Egy pályakezdőnek például kimondottan ajánlanám a céget.”

Outplacement nélkül…

„…nehezebb és lassabb lett volna a feldolgozás. Valószínűleg e nélkül a program nélkül is találtam volna új munkahelyet, de nagyon hálás vagyok azokért az információkért és segítségért, amiket például a tanácsadómtól kaptam. Meggyorsította, hogy átlendüljek a nehézségeken, pozitívan álljak a történtekhez. Outplacement nélkül lehet, hogy átváltok a versenytársakhoz mint ügyfél.”

Saját bőrön tapasztalva, ugyanakkor szakmai szemüvegen át szemlélve egy leépítést, interjúalanyunk üzenete a vállalatok számára:

• Az outplacementből - amellett, hogy reményt ad és védőhálót jelenthet még egy, az interjútechnikában és az önéletrajzírásban tapasztalt szakmabelinek is - a cégek is sokat profitálhatnak.
• Békés elválást biztosíthat egy-egy jól felépített, az egyént a fókuszba emelő program. 
• Nagyon fontos, hogy a törődés minél inkább személyre szabott legyen. A leépítettek támogatása kulcs ahhoz, hogy egy cég megőrizze jó hírnevét, és ne szabotálja a jövőbeli toborzásának sikerét.

Hadas-Hajdu Helga, outplacement szakértő
Tóth Nikolett, HR tanácsadó, pszichológus

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

Erdészeti géptámogatás igényelhető

2017. május 10. 08:20
2017. június 1-től lehet pályázni az „Erdészeti technológiákra, valamint erdei termékek feldolgozására és piaci értékesítésére irányuló beruházások” elnevezésű (VP5-8.6.1-17 azonosító jelű) felhívásra.

Napo körüljárja a munkával töltött életévek fenntarthatóságának legfontosabb összetevőit

2016. július 28. 08:12
Az Egészséges munkahelyek kampány hőse, Napo az egészséges jövőbe kalauzol el minket. Az új filmben Napo elnyeri az időutazás képességét. Újonnan szerzett hatalmának köszönhetően felfedezi a múltat és a jövőt, hogy fényt derítsen arra, melyek lesznek az egészségesebb és termelékenyebb munkahelyek fő elemei a munkaerő öregedésével összefüggésben.