A járvány után: már átlendültünk a mélyponton

2020. augusztus 04. 07:42
Az elmúlt hónapok erős pesszimizmusa után a júliusi Beszerzési Menedzserindex minimális élénkülést mutat. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság által számolt index azt jelzi, hogy a mélyponton átlendültünk, de az érték alulmúlja az elmúlt évi számot és a korábbi három év átlagát is.
A járvány után: már átlendültünk a mélyponton

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 50,8. Ez alapján a válaszadók az előző hónaphoz képest immár kedvezőbb folyamatokról számoltak be, négy hónapos szűkülés után. Februárban már néhány válaszadónál érződött a koronavírus-járvány hatása, ami márciusban kibontakozott, és áprilisban is erőteljesen meghatározta a mindennapokat, a májusi enyhítésekkel párhuzamosan ugyanakkor a szűkülés üteme lassult és ez a trend júniusban is megmaradt, majd júliusban átfordult egy enyhe ütemű bővüléssé. A BMI üteme ezzel 50,0 pont fölé került.

A most közzétett számokat értelmezhetjük a félig üres-félig teli pohár szindrómával is. A járvány utáni gazdasági visszaesés egyértelműen megmutatkozott a BMI-ben, amit később a makrogazdasági adatok is visszaigazoltak. A tavaszi számokhoz képest látványos volt a javulás, ám messze nem ilyen rózsás a kép, ha a korábbi évek számaival hasonlítjuk össze a mostani értéket.

Az elmúlt hónapok pesszimzmusa után stagnálás közelébe kúszott fel a BMI

A 2020 július havi index nagyobb a júniusi (47,4) értéknél, és a kilencedik legalacsonyabb júliusi érték. Július összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a júliusoké 52,8). Az elmúlt három évben a júliusi átlag ennél magasabb volt (53,3), köszönhetően a 2017-es év gyorsabb ütemének (55,6). Az idei érték így átlag alatti júliusi értéknek tekinthető.

Így alakultak az index komponensei

A termelési mennyiség indexe nőtt júniusi értékéhez képest, és 50,0 pont fölé kerülve a termelt mennyiség növekedését jelzi az előző hónappal összevetve, első alkalommal. A mostani érték átlag alatti, 1995 óta tizenegyszer volt alacsonyabb az index értéke júliusban.

Az új rendelések indexe is emelkedett, és 50,0 pont fölé kerülve jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag alattinak tekinthető 1995 óta, eddig tizenegyszer mértünk alacsonyabb júliusi értéket.

A júliusi szállítási átfutási idő hosszabb lett júniushoz képest, és az ütem erősödött. Az index értéke az elmúlt egy évben majdnem végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi júliusi értékeket nézve az idei a második legalacsonyabb.

A vásárolt készletek indexe öt havi szűkülés után első alkalommal bővül, enyhe ütemben. Az idei júliusi indexérték az elmúlt évek értékei alapján átlag alatti, és a tizenkettedik legkisebb júliusi.

A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónaphoz hasonlóan júliusban is csökkenésre utal, nyolcadik alkalommal egy havi bővülés után. Az index értéke nagyobb lett júniushoz képest, de átlag alatti értéknek tekinthető, valamint a tizedik legalacsonyabb júliusinak.

piacesprofit.hu

Kapcsolódó cikkek

Három órán múlhat - a stroke - Világnap

2018. november 13. 07:45
 
Hétvégén tartották a stroke világnapját. 
A világ minden táján ezen a napon hívják fel a nemzetközi közösség figyelmét a stroke veszélyeire és a három órás időablak fontosságára. A szélütés visszaszorítása érdekében a Magyar Stroke Társaság ezen a napon fokozottan hangsúlyozza a megelőzés jelentőségét. 

Kisebb játéktéren kell a HR-eseknek a munkaerőt bevonzani és megtartani

2018. november 06. 09:01
Mi lesz a juttatásokkal? Szándék van…. idézhetnénk a Kiscsillag zenekar egyik jól ismert számát, mert az látszik, hogy adózási és adminisztrációs szempontból van szándék. A változások nemcsak adó, hanem adminisztrációs terhet is rónak mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldalra. A felelősség óriási, és számtalan kérdés lóg még a levegőben.