Megszületett a megállapodás a minimálbérről és a garantált bérminimumról

2021. január 26. 08:58
2021. január 25-én a munkáltatói oldal és a munkavállalói oldal többsége megállapodott abban, hogy közel 4%-kal emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum Magyarországon: a minimálbér bruttó 167 400 forintra emelkedik, a garantált bérminimum pedig 219 000 forintra nő.
Megszületett a megállapodás a minimálbérről és a garantált bérminimumról

Február 1-től a minimálbér bruttó értéke 167 400 forintra, a garantált bérminimum bruttó értéke pedig 219 ezer forintra emelkedik, ami csaknem 4 százalékos béremelést jelent. A bérmegállapodás azt is tartalmazza, hogy amennyiben az év közben a munkaadókat terhelő szociális hozzájárulási adó (szocho) a jelenlegi 15,5 százalékról, 13,5 százalékra csökken, akkor a minimálbér automatikusan havi bruttó 169 ezer, míg a garantált bérminimum havi bruttó 221 100 forintra emelkedik.

A felek ajánlásként megfogalmazták, hogy a versenyszférában a lehetőségek figyelembe vételével 2021-ben is a 2016. évi hosszú távú megállapodás elvei alapján tovább emlekedjenek a bérek. Ezen túl a felek minden vállalkozást annak saját üzleti, pénzügyi és bérpiaci helyzetének megfelelő béremelésre ösztönöznek, melynek során prioritást élvez a munkahelyek megőrzése, a munkavállalói szempontok, törekvések, valamint a vállalkozás pénzügyi stabilitása.

A 2021. évi megállapodás nem zár ki további minimálbér emelést sem. A Megállapodás tartalmaz egy olyan záradékot, amely szerint a felek vállalják, hogy a releváns 2021. első félévi statisztikai adatok megjelenése után áttekintik és értékelik a meglelőző másfél év gazdasági feljdődésének és a béreknek az alakulását és tárgyalnak a jövőbeli lehetőségekről.

A 2021-es bérmegállapodást a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) kivételével a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának valamennyi tagja aláírta, így a szakszervetek részéről: a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a munkaadók részéről pedig a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), az Áfeosz-Coop Szövetség, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ).

 
liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Csak a zöldség drágulása volt gyorsabb a béremelésnél

2019. június 25. 07:44
Az infláció duplájával, 93 százalékkal nőtt az átlagkereset 2006 óta

Ár-bér spirál? Bér-ár spirál!

2022. július 20. 08:00
Ambivalens helyzetben van a pandémia által már eleve alaposan megtépázott és felforgatott, az ukrajnai események miatt pedig egy újabb, szintén váratlan krízissel (elszabaduló kiskereskedelmi árak, inflálódó keresetek, ár-bér spirál) küszködő munkaerőpiac, nem csak Norvégiában vagy Európában, hanem bizony idehaza is. Vajon mi gerjeszt mit? Az árak a béreket vagy épp fordítva? Konkrét tippeket is ad Papp Tamás István, HR szakember az előremenekülésre.