155 éves a debreceni agrár-felsőoktatás
2023. április 04. 15:05
Decemberig lesznek konferenciák, bemutatók.
2023-ban a Debreceni Egyetem az agrár-felsőoktatás 155 éves évfordulóját ünnepli. Ebből az alkalomból számos tudományos és ismeretterjesztő rendezvénnyel, konferenciával népszerűsítik az oktatási-kutatási tevékenységüket, valamint bemutatják a debreceni agrár-felsőoktatás tudományos eredményeit.

Az agrárium napjainkban folyamatos kihívások előtt áll. A klimatikus viszonyok szélsőségessé válása, a romló termőhelyi körülmények negatívan befolyásolják az elérhető termésmennyiségét és minőségét, a folyamatosan változó agrárgazdasági környezet bizonytalanná teszi az ágazat jövedelmezőségét. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) és az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) Kutatóintézetei a térség agrár-tudásbázisaként oktató, kutató-fejlesztő, innovációs tevékenységeket lát el, melyek a magyar agrár- és élelmiszeriparitermékek fejlesztéséhez, a biológiaialapok fenntartásához és fejlesztéséhez, valamint a régió- és vidékfejlesztésszakmai alapjainak biztosításához szükségesek – írja köszöntőjében Prof. Dr. Harsányi Endre, rektorhelyettes és Prof. Dr. Stündl László, dékán.
Az elmúlt hónapokban többek között már megrendezésre került a KITE Zrt. Növényvédelmi továbbképzése, Megyei Borverseny, Kiskertek növényvédelme tanfolyam – gyümölcs, zöldség, szőlő, dísznövény környezetkímélő növényvédelme, Égető kérdések az ipari zöldség termékpályán: A csemegekukorica és zöldborsó ágazat fejlesztéséneklehetőségei című konferencia és Dr. Gonda István emlékére rendezett, Mi lesz Veled, magyar alma...? – ágazati konferencia.
Minden hónapban megrendezésre kerül a Nyitott Kapuk Napja az Agrármúzeum szervezésében.
ÁPRILIS
9. WATERAGRI Időközi Értekezlet
Szervező: DE MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet
3. Debreceni Alkalmazott Rovartani Konferencia(DARK)
Szervező: DE MÉK Növényvédelmi Intézet
Egyiptomi oktatók szakmai továbbképzése (NewProfessional Diploma in Plant-Clinic and Phytosanitary Technologies)
Szervező: DE MÉK Növényvédelmi Intézet
Őszi árpa, őszi zab kísérletek bemutatója
Szervező: DE MÉK Növénytudományi Intézet
MÁJUS
Szőlővirágzás ünnepe
Szervező: DE MÉK Kertészettudományi Intézet
Állat és Környezete, Környezetterhelés, DE-MATE közös szimpózium
Szervező: DE MÉK Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet Állattenyésztési Tanszék
XII. Kari Természetvédelmi Tehetségnap
II. forduló
Szervező: DE MÉK Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék
Bemutató madárgyűrűzés a Madarak és fák napja alkalmából
Szervező: DE MÉK Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék
Növényorvos Nap (közösségi programok, szakmaielőadások)
Szervező: DE MÉK Növényvédelmi Intézet
XXX. Búzatanácskozás
Szervező: DE MÉK Növénytudományi Intézet
Magfehérje pillangós növények szántóföldi bemutatóval egybekötött szakmai rendezvény
Szervező: DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet
Trendek és kihívások a hazai vízgazdálkodásban workshop
Szervező: DE MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet
Ökológiai gazdálkodási bemutató a DE AKIT Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet Látóképi Kísérleti Telepén
Szervező: DE Ökológiai Gazdálkodási Tudásközpont
Sárgulási hét
Szervező: DE MÉK HÖK, DE GTK HÖK
JÚNIUS
6. Orthopterás találkozó
Szervező: DE MÉK Növényvédelmi Intézet
Ökológiai gazdálkodási bemutató a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetében
Szervező: DE Ökológiai Gazdálkodási Tudásközpont
Halgazdálkodási szakmérnökök találkozója – Dr. Pócsi László domborművének avatása
Szervező: DE MÉK Halbiológiai Laboratórium
Tanévzáró, Diplomaosztó
Szervező: DE MÉK
AUGUSZTUS
XXXII. Farmer Expo szakmai konferenciák
SZEPTEMBER
Tanévnyitó
Szervező: DE MÉK
Jubileumi diplomások napja
Szervező: DE MÉK
Zamat Fesztivál - nemzetközi debreceni pároskolbászkészítő verseny
Szervező: DE MÉK Élelmiszertechnológiai Intézet
Az élelmiszermérnöki képzés és élelmiszer kutatásaktuális kérdései – Dr. Győri Zoltán életútja tudományos konferencia
Szervező: DE MÉK Táplálkozástudományi Intézet
Trendek és kihívások a hazai élelmiszergazdaságban workshop
Szervező: DE MÉK Élelmiszertechnológiai, Élelmiszertudományi és Táplálkozástudományi Intézetei
Debreceni tartamkísérletek 40 éve
Szervező: DE MÉK Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézet és Magyar Tudományos Akadémia

OKTÓBER
Fenntartható és innovatív megoldások az agrár- és élelmiszeripar területén jubileumi konferencia
Szervező: DE MÉK
Trendek és kihívások a hazai állattenyésztésben workshop
Szervező: DE MÉK Állattudományi, Biotechnológiai és Természetvédelmi Intézet
A debreceni agrár- és gazdasági felsőoktatás 155 éve emléknap
Szervező: Agrármúzeum
ÖKO NAP – ökológiai gazdálkodási technológiai és termékbemutató
Szervező: DE Ökológiai Gazdálkodási Tudásközpont
NOVEMBER
II. Növénynemesítési emléknap és Konferencia (NEK 2023)
Szervező: DE MÉK Növénytudományi Intézet Alkalmazott Növénybiológiai Tanszék és Magyar Növénynemesítők Egyesülete
Trendek és kihívások a hazai növénytermesztésben workshop
Szervező: DE MÉK Növénytudományi Intézet
Tudományos Diákköri Konferencia
Szervező: DE MÉK
PhD konferencia
Szervező: DE MÉK, Agrártudományi Doktori Tanács, Doktori Iskolák

Betekintés a kar Víz- és Környezetgazdálkodási Intézetének egyik legutóbbi kísérletébe – Fotó: Debreceni Egyetem MÉK Facebook
DECEMBER
Agrár Tanulmányi verseny középiskolások számára, szóbeli forduló, döntő
Szervező: DE MÉK Agrokémiai és Talajtani Intézet
Beiskolázási Nyílt Nap
Szervező: DE MÉK
Tanévzáró, Diplomaosztó
Szervező: DE MÉK
Ünnepi év zárás
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Farkas Sándor: tragédia, régen elkéstünk az öntözés fejlesztésével
2022. december 02. 09:40
Nagyon sokakat foglalkoztat Magyarországon jelenleg az öntözésfejlesztés kérdésköre, de régen elkéstünk ezzel - mondta el Farkas Sándor, az Agrárminiszter miniszterhelyettese a Portfolio Agrárszektor 2022 Konferencián Siófokon. Kiemelte, az 1800-as években az Alföldön történt Tisza szabályozásának érezzük most a negatív hatásait, ma már olyan mélyen van a talajban a nedvesség, hogy a növények gyökere alig tudja elérni, ezért rengeteg területen megkerülhetetlen a víz visszatartása, illetve a vízgazdálkodás. A miniszterhelyettes a konferencián többek között arról is beszélt, hogy 2023 után a vidékfejlesztési támogatások között meghatározóak lesznek azok a támogatási formák, amelyek segíteni hivatottak a mezőgazdasági termelők alkalmazkodását a körülményekhez.
Katasztrófa felé sodródunk: a gazdasági működés 50%-a ezen múlik, mégis sokan legyintenek rá
2022. november 29. 10:31
A körforgásos gazdaság gyakorlati megvalósításáról, a biodiverzitás csökkenésének visszaszorításáról és a zöld pénzügyi vonatkozásokról is szó volt a BCSDH, a Holland Királyság Nagykövetsége és az ING Bank N. V. Magyarországi Fióktelepe által szervezett Körforgásos Gazdaság találkozón. Azok számára, akik még csak most barátkoznak a körforgásos gazdasággal, vagy a biodiverzitással, az egyik legfontosabb üzenet, hogy ezek jóval többről szólnak mint az újrahasznosítás, vagy az erdőben élő állatok jóléte. Komoly gazdasági érdek húzódik amögött, hogy mindkét területtel rendszerszinten foglalkozzanak az országok, vállalatok és a magánszféra. A biodiverzitáson például a gazdaságunk működésének 50%-a múlik.