49,5 milliárd Ft jut öntözésfejlesztésre

2016. május 12. 07:53
Egyéni beruházás esetén 500 millió forint, kollektív esetén 1 milliárd forint a vissza nem térítendő támogatás felső határa. A kérelmek benyújtására 2016. július 6. napjától 2018. július 6. napjáig van lehetőség.

A globális klímaváltozás hatásai napjainkban már érzékelhetőek és hazánkra is komoly hatást fejtenek ki, számos új nehézséggel szembesítve a gazdákat. Az éghajlat globális alakulásával párhuzamosan egyértelmű változások mutathatók ki a hazai hőmérsékleti és csapadékviszonyokban. Az utóbbi három évtized során a napi maximum-hőmérséklet drámai mértékben emelkedett, mellyel párhuzamosan csökken az éves csapadékmennyiség is.

 

 
 
 

 

A klímaváltozás következtében a csapadék mennyisége és időbeli eloszlása is szélsőségesebbé, kiszámíthatatlanabbá válik. Gyakori, hogy egy adott éven belül ugyanazon a területen egyszerre jelentkezik vízelvezetési és vízpótlási (öntözési) igény. Az egyenlőtlen csapadékeloszlás és az egyre gyakoribbá váló aszályok miatt a mezőgazdaság klímaváltozásnak való kitettsége nő.

A most megjelent felhívás célja a mezőgazdasági termelés biztonsága és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodása érdekében a vízvisszatartás, a vízkészleteinkkel való fenntartható gazdálkodás, takarékos öntözési technológiák elterjesztése, a klímaváltozásnak ellenálló termelési módszerek és fenntartható területhasználat biztosítása, a felszíni és felszín alatti víztestek mennyiségi szempontból jó állapotba hozásához és/vagy a jó állapotuk megőrzéséhez szükséges intézkedések támogatása.

öntözés

A támogatott kérelmek várható száma: 1000 db – fotó: Shutterstock

Önállóan támogatható tevékenységek:

I. Öntözőberendezések vízellátását biztosító vízvisszatartás létesítményeinek támogatása fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításával, ezen belül víztározók létesítésének támogatása közepes nagyságú tározók kialakítása révén, amelyek mérete már megengedi, hogy öntözővíz kivétel is lehetséges legyen:

a) tározótér kialakítása, építése, a területre hulló csapadék és felgyülemlett belvíz visszatartására, tárolására,
b) geotextíliák elhelyezése, 
c) tározó terek vízzáró szigetelése, 
d) tábla szintű vízkormányzási művek kialakítása: a víztározóba gyűjtendő víz útjának kialakítása (csatorna, vizes árkok), 
e) partvédő művek, földművek kialakítása.

II. Természetes szűrőmezők kialakítása a keletkezett felesleges és a gazdálkodás szempontjából káros vizek összegyűjtést követő tápanyag terhelésének csökkentése, majd befogadó vízfolyásba történő továbbítása céljából:

a) a szűrőmező létesítésére alkalmas tér kialakítása, építése, 
b) szűrőmező kialakítása, 
c) rávezetés és elvezetés céljából szabályozó műtárgyak kiépítése. 

III. Mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorált utak kialakítása:

a) meliorált út kialakítása, felújítása, szélesítése, 
b) egy- vagy kétoldalú útárkok kialakítása, 
c) szükséges átemelők, 
d) forgalom átvezetésre alkalmas létesítmény kiépítése.

IV. Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak fejlesztése, rekonstrukciója:

a) vízi létesítmények és kapcsolódó műtárgyainak rekonstrukciója, fejlesztése, 
b) a meglévő elavult rendszer elemeinek cseréje: új korszerű (víz - és energiatakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése
• új öntözőgépek telepítése
• új csővezetékek
• jobb hatásfokú szórófejek beépítése
• automatizált öntözőtelepek kialakítása
• az automatizált rendszerhez szükséges meteorológiai állomás beszerzése
• talajszondák telepítése
• szivattyútelepek felújítása
c) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása,
d) tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása, 
e) földmedrű csatornák burkolása. 

V. Új öntözőberendezések beszerzése, illetve új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása: 

a) vízi létesítmények és kapcsolódó műtárgyainak építése, 
b) felszíni és felszín alatti vízkivételi művek kialakítása, 
c) új korszerű (víz - és energiatakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése,
• öntözőgépek, 
• szivattyúk,
• szűrők, 
• csővezetékek,
• szerelvények,
• távvezérlő rendszerek,
• meteorológiai állomás, 
• talajszondák,

d) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása, 
e) tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása.

VI. Öntözőberendezések energiafelhasználás hatékonyságának javítása:

a) meglévő, alacsony hatásfokú (diesel üzemű) szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzése, amely által legalább 10% egységnyi energiahatékonyság javulás teljesítése az elvárás,
b) megújuló energiaforrások használata (különösen szél-és napenergia felhasználása).

forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Kevesebb a munkabaleset az agráriumban

2018. február 13. 11:38
Egy év alatt jelentősen, mintegy 33 százalékkal csökkent a mezőgazdaságban a végzetes kimenetelű munkabalesetek száma, köszönhetően a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Fókuszban a mezőgazdaság – első a munkavégzés biztonsága elnevezésű kétéves munkavédelmi kampányának – közölte a Magyar Időkkel a gazdasági tárca.

„Ahol ezt a kérdést feltették, ott drámai változást követelt meg a cégvezetés gondolkodásában”

2018. március 22. 10:25
A munkaerő-megtartás problémáira nincs gyors megoldás, nincs vízzel bevehető pirula, de a cégen belüli pletyka és a kommunikációs dugulások megértése fontos része az útnak, amin a célba jutás reményében végig kell menni. Ezt állítja Mezriczky László, az Ispiro Consulting vezetője, akit a fluktuációról és annak menedzselhetőségéről Szabó M. István, az allas.hu kommunikációs vezetője kérdezett.