A fák a túlélés kulcsai

2023. február 16. 15:36
A világ összes fafajának csaknem egyharmada veszélyeztetett, és a teljes kihalás szélén áll. Ha ez megtörténik, nemcsak azok az erdők kerülnek veszélybe, amelyekben ezek a fák találhatók, hanem az egész földi ökoszisztéma.
A tudósok tanulmányról tanulmányra figyelmeztetik az emberiséget a fák globális kihalási folyamatára. A világ fáinak állapota (The State of the World's Trees) című tanulmány megállapította, hogy jelenleg e növények mintegy harmada, azaz több mint 17 500 egyedi faj a kihalás szélén áll. Ez több mint kétszerese a világ összes veszélyeztetett négylábú állatfajának.
 
Ezt a 2022 szeptemberi fakivágási tanulmány is megerősítette. Ebben a projektben a világ 20 különböző országából 45 tudós vett részt, akik közösen figyelmeztetést adtak ki az emberiségnek a világ erdeinek egyre romló állapotáról.  
A fák a túlélés kulcsai
- Az élőhelyek csökkenését leggyakrabban a fák elvesztése okozza, és ez áll az állatok kipusztulásával kapcsolatos aggodalmak hátterében.
Lehetetlen minden élőlényről gondoskodni, ha nem gondoskodunk először a fákról - érvelt a  tanulmány vezető szerzője, Malin Rivers biológus.
 
A fák a természetes ökoszisztémák jelentős részének legfontosabb láncszemei. Azok, amelyek táplálékot és menedéket nyújtanak az állatoknak, valamint élőhelyet biztosítanak kisebb növényeknek, gombáknak és baktériumoknak.
 
A fák nagyon szoros kölcsönhatásban vannak a Föld talajával, légkörével és időjárásával is - tisztítják a levegőt, oxigént termelnek és esőt okoznak. Emellett a világ rendelkezésre álló édesvíz háromnegyedét és a világ problémás szén-dioxidjának több mint felét tárolják.
 
Ebben az összefüggésben a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy egyetlen fafaj kihalása ellenőrizhetetlen dominóhatást válthat ki, amelynek mértékét lehetetlen megjósolni a Föld összekapcsolt érhálózatában. És még nem is említettük az embereket, akiknek a túlélése szintén ettől függ.
 
- Néhányan még mindig az erdőkben élnek, és megélhetési forrásként, élelemként, menedékként és gyógyszerként használják azt. Rengeteg ember használja még mindig az erdők előnyeit arra, hogy pénzt keressen és eltartsa családját, tette hozzá Rivers.
Ha most nem cselekszünk, az emberiség, a gazdaságunk és a megélhetésünk a közeljövőben károsodni fog. Ökológiai szempontból pedig katasztrófa lesz, jósolják a tanulmány szerzői.
 
forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Lipicai lovak vágtája a havas tájban – videó

2023. február 02. 13:43
Bámulatos felvétel a felszabadultan vágtázó szilvásváradi lipicai ménesről.
 
Látványos videót tett közzé a minap az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad a közösségi oldalán, amelyben az istállóból kirohanó lipicai lovakat láthatjuk, ahogy önfeledten élvezik az hóban vágtázást. Az 1–3 éves korú csikók ménese a Bükk-fennsíkon, Csipkéskúton található.

Lépjünk be az Agroverzumba!

2023. március 13. 10:06
Nehéz, de egyben tiszteletre méltó feladatra vállalkoztak a 2019 óta működő martonvásári Agroverzum Tudományos Élményközpont munkatársai.
Nehéz, mert a látogatóiknak néha még azt is el kell magyarázniuk, hogy mi az a szemtermés, és tiszteletre méltó, mert egyebek mellett azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy növeljék az agrártudományok társadalmi ismertségét, megbecsültségét, és hogy egyre többen válasszák ezt a szép hivatást. Az ATK kutatóinak a támogatásával minél érthetőbben és élvezetesebben, egyben gondolkodásra ösztönözve közvetítik a tudományt. Elhivatott munkájuk részleteit mutatta be az MTA Agrártudományok Osztálya ülésén dr. Bajzáth Judit, az ATK kommunikációs osztályának a vezetője.