A fecskék fele eltűnt! Ezért évente kétezer tonna kártevőtől nem szabadulunk meg
2024. február 06. 16:08
Te is segíthetsz a fecskéknek. Mutatjuk, hogyan.
A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményben, melyben emlékeztetnek: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról.

Mit tehetünk?
Az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent a hazai fecskeállomány. A folyamat megfordítása közös érdekünk, hangsúlyozza az MME, kiemelve, hogy a tavasz közeledtével még van idő kihelyezni a műfészkeket, megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni az ürülékpotyogást megszüntető "fecskepelenkákat".
Az MME a műfészkek és az ezekhez szükséges sablonok elkészítését bemutató kisfilmekkel és részletes leírással is segíti a madárbarátok felkészülését az idei fecskevédelmi szezonra.
A fecskefészek otthoni elkészítéséhez itt olvashatsz tanácsokat, ez a cikk pedig a fészek kihelyezésének helyes módját részletezi. Műfészkek akár meg is vásárolhatók az MME-től.
A fecskéknek a rovarok elleni biológiai védekezésben óriási szerepük van, ezért különösen aggasztó a települési fecskeállomány ezredfordulót követő megfeleződése. Ennek hátterében az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás és a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása áll.

Minden fecske legalább 1 kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt.
Az, hogy Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, azt jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben.
Az állománycsökkenés megállítását, megfordítását a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével (a fészekleverések hatósági bejelentésével) és az ezek mellé márciusban-áprilisban kihelyezett műfészkekkel, sárgyűjtőhelyek létesítésével, valamint ürülékpotyogást megszüntető "fecskepelenkák" felszerelésével,
a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával segíthetik az emberek.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Napkoron tartottak szakmai Napot erdőgazdálkodóknak
2024. november 14. 19:52
Kapcsolódva a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózatának 2024 őszi „Párbeszéd az erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók, szakmai vállalkozások jövőjéért” országos tájékoztató rendezvénysorozatához, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében „Speciális szántóföldi hasznosítás: akác iparifa ültetvény” címmel az Agrárkamara szervezésében szakmai nap került megrendezésre 2024. október 30-án Napkoron.
Ez 2023 nagy kihívása: 500 milliárd forint forgótőke hiányzik az agráriumból
2022. december 02. 09:51
A magyar gazdákat számos negatív hatás érte idén, és nem lehet elmenni amellett sem, hogy a mezőgazdaság forgóeszközigénye magas, ugyanakkor legalább 500-600 milliárd forintnyi forgóeszközhitel hiányzik az agráriumból. Ezt pedig pótolni kellene - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2022 Konferenciáján. A szakemberek az agrárfinanszírozás helyzetéről, a hitelkeresletről és a hitelkínálatról, a szektor jövő évi kilátásairól és agrármoratóriumról is beszéltek.
"2023 nagy kihívása: 500 milliárd forint forgótőke hiányzik az ágazatból - Ki fogja pótolni?" - címmel tartott előadást Hollósi Dávid, az MKB és a Takarékbank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója. A szakember előadásában kiemelte, a mezőgazdaság forgóeszközigénye magas, a mezőgazdaságból legalább 500-600 milliárd forintnyi forgóeszközhitel hiányzik, ezt kellene pótolni - írja a Portfolio. Kifejtette, hogy 2019 óta a termeléshez szükséges alapanyagárak jelentősen, drasztikusan emelkedtek, és jelenleg a bankok magas kamatokkal tudnak dolgozni.