A földi és a légi adatgyűjtés összehangolásával megfelelő pontosságú terméselőrejelzést adhatunk

2024. március 28. 14:41
A dróntechnológia használata lehetővé tette a növényi jellemzők, gyomok, betegségek és kártevők elemzését a mintaterületek megzavarása nélkül.
A földi és a légi adatgyűjtés összehangolásával megfelelő pontosságú terméselőrejelzést adhatunk
Háromévi kutatás és fejlesztés után sikeresen zárult a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott "Integrált rendszer a kísérleti növények automatikus vezérlésére a légi/földi távérzékelés segítségével a precíziós gazdálkodás érdekében" című EUREKA-projekt.
 
A közös kutatás az Agrovet SA agrárvállalkozás (RO) a Nemzeti Élelmiszeripari Biomassza Kutató és Fejlesztő Intézet IBA Bukarest (RO), a Kuspermező Mezőgazdasági és Kereskedelmi-Szolgáltató Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) együttműködésével valósult meg.
 
Háromévi kutatás és fejlesztés után sikeresen zárult az EUREKA-projekt – fotó: MATE
 
A projekt fő célkitűzése egy olyan modell megalkotása volt, amely képes összehasonlítani a földi és légi adatgyűjtést (DAQ), hogy megfelelő pontosságú terméselőrejelzést adjon. A termőföldön lévő inputanyagok megkülönböztetésével a rendszer pontos információkat nyújt a gazdálkodóknak, így a növénytermesztés hatékonyabbá és fenntarthatóbbá válik.
 
A dróntechnológia használata lehetővé tette a növényi jellemzők, gyomok, betegségek és kártevők elemzését a mintaterületek megzavarása nélkül. A multispektrális kamerák használata révén számos vegetációs index és növényfiziológiai paraméter meghatározásra került, ami javította a gazdák döntéshozatali folyamatát.
 
A projekt négy kulcsfontosságú növényre (az őszi búzára, kukoricára, napraforgóra és az őszi káposztarepcére) összpontosított, demonstrálva a technológia sokoldalúságát és alkalmazkodóképességét különböző mezőgazdasági környezetben.
 
A kömlői kísérleti helyszínen és az ország különböző pontjain tartott disszeminációs rendezvények közelebb hozzák a gazdálkodókat a precíziós gazdálkodás bevezetéséhez.
 
A 2019-2.1.1-EUREKA-2019-00002 azonosítószámú projekt teljes támogatásának összege 52.802.636 Ft volt, amelyből a Kuspermező Kft 30.597.386 Ft, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem pedig 22.205.250 Ft támogatásban részesült. A projekt 2021. március 1. és 2024. február 29. között valósult meg.
 
Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Építőanyag készül vörösiszapból

2023. december 12. 16:09
Egy öttagú magyar konzorcium mintegy ötévnyi kutatómunkával új technológiát fejlesztett ki a bauxitmaradvány (vörösiszap) újrahasznosítására.
 
A kutatás egy uniós projekt keretében folyt. Az újfajta betontermékek gyártása már el is elkezdődött. Az 1,48 milliárd forint összértékű K+F programhoz egymilliárd forintos uniós támogatást nyertek a fejlesztők.

Brüsszelnek a gazdálkodókat kell az agrárpolitika középpontjába állítania

2024. május 17. 14:00
Újra a gazdálkodókat kell az uniós agrárpolitika középpontjába állítani, ez a magyar EU elnökség egyik prioritása – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, aki Janusz Wojciechowskival az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosával egyeztetett, csütörtökön, Budapesten.