A földi és a légi adatgyűjtés összehangolásával megfelelő pontosságú terméselőrejelzést adhatunk
2024. március 28. 14:41
A dróntechnológia használata lehetővé tette a növényi jellemzők, gyomok, betegségek és kártevők elemzését a mintaterületek megzavarása nélkül.
Háromévi kutatás és fejlesztés után sikeresen zárult a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott "Integrált rendszer a kísérleti növények automatikus vezérlésére a légi/földi távérzékelés segítségével a precíziós gazdálkodás érdekében" című EUREKA-projekt.
A közös kutatás az Agrovet SA agrárvállalkozás (RO) a Nemzeti Élelmiszeripari Biomassza Kutató és Fejlesztő Intézet IBA Bukarest (RO), a Kuspermező Mezőgazdasági és Kereskedelmi-Szolgáltató Kft. és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) együttműködésével valósult meg.
Háromévi kutatás és fejlesztés után sikeresen zárult az EUREKA-projekt – fotó: MATE
A projekt fő célkitűzése egy olyan modell megalkotása volt, amely képes összehasonlítani a földi és légi adatgyűjtést (DAQ), hogy megfelelő pontosságú terméselőrejelzést adjon. A termőföldön lévő inputanyagok megkülönböztetésével a rendszer pontos információkat nyújt a gazdálkodóknak, így a növénytermesztés hatékonyabbá és fenntarthatóbbá válik.
A dróntechnológia használata lehetővé tette a növényi jellemzők, gyomok, betegségek és kártevők elemzését a mintaterületek megzavarása nélkül. A multispektrális kamerák használata révén számos vegetációs index és növényfiziológiai paraméter meghatározásra került, ami javította a gazdák döntéshozatali folyamatát.
A projekt négy kulcsfontosságú növényre (az őszi búzára, kukoricára, napraforgóra és az őszi káposztarepcére) összpontosított, demonstrálva a technológia sokoldalúságát és alkalmazkodóképességét különböző mezőgazdasági környezetben.
A kömlői kísérleti helyszínen és az ország különböző pontjain tartott disszeminációs rendezvények közelebb hozzák a gazdálkodókat a precíziós gazdálkodás bevezetéséhez.
A 2019-2.1.1-EUREKA-2019-00002 azonosítószámú projekt teljes támogatásának összege 52.802.636 Ft volt, amelyből a Kuspermező Kft 30.597.386 Ft, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem pedig 22.205.250 Ft támogatásban részesült. A projekt 2021. március 1. és 2024. február 29. között valósult meg.
Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A bortermeléshez szükségesek az alacsony környezetterhelésű technológiák
2024. április 12. 15:57
Az agrártárca elkötelezett amellett, hogy hazánkban minél kisebb környezetterheléssel járjon a szőlőtermesztés és minél energiahatékonyabban állítsuk elő borainkat – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet 100. évfordulója alkalmából szervezett találkozón, pénteken, Bresciában.
Tanuljunk egymástól! No-Till közelről
2022. december 05. 10:09
Egyre többet és többet hall mindenki arról, hogy a változó körülményekhez az agráriumban is alkalmazkodni kell, hisz nem biztos, hogy mindig a korábban bevált szokások, tradíciók hozzák a várt eredményeket. Bár van olyan közmondásunk, hogy „A járt utat járatlanért ne hagyd el”, de van olyan is, hogy „Aki mer, az nyer”. Igen döntse el mindenki, melyikben hisz, melyik a számára döntő. Mindemellett érdemes áttekinteni az egyre több váltani kívánó gazdálkodó tapasztalatait, ajánlásait, esetileg aggályait.