A gyerekek kedvenc őszi növénye az év gyógynövénye
2023. október 19. 17:49
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya vadgesztenyét választotta az év gyógynövényének 2023-ban.
A vadgesztenye (Aesculus hippocastanum L.), másnéven bokrétafa vagy lógesztenye Észak-Görögországban, Albániában és Macedóniában őshonos lombhullató fa.
Természetes előfordulásai szurdokokra, hűvös helyekre korlátozódnak. Nagyjából 5000-9000 darab fa alkotja ezeket a vadonélő állományokat, de sajnos a számuk egyre csökken, köszönhetően az erődgazdálkodásnak és a turizmusnak.
Európában, köztük Magyarországon is parkokban, közterületen ültetik a vadgesztenyét, azonban az utóbbi években egyre nagyobb gondot okoz a vadgesztenye-aknázómoly. Ez az inváziós kártevő csak következetes vegyszeres kezeléssel tartható kordában.
A vadgesztenye termése amellett, hogy a gyerekek kedvenc őszi termése, melyből sok mindent lehet barkácsolni, a népi gyógyászatban is fontos szerepet tölt be. Hagyományosan a magja mellett a levelét, kérgét is felhasználják. A leveléből tea készülhet, melyet a népi gyógyászat köhögés ellen, lázcsillapításra és nyákoldásra használt. Azonban magas szaponin tartalma miatt nem ajánlott a házi készítésű szerek belső alkalmazása, mérgezési tüneteket is okozhat: hányingert, hányást, kiütést vagy hasmenést. Külsőleg azonban jól használható pattanásos bőr kezelésére. A vadgesztenye kérgét kelések, bőrbántalmak ellen alkalmazták a népi gyógyászatban, sőt, malária ellenes szerként a kínafa kérgét helyettesítették vele. Cseranyag tartalma miatt bőrcserzésre is alkalmas. A vadgesztenye kéregből kivont eszkulin külsőleg összehúzószer, napvédő készítmények alkotórésze, mivel az ártalmas UV-sugárzást elnyeli.
Leggyakrabban azonban a magokat használják ma is, főként a reuma és visszér elleni kenőcsökben. Azonban régen a vadgesztenyét lóeleségként és a lovak köhögésének enyhítésére is használták, innen származik a lógesztenye elnevezés (angolul is így hívják: „horse chestnut”).
A magból az ipar zsírosolajat, alkoholt, cserzőanyagot, valamint dextrin ragasztóanyagot is előállít, szaponintartalma révén mosószer is készíthető belőle. Szaponintartalma miatt láthatjuk esős időben, hogy a vadgesztenyefák alatt habzanak a pocsolyák, különösen ott, ahol az autók szétlapítják a magokat.
A vadgesztenye készítmények jellemzően nem okoznak problémát, azonban belsőleges alkalmazásnál emésztőszervi panaszokat (gyomorirritáció, hányinger) írtak le, előbbi gyomorsavnak ellenálló bevonattal ellátott tabletták alkalmazásával megelőzhető. Terhesség és szoptatás során azonban csak kifejezetten indokolt esetben, orvosi javaslatra ajánlott. Gyermekeknek a biztonságosságot alátámasztó adatok híján nem javallott a vadgesztenye kivonatot tartalmazó készítmények alkalmazása.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
Okoz gondot az árvízi védekezésben az érkező csapadék?
2024. szeptember 24. 15:17
A Duna ma Mohácsnál tetőzik.
A Duna felső szakaszán gyors az apadás, hétfőn 510 kilométeren, a vasárnapinál 200 kilométerrel rövidebb szakaszon kellett védekezni - közölte az árvízi védekezést irányító operatív törzs ma reggeli sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök.
Két vármegyére a legmagasabb figyelmeztetést adta ki a HungaroMet
2024. augusztus 12. 15:33
A napi középhőmérséklet 29 Celsius-fok felett alakulhat kedden ezeken a tájakon.
A legmagasabb, piros fokozatú figyelmeztetést adta ki a HungaroMet Zrt. Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyére, ahol a napi középhőmérséklet 29 Celsius-fok felett alakulhat kedden.