A gyümölcs aminek számtalan neve van

2016. június 22. 08:43
Általában zöld, néha piros, éretlenül savanyú, éretten viszont már édes. Ez a tézis ugyan sok gyümölcsre igaz, de ebben az írásban most a köszmétéről emlékezünk meg röviden. A megemlékezés szó nem véletlen, hazánkban korábban jóval jelentősebb területen termesztették a köszmétét mint napjainkban. Elsősorban a hűtőipar vásárolja fel a terméseket, ami főként a brit és az észak-európai piacra kerül.

Köszméte? Egres? Piszke? Vagy büszke?

De vajon miért van és hogyan lett ennyi neve, ugyanannak a gyümölcsnek?

A köszméte termesztése hazánkban az 1600-as években kezdődött a földbirtokosok és a kolostorok kertjeiben, innen terjedt aztán el a házi kertekbe. Gyors elterjedését a szakirodalom szerint leginkább a nagyon sok magyar neve bizonyítja, ami azzal magyarázható, hogy közel azonos időben jelent meg az ország számos vidékén. (Gyümölcsök termesztése, 2008)

A köszméte gyümölcsének kedvezőek beltartalmi értékei (magas a C, B1, B2 vitamin tartalma, emellett a kálium, kalcium, mangán tartalma is jelentős) és felhasználása is sokoldalú. A leggyakoribb talán mégis a piszke szósz, amit főtt húsok mellé fogyasztunk. A félérett gyümölcs a cukrász-, konzerv- és mélyhűtőiparban hasznosítható, az érett gyümölcs nyersen is fogyasztható, de befőtt, dzsem, lekvár, szörp, lé, és akár még bor készítésére is alkalmas.

Amikor a piacon köszmétét árusítunk, jól megfigyelhető, hogy azt szinte kizárólag a középkorú hölgyek néha urak vásárolják. Nem nagy mennyiséget, csak éppen annyit, amennyi a vasárnapi húslevesben főtt marhahús mellé elfogy.

Mintha elfelejtettük volna ezt a gyümölcsöt, pedig a köszméte kiválóan színesítené a hétköznapi étkezési szokásainkat. Vagy talán azért felejtettük el, mert csak ritkán találkozunk vele a boltok polcain és a piacon? Nehezen megfejthető kérdés, az viszont biztos, hogy érdemes lenne újra felfedezni azt.

Kapcsolódó cikkek

Befejeződött Párizsban az a tárgyalássorozat, amelyben a France Télécom hét egykori csúcsvezetőjét vonják felelősségre a vállalat dolgozói által elkövetett öngyilkosságokért. A kétezres évek közepén, a francia óriáscég privatizálása után 22 ezres lét

2019. július 19. 09:08
Befejeződött Párizsban az a tárgyalássorozat, amelyben a France Télécom hét egykori csúcsvezetőjét vonják felelősségre a vállalat dolgozói által elkövetett öngyilkosságokért. A kétezres évek közepén, a francia óriáscég privatizálása után 22 ezres létszámleépítésről döntöttek, de a munkavállalók jó részét törvény védte, nem lehetett csak úgy kirúgni őket, így aztán a vezetők azt a stratégiát választották, hogy pokoli munkakörülményeket teremtve veszik rá őket az önkéntes távozásra. A pontos szám vitatott, de több tucat alkalmazott lett öngyilkos ebben az időszakban. Az egykori vezérigazgató ma sem érzi hibásnak magát, a médiát okolja.

Kivándorló ország lettünk

2019. május 29. 10:52
Még nem tartunk másfél milliónál, de sok százezernél már igen. Az elvándorlás ma az egyik legaggasztóbb társadalmi probléma. Magyarország mostanra egyértelműen kivándorló országgá vált, bár az elvándorlás egy nehezen mérhető folyamat. A Társadalmi Riport 2018 című kötet egyik tanulmányában arra keresik a választ, hogy hol a helye Magyarországnak a kelet-európai régió erősödő elvándorlási folyamataiban, melyek az érzékelhető magyar sajátosságok és a magyar munkapiacon várható hatások. A tanulmány megállapításait Bernát Anikó, a TÁRKI szociológusa árnyalja, egészíti ki.