A Magyar Államkincstár az agrártámogatásokról

2017. április 26. 07:46
Folyamatos a 2016-ban benyújtott agrártámogatási kérelmek ügyintézése, illetve a kifizetés. Ennek keretében eddig több, mint 340 ezer kérelemre hagyott jóvá a Magyar Államkincstár 320 mrd Ft-ot meghaladó összeget. A kistermelői támogatást illetően a 42 ezer ügyfélből több mint 38 ezer ügyfél részére utalt támogatást. Zöldítésre 120 ezer ügyfélrészesült kifizetésben 73 milliárd forintot meghaladó mértékben.A termeléshez kötött támogatások, illetve a zöldségnövény termesztés támogatása és a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása esetében a részfizetések áprilisban indulnak meg – tájékoztatott a Magyar Államkincstár.

1.Összesen mekkora összeg kifizetése várható nemzeti szinten, előlegként ebből mennyit fizettek ki a tavalyi évben?

 

Folyamatos a 2016-ban benyújtott kérelmek ügyintézése, illetve a kifizetés. Ennek keretében eddig több, mint 340 ezer kérelemre hagyott jóvá a Magyar Államkincstár 320 mrd Ft-ot meghaladó összeget. A kistermelői támogatást illetően a 42 ezer ügyfélből több mint 38 ezer ügyfél részére utalt támogatást.

Az egységes területalapú támogatás (SAPS) esetében több, mint 126 ezer gazdálkodó kapott már kifizetést (előleg, illetve részkifizetés formájában); ezzel a várhatóan támogatásban részesíthető ügyfelek több mint 95%-a részesült támogatásban. A várhatóan kifizethető országos keretösszeg közel 90 %-át kifizette a  Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (2016. december 31.ig), illetve a Magyar Államkincstár (2017. január 2-től).

2.Megyei bontásban eddig hány százalékát fizették ki a támogatásoknak?

Megye

2016 SAPS kifizetésben érintett ügyfelek a kérelem beadók %-ában

Bács-Kiskun megye

97,78

Baranya megye

94,40

Békés megye

98,72

Borsod-Abaúj-Zemplén megye

93,93

Csongrád megye

97,39

Fejér megye

97,21

Győr-Moson-Sopron megye

98,03

Hajdú-Bihar megye

97,11

Heves megye

96,38

Jász-Nagykun-Szolnok megye

97,31

Komárom-Esztergom megye

94,98

Nógrád megye

92,88

Pest megye

93,83

Somogy megye

95,72

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

94,79

Tolna megye

96,77

Vas megye

96,24

Veszprém megye

96,26

Zala megye

95,10

3. A zöldítéssel kapcsolatban mikor várható a teljes összeg?

 

Zöldítésre 120 ezer ügyfél részesült kifizetésben 73 milliárd forintot meghaladó mértékben, a kifizetések folyamatosak. Idén már több mint 29,5 milliárd  forintot utalt a Magyar Államkincstár zöldítés jogcímre, várhatóan a június 30-i határidő előtt minden jogosult kérelmező megkapja a támogatást.

4. A termeléshez kötött támogatások kifizetése mikorra várható?

A termeléshez kötött támogatások (rizstermesztés támogatása, cukorrépa termesztés támogatása, gyümölcstermesztés támogatása, ipari zöldségnövény termesztés támogatása és a szemes fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása) esetében a részfizetések folyamatosan történnek, illetve zöldségnövény termesztés támogatása és szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatása esetében a részfizetések áprilisban indulnak.

5. Van-e olyan ütemterv, amely alapján tájékozódhatnak a gazdák a megítélt, de  még ki nem fizetett támogatásaik pontos összegéről és kifizetéséről?

 

Az új Közös Agrárpolitika bevezetése óta a korábbiaktól eltérően a területalapú támogatás (SAPS) és a zöldítés különvált. Ez azt jelenti, hogy a két jogcímben különböző feltételeknek kell megfelelni, így a kifizetések más ütemezésben és nem egyszerre történnek. A támogatás megítélése és a kifizetés nem válik ketté, közvetlenül egymást követi, tehát időben lényegében egybeesik, így ütemterv készítése nem merülhet fel.

 

6. Segítségért, információért hova tudnak fordulni a termelők (megyei elérhetőségek)?

 

A Magyar Államkincstár Vidékfejlesztéssel összefüggő ügyfélszolgálata az MVH korábbi központi ügyfélszolgálatának helyén a 1095 Budapest, Soroksári út 22-24. alatt érhető el.

A munkatársak telefonon, e-mailben, illetve személyesen az ügyfélszolgálaton továbbra is elérhetőek. Az email cím:ugyfelszolgalat@mvh.allamkincstar.gov.hu

A 2017. január 1-jei átalakulást követően Az MVH volt megyei kirendeltségei immár a megyei kormányhivatalok részeként működnek, elérhetőségeik itt találhatók:

https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/az-ugyfelszolgalat-adatai

A gazdálkodók a fentieken túl, az eddigiekhez hasonlóan továbbra is fordulhatnak segítségért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdászaihoz.

7. Milyen nehézségekkel szembesült a Magyar Államkincstár az MVH megszűnése után, milyen problémákat kellett megoldaniuk?

 

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) beolvadásos különválása zökkenőmentesen zajlott. Az MVH mint kifizető ügynökség általános jogutódja a Magyar Államkincstár lett.

Az illetékes hatóság december 27-én megadta a kifizető ügynökség feltételes akkreditációját, amely alapján 2017. január 1-jétől kezdődően zavartalanul folyik tovább az agrár-vidékfejlesztési forrásokkal kapcsolatos kérelemkezelési és kifizetési feladatok ellátása. Az integráció miatt új elnökhelyettesi posztot hoztak létre az államkincstárnál, és 671 munkatársat vettek át az MVH-tól.

promenad.hu

Kapcsolódó cikkek

Fiatal agrárkutatóknak ír ki pályázatot a NAIK

2019. szeptember 26. 08:56
Nemzeti Agrártehetség Program néven pályázatot hirdet az agrár területen tevékenykedő doktoranduszok és fiatal kutatók számára a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK).

Pályázatokat jelentet meg az Agrármarketing Centrum

2017. május 02. 07:51
Az agrárágazattal kapcsolatos rendezvények szervezésének és kommunikációjának támogatására jelentet meg három pályázatot az Agrármarketing Centrum (AMC). A 90 millió forintos keretösszegű kiírásokon utófinanszírozású, vissza nem térítendő pályázati támogatást lehet elnyerni, maximum a teljes költségvetés 50 százalékáig. A beadási határidő egységesen május 22.