A magyarok többet fizetnek ugyanazért, mint a szlovének vagy a németek?

2023. február 27. 09:50
Valamint a rekord magas infláció miértjei György László kormánybiztos szerint.
 
A Makronóm Intézet felmérése
Az index.hu közölt interjút György László kormánybiztossal, aki a közmédiának nyilatkozott a hazai gazdasági helyzetről, a rekord magas infláció miértjeiről és a 2023-as évre szóló kilátásokról. A kormánybiztos a gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködés és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának felelőse.
A magyarok többet fizetnek ugyanazért, mint a szlovének vagy a németek?
György László szerint két éve nyilvánvaló volt az emelkedő tendencia, mivel a világméretű ellátási láncok megszakadtak a világjárvány során, ami kiváltotta ezeket a változásokat. Mindezt alátámasztandó a Makronóm Intézet felméréseit idézte, melyek szerint a tengeri szállítás költségei többszörösükre emelkedtek az időszakban. Az inflációra Magyarországon György szerint ez legalább 3,5-4 százalékpontos emelő hatással van, és azt is problémásnak ítélte, hogy szerinte a multinacionális vállalatok 2021-ben átlagosan 70 százalékkal emelték meg a haszonkulcsukat.
 
A profit szerinte abból származott, hogy a járványkorlátozások feloldásakor az "emberek annyira meg akarták élni a szabadságukat", hogy a globális szereplők annyit kérhettek "érte", amennyit csak akartak.
 
Az Oroszország és az Ukrajna közötti háború és az azt követő energiaválság szintén az árak emelkedését okozta - idézte szavait a hirado.hu az interjú összefoglalójában. György László sajátos okokat és észlelni vélt az infláció mögött, mely harminc éves csúcsokat döntöget Magyarországon.
 
A profit szerinte abból származott, hogy a járványkorlátozások feloldásakor az "emberek annyira meg akarták élni a szabadságukat", hogy a globális szereplők annyit kérhettek "érte", amennyit csak akartak.
A háború tüze
A kormánybiztos úgy vélte, hogy a gazdasági elemzések világosan kimutatják, hogy az ukrajnai háborúhoz legközelebb fekvő országok magas inflációtól szenvednek. A balti államokban a legmagasabb az infláció, őket követi Csehország és Magyarország.
 
A hazai kiváltó okok közül kiemelte az aszályt, mivel földjeinek kétharmadát, olyan mértékű, rekordszárazság sújtotta, melyre egyetlen más európai országban sem volt példa.
 
Ide sorolta a lengyel zloty és a magyar forint árfolyammozgásait, kilengéseit az euróval szemben, melyek az EU-val folytatott tárgyalások kilátásainak függvényében mozogtak. Végezetül György László a hazai infláció hátterében az agresszív árképzés jelenségét vélte megtalálni. Ennek értelmében Magyarországon ugyanazon élelmiszereket és termékeket a gyártók és kereskedők magasabb áron adják el, összehasonlítva a Szlovéniában, Muraszombaton vagy Németországban tapasztalható árakkal. Ez a gyakorlat György szerint "túlárazási jelenség" néven említhető és a magyar hatóságok figyelmét sem kerülte el, így a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot is indított.
 
Magyarországon ugyanazon élelmiszereket és termékeket a gyártók és kereskedők magasabb áron adják el, összehasonlítva a Szlovéniában, Muraszombaton vagy Németországban tapasztalható árakkal. 
 
Magyarországon ugyanazon élelmiszereket és termékeket a gyártók és kereskedők magasabb áron adják el, összehasonlítva a Szlovéniában, Muraszombaton vagy Németországban tapasztalható árakkal. Kép: Pexels
 
Kormánytámogatások
György László szerint a kormány döntése alapján 2022-ben a magyar családok és nyugdíjasok a költségvetés egy ötödét elérő támogatásban részesülhettek. Az adóvisszatérítés, a nyugdíjemelés, a nyugdíjprémium és a tizenharmadik havi nyugdíjkifizetések szerinte mind ide tartoztak.
 
A már említett Makronóm intézet szerint, az infláció tetőzése a második negyedévben várható, majd az év végére egyszámjegyűre csökken a pénzromlás üteme. Előrejelzésük szerint az infláció jelentős csökkenése már csak azért is várható, mivel a globális ellátási láncokat érő nyomás a koronavírus előtti szintre csökkent, a gázpiaci árak is visszatértek arra a szinte, melyen a háború előtt voltak, valamint a kormány említett agresszív árképzéssel kapcsolatos intézkedései is ellene hatnak majd.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Megint jön a közlekedési káosz Németországban – több tízezer légi járat maradhat ki

2024. február 05. 14:00
Egész napos sztrájkot hirdetett szerdára a Lufthansa földi kiszolgálószemélyzete Németországban, ami miatt várhatóan nagy fennakadások lesznek a legforgalmasabb repülőtereken, így Münchenben, Hamburgban, Berlinben, Frankfurtban és Düsseldorfban is – írja a vg.hu.

Több mint 20 járatát törölte a román állami légitársaság a pilóták spontán tiltakozó akciója miatt

2024. július 08. 17:38
Több mint húsz Bukarestből induló, illetve oda érkező járatát törölte hétfőn a román Tarom állami légitársaság, miután minden érintett járatnál a személyzet legalább egy tagja beteget jelentett.