A négynapos munkahét előnyei

2019. április 26. 08:14
 
32 órás munkahét, 40 órás fizetésért Egyre többen csatlakoznak ahhoz a mozgalomhoz, amely a négynapos munkahét bevezetését sürgeti. Kutatók szerint ezáltal boldogabbak és egészségesebbek lennének az emberek – írja a kivultagasabb.hu.

32 órás munkahét, 40 órás fizetésért

– ezt sürgeti a New Economics Foundation nevű szervezet. Jelentésük szerint a rövidebb munkahéttel hatékonyan lehet küzdeni számos problémával, így a nemek közötti fizetéskülönbségekkel, a stresszel és a túlmunkával szemben. 

Kiemelik, hogy az 50-60 órás munkahetek károsak a mentális és fizikai egészségre is.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatói is azt állapították meg, hogy 40 óránál többet dolgozni már negatív hatással van a mentális állapotra. Vagyis ha kevesebbet kellene dolgozni, egészségesebbek lennének az emberek. 

A rövidebb munkahétnek más kedvező hatása is lenne: csökkenne a szén-dioxid-kibocsátás. Svéd kutatók szerint ha csak négy napot dolgoznák egy héten, akkor 16 százalékkal kevesebb káros anyag jutna a levegőbe. 

Amikor a gazdag országoknak is gyors eredményekre van szükségük a kibocsátás csökkentése terén, nincs jobb mód, mint hozzáalakítani az energiapolitikát a munkaidő új megközelítéséhez

emelte ki Juliet Schor, a bostoni egyetem professzora, aki szerint a csökkentett munkaidő a dolgozók jóllétét, a nemek közötti egyenlőséget és a termelékenységet is segítené. 

Más kutatók ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkenése csak annak lenne köszönhető, hogy az embereknek kevesebb pénzük lenne, így kevesebbet fogyasztanának – vagyis ha a kevesebb munkáért a bérük is csökkenne. A brit emberek harmada mondta azt, hogy szívesen dolgozna kevesebbet, ám csak kilenc százalékuk fogadná el az alacsonyabb fizetést.

Forrás: kivultagasabb.hu

szakszervezetek.hu

Kapcsolódó cikkek

Mit (nem) tehet meg a munkaadó járvány idején? - a munkajogász válaszol

2020. február 28. 09:30
Home office, szabadság, táppénz, állásidő? Mi jöhet szóba egy cégnél, ha járvány idején a személyes munkavállalói jelenlét kockázatos? Mi mivel jár? Melyek a legfontosabb munkáltatói és munkavállalói kötelezettségek? Közelben a koronavírus. Oláh Zsófia ügyvéd, az OPL Ügyvédi Iroda munkajogi részlegének vezetője a HR Portálnak megválaszolja a legfontosabb kérdéseket. Íme írása.

Mindent elsöprő recruitment digitalizáció! Vagy mégsem?

2022. május 24. 10:49
Csak attól, hogy valami egy online platformra kerül, önmagában még nem lesz digitalizáció, pláne nem automatizáció vagy algoritmizáció - írja HR szakértő szerzőnk, Papp Tamás István, aki felvázolja, hogyan érdemes és hogyan nem HR-esként a toborzás digitalizációjára tekinteni és azt kezelni.