A nyári puszta fakó színét a sóvirágok lila pompája töri meg
2024. július 24. 12:51
Kezdetét vette a pusztákat színesítő magyar sóvirágok tömeges virágzása a Dél-Hevesi és Dél-Borsodi Tájegységekben – tájékoztat a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a honlapján.
A tiszántúli puszták egyik legjellegzetesebb évelő virágos növénye, ami nyáron tömeges előfordulása esetén képes lilára festeni akár az egész horizontot.
Mint írják, az első virágai már júliusban megjelennek, de a virágzás augusztus második felében a legintenzívebb, és több hétig is eltart.
Ilyenkor valóságos lila szőnyegként borítja el a tájat.
Sótűrő, szívós növény. Bőrnemű levelei jól raktározzák a vizet, emellett gyökere is mélyre hatol a talajban, így védekezik a növény a szélsőségesen száraz termőhelyen a kiszáradástól. A nemzetipark-igazgatóság arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a magyar sóvirág nem védett faj, de természetvédelmi területen nem gyűjthető.
Magyar sóvirág ( Limonium Gmelinii)
A sziki sóvirágként is ismert virágnak számos népies neve van, mint például a vasvirág, a lelleg, a sziksaláta, a jegesvirág, vagy a szikikáposzta. Ez a sóvirágfaj Csehországtól és Horvátországtól északkeletre Szibéria közepéig és a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területig, míg délkeletre Iránig található meg. Hazánkban elsősorban a Tiszántúlon honos, de a Duna-Tisza közének szikesein, a Nyírségben és a Mezőföldön is előfordul. Magassága 20–60 centiméter.
A szár levéltelen, ágas, a levélnyele rövid. Kiválóan bírja a szárazságot. A sóvirág nemzetség régóta termesztésben lévő növény, már az ókori görögök is használták gyógynövényként vérzéscsillapításra. Szibériában cserzőanyagot állítottak elő gyökeréből.
forrás: agrotrend.hu / Turista Magazin
Kapcsolódó cikkek
Túrákkal, kiállításokkal, gyermekprogramokkal kezdődik az idény Gemencen
2023. április 25. 10:02
Kirándulásokkal, kiállításokkal, lovas bemutatóval és gyermekprogramokkal kezdődik a hét végén az idegenforgalmi idény a Gemenc Zrt. ökoturisztikai központjában, Pörbölyön.
Az erdőgazdaság hétfői közleménye szerint szombaton délelőtt 20 kilométeres gyalogtúrát szerveznek Magyarország jelenleg ismert legnagyobb törzskerületű fájához, a "pörbölyi titánhoz". A 2013-ban fellelt, 12 méteres törzsű, csomoros fekete nyár a Gemenc pörbölyi erdőtömbjében áll, korát 100 évre becsülik.
Betyárok emlékét és a vályogépítés titkait őrzi a balatoni pajta
2024. augusztus 03. 19:20
Közösségi térré alakították a teljes egészében bontott fából készült építményt.
A pajta a régi falusi világban a parasztgazda nélkülözhetetlen építményének számított, melyet állatok tartására, gabona, széna vagy dohány tárolására használtak, de kocsiszínként is funkcionált.