A ragadozókat hívta segítségül a pocokinvázió ellen – bejött a számítása
2024. február 23. 14:19
A Jászalsószentgyörgyön élő Fatér Imre biológiai módszerrel vette fel a harcot a tavaly sokfelé óriási gondokat okozó, megnövekedett pocok gradációval.

A T-fákra rászáradt sár jelzi: azokat használják a ragadozó madarak – forrás: Facebook/Fatér Imre
Sikerrel, amint azt posztolta is Facebook-oldalán:
"Jól sikerült a biológiai védekezés, a mezei pocok gradáció letörésére őszi búza táblán! Ajánlom minden gazdálkodónak ezt a módszert, nem csak őszi búzában. A nappali és éjszakai ragadozómadarak alapból ott sűrűsödnek, ahol sok rágcsáló van. Az ellenük való biológiai védekezést hektáronként 3-4 T-fa kihelyezésével nagyon hatékonnyá tehetjük!
Nyolc hektár földemre 30 darab, úgynevezett T-fát helyeztem ki, még ősszel. Most visszaellenőriztem az eredményt és csak néhány aktív pocokjáratot találtam a terület bejárása során. Ezzel szemben minden T-fa ülő részén rászáradt sár volt, ami bizonyította a nappali és éjszakai ragadozómadarak aktivitását. Sőt, a kiülők tövében sok „meszelést" és köpetet találtam. A föld végén pedig lakott rókakotorék van, így a ravaszdi is besegíthetett a pockok gyérítésében."
Fatér Imre megkeresésünkre elmondta: ősszel ő is rendkívüli méretű pocok gradációt tapasztalt, ami a ragadozó madaraknak hála, mostanra olyan mértékűre csökkent, hogy már nem okoz jelentős kárt. Az ülőfák környezetében elsősorban erdei fülesbaglyok, de egerészölyvek, vörös vércsék jelentek meg, de kuvik is előfordult. Hozzátette: a legnagyobb pusztítást azonban tagadhatatlanul a sok hideg eső okozta a pocokállományban.

A fák tövében pedig a baglyokra jellemző köpetek láthatók – forrás: Facebook/Fatér Imre
Gazdatársainak azt javasolja az egyébként 8 évig növénytermesztéssel foglalkozó, majd 30 éven át a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületben tevékenykedő szakember: az adott, erősen fertőzött táblát több irányból járják át és figyeljék a friss, aktív járatok sűrűségét. A hektáronként javasolt 3-4 ülőfát ennek megfelelően kell elosztani a területen.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A fák a túlélés kulcsai
2023. február 16. 15:36
A világ összes fafajának csaknem egyharmada veszélyeztetett, és a teljes kihalás szélén áll. Ha ez megtörténik, nemcsak azok az erdők kerülnek veszélybe, amelyekben ezek a fák találhatók, hanem az egész földi ökoszisztéma.
A tudósok tanulmányról tanulmányra figyelmeztetik az emberiséget a fák globális kihalási folyamatára. A világ fáinak állapota (The State of the World's Trees) című tanulmány megállapította, hogy jelenleg e növények mintegy harmada, azaz több mint 17 500 egyedi faj a kihalás szélén áll. Ez több mint kétszerese a világ összes veszélyeztetett négylábú állatfajának.
Ezt a 2022 szeptemberi fakivágási tanulmány is megerősítette. Ebben a projektben a világ 20 különböző országából 45 tudós vett részt, akik közösen figyelmeztetést adtak ki az emberiségnek a világ erdeinek egyre romló állapotáról.
KAVOSZ: 5 százalékos kamat mellett mostantól elérhető az új Agrár Széchenyi Kártya MAX+
2023. október 06. 14:16
Az agrárágazat gazdasági nehézségeinek enyhítésére a kormány egy új, többlettámogatott Agrár Széchenyi Kártya konstrukció létrehozásáról döntött; az új Agrár Széchenyi Kártya MAX+ folyószámlahitel a kiemelt állami támogatásnak köszönhetően most 5 százalékos nettó kamattal, maximum 100 millió forint összegben, 1, 2 vagy 3 évre igényelhető – közölte Széchenyi Kártya Programot koordináló KAVOSZ Zrt. az MTI-vel.