A ragadozókat hívta segítségül a pocokinvázió ellen – bejött a számítása

2024. február 23. 14:19
A Jászalsószentgyörgyön élő Fatér Imre biológiai módszerrel vette fel a harcot a tavaly sokfelé óriási gondokat okozó, megnövekedett pocok gradációval.
A ragadozókat hívta segítségül a pocokinvázió ellen – bejött a számítása
A T-fákra rászáradt sár jelzi: azokat használják a ragadozó madarak – forrás: Facebook/Fatér Imre
 
Sikerrel, amint azt posztolta is Facebook-oldalán:
 
"Jól sikerült a biológiai védekezés, a mezei pocok gradáció letörésére őszi búza táblán! Ajánlom minden gazdálkodónak ezt a módszert, nem csak őszi búzában. A nappali és éjszakai ragadozómadarak alapból ott sűrűsödnek, ahol sok rágcsáló van. Az ellenük való biológiai védekezést hektáronként 3-4 T-fa kihelyezésével nagyon hatékonnyá tehetjük!
 
Nyolc hektár földemre 30 darab, úgynevezett T-fát helyeztem ki, még ősszel. Most visszaellenőriztem az eredményt és csak néhány aktív pocokjáratot találtam a terület bejárása során. Ezzel szemben minden T-fa ülő részén rászáradt sár volt, ami bizonyította a nappali és éjszakai ragadozómadarak aktivitását. Sőt, a kiülők tövében sok „meszelést" és köpetet találtam. A föld végén pedig lakott rókakotorék van, így a ravaszdi is besegíthetett a pockok gyérítésében."
 
Fatér Imre megkeresésünkre elmondta: ősszel ő is rendkívüli méretű pocok gradációt tapasztalt, ami a ragadozó madaraknak hála, mostanra olyan mértékűre csökkent, hogy már nem okoz jelentős kárt. Az ülőfák környezetében elsősorban erdei fülesbaglyok, de egerészölyvek, vörös vércsék jelentek meg, de kuvik is előfordult. Hozzátette: a legnagyobb pusztítást azonban tagadhatatlanul a sok hideg eső okozta a pocokállományban.
pocok
A fák tövében pedig a baglyokra jellemző köpetek láthatók – forrás: Facebook/Fatér Imre
 
Gazdatársainak azt javasolja az egyébként 8 évig növénytermesztéssel foglalkozó, majd 30 éven át a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületben tevékenykedő szakember: az adott, erősen fertőzött táblát több irányból járják át és figyeljék a friss, aktív járatok sűrűségét. A hektáronként javasolt 3-4 ülőfát ennek megfelelően kell elosztani a területen.
 
forrás: agroinform.hu
 

Kapcsolódó cikkek

Olcsóbban termeszthető, mint a kukorica. Mi az?

2023. május 09. 10:47
2023-at a köles évének nyilvánította az ENSZ élelmezésügyi szervezete, a FAO.
A szervezet arra szeretné ráirányítani a figyelmet, hogy ez az a haszonnövény, melyre az erősödő klímaváltozás nincs akkora hatással, mint más termesztésbe vont növényfajunkra.
Az elmúlt évtizedekben Magyarországon visszaszorult a termesztése, de úgy tűnik, újra a jövő növénye lehet, hiszen amellett, hogy jól tűri a szárazságot, ásványi anyagokban az egyik, ha nem a leggazdagabb gabona. 
 

Agrárium 4.0 – Itt az idő a szemléletváltásra – Szakmai kerekasztal a Kukorica Kör Egyesülettel

2023. január 26. 12:56
Az egy éves születésnapját ünneplő Kukorica Kör Egyesület a 41. AGROmashEXPO Nemzetközi Mezőgazdasági és Mezőgép Kiállítás első napján bemutatásra került az idei évre kiírt meghívásos termelési verseny.
 
„A meghívásos Termelési Versenyünk előkészítését már a tavalyi évben megkezdtük, számos gazdát  kerestünk meg az ország egész területén, akiktől sok információt, adatot, véleményt gyűjtöttünk össze a termelési verseny kapcsán.