A régiek pontosan tudták, melyik növény bírja jól az aszályt
2024. szeptember 06. 15:23
Napjainkban díszfának gondoljuk, pedig fontos élelmiszer és takarmányforrás.
Dél-Olaszország több körzetében és szigetein az idei szárazság rendkívüli méreteket ölt. Ennek kapcsán helyi szakértők javasolják az országban található szentjánoskenyérfák (Ceratonia siliqua) gyümölcsének újbóli hasznosítását.
Szentjánoskenyérfa (Ceratonia siliqua) – Fotó: Shutterstock
A világon ezt a fát jelenleg mintegy 200.000 hektáron termesztik emberi táplálkozás és állatok takarmányozása céljából. A legenda szerint Keresztelő Szent János a sivatagban ennek a termésével táplálkozott.
A fa a Földközi-tenger medencéjében igen elterjedt, de Európában több helyütt felhagytak a termésének a begyűjtésével és a hasznosításával, mivel a betakarítás a 10-15 méter magasra növő, terebélyes fákról bonyolult és költséges.
A szentjánoskenyérfa hüvelytermésének fehérjedús magvait lisztté lehet őrölni, a magas cukortartalmú, sötét hüvelyeiből pedig szörpök készíthetők, amit régen a szegények kakaójának neveztek.
A szentjánoskenyérfa nagy előnye, hogy egy életerős, terebélyes fa akár több hónapot is kibír öntözés nélkül, miközben hüvelytermése eléri a 40-50 kg-ot.
Olaszországban egyelőre nem új ültetvények létesítéséről lenne szó, csupán a százával megmaradt, korábban ültetett – akár ültetvényszerűen ültetett – szentjánoskenyérfák gyümölcsét akarják betakarítani és hasznosítani, hiszen ezek a fák a mostani forró, aszályos nyarakat is jól bírják.
Forrás: agronotizie.imagelinetwork.com
Kapcsolódó cikkek
Agrárminiszterek a fenntarthatóságért
2023. február 03. 15:44
Nemzetközi Zöld Hét kísérőrendezvényeként immár 15. alkalommal gyűlt össze 70 agrárminiszter a világ minden részéből, hogy megvitassák egymással és tíz nemzetközi szervezet képviselőivel az ágazat előtt álló fő kihívásokat.
A konferencia zárónyilatkozatának szövege szerint a miniszterek elkötelezik magukat a fenntartható, inkluzív, hatékony és rugalmas élelmezési rendszerek létrehozásának előmozdítása mellett. A csúcstalálkozó résztvevői szerint az élelmiszergazdaságot képessé kell tenni rá, hogy fenntarthatóan termeljen, alkalmazkodjon az új adottságokhoz, javítani kell a kockázatkezelő képességét, képes legyen csökkenteni az egyenlőtlenségeket, és gyorsabban és hatékonyabban birkózzon meg a válságokkal.
Learatták az első kísérleti búzatáblát Szenegálban
2023. április 14. 11:47
A nyugat-afrikai ország számára a búza az egyik alapélelmiszer, az belföldi igények kielégítésére azonban a teljes mennyiséget importálni kénytelen. Az ellátási láncokban bekövetkezett zavarok, a növekvő árak és infláció mellett azonban egyre sürgetőbb, hogy képes legyen legalább részben megtermelni ezt a népszerű gabonát.