A tavakban is sok a mikroműanyag
2023. szeptember 05. 13:43
Egy nemzetközi kutatócsoport első alkalommal vizsgálta sztenderdizálva a tavak műanyag-szennyezettségét. A kutatást az olasz Milánó-Bicocca Egyetem vízi ökológia és vízmenedzsment kutatócsoportja dolgozta ki és irányította.
Összesen 23 ország 38 tavából vettek mintát ugyanazzal a módszerrel. A tavakat úgy választották ki, hogy hidromorfológiai jellemzőik a legnagyobb változatosságot mutassák és földrajzilag szétszórtan helyezkedjenek el, mert így globálisan reprezentatívnak lehetett tekinteni a mintákat.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a vízben lévő műanyag részecskék csaknem 94%-a mikroműanyag, vagyis 5 milliméternél kisebb.
A részecskék kémiai összetételét is elemezték, és arra jutottak, hogy többségük poliészter, polipropilén vagy polietilén. A vízben előforduló műanyagok és azok mennyisége alapján minden tónak elkészítették a saját „névjegyét” és megvizsgálták, hogy az milyen összefüggésben áll a vízgyűjtő terület jellemzőivel, valamint a lehetséges szennyezési forrásokkal. Arra jutottak, hogy a tavak két típusa különösen veszélyeztetett: azok, amelyek sűrűn lakott, urbanizált területeken helyezkednek el, illetve amelyeknek nagy a vízfelülete.
A vizsgálatok során az is kiderült, hogy míg a kis vízfelületű, sekély és rövid partvonallal rendelkező tavakban főleg kék, vagy fekete poliészterszálak fordultak elő, addig a nagy kiterjedésű, mély, hosszú partvonalú tavakban az átlátszó, vagy fehér polipropilén és polietilén szemcsék domináltak.
A kutatás rámutatott, hogy a Luganói-tó, a Lago Maggiore és a Tahoe-tó már most is szennyezettebb, mint a világon a legszennyezettebbnek számító szubtrópusi óceáni áramlatok. Ráadásul a műanyagszemcsék még az emberi tevékenységtől látszólag érintetlen vizekben is megtalálhatók. A tavak tehát jó indikátorai lehetnek a globális műanyagszennyezés mértékének.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Kertészet és Szőlészet/Bécs Város Külképviseleti Irodája
Kapcsolódó cikkek
Mitől lesz jobb az élet vidéken?
2023. július 06. 11:24
Kezdődik a LEADER helyi fejlesztési stratégiák újratervezése. Hogy tényleg jobb lesz-e ettől vidéken élni, az kérdés, de a cél ez lenne.
Az eddigiekhez hasonlóan az új támogatási rendszerben is folytatódik a LEADER program, amely a vidéki kistelepülések önkormányzatai, vállalkozói és civil szervezetei számára nyújt lehetőséget kisléptékű vidékfejlesztési, vállalkozásfejlesztési projektek megvalósítására.
Hulladéktól tisztították meg a Nyírség erdőit
2024. augusztus 08. 17:02
17 helyszínről összesen 45 m3 illegálisan elhelyezett hulladékot gyűjtöttek össze.
A NYÍRERDŐ Zrt. működési területén kiemelt figyelmet fordít a települések mellett elhelyezkedő erdőterületeinek tisztán tartására, írt közösségi oldalán a NYÍRERDŐ Zrt.