A tavakban is sok a mikroműanyag
2023. szeptember 05. 13:43
Egy nemzetközi kutatócsoport első alkalommal vizsgálta sztenderdizálva a tavak műanyag-szennyezettségét. A kutatást az olasz Milánó-Bicocca Egyetem vízi ökológia és vízmenedzsment kutatócsoportja dolgozta ki és irányította.

Összesen 23 ország 38 tavából vettek mintát ugyanazzal a módszerrel. A tavakat úgy választották ki, hogy hidromorfológiai jellemzőik a legnagyobb változatosságot mutassák és földrajzilag szétszórtan helyezkedjenek el, mert így globálisan reprezentatívnak lehetett tekinteni a mintákat.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a vízben lévő műanyag részecskék csaknem 94%-a mikroműanyag, vagyis 5 milliméternél kisebb.
A részecskék kémiai összetételét is elemezték, és arra jutottak, hogy többségük poliészter, polipropilén vagy polietilén. A vízben előforduló műanyagok és azok mennyisége alapján minden tónak elkészítették a saját „névjegyét” és megvizsgálták, hogy az milyen összefüggésben áll a vízgyűjtő terület jellemzőivel, valamint a lehetséges szennyezési forrásokkal. Arra jutottak, hogy a tavak két típusa különösen veszélyeztetett: azok, amelyek sűrűn lakott, urbanizált területeken helyezkednek el, illetve amelyeknek nagy a vízfelülete.
A vizsgálatok során az is kiderült, hogy míg a kis vízfelületű, sekély és rövid partvonallal rendelkező tavakban főleg kék, vagy fekete poliészterszálak fordultak elő, addig a nagy kiterjedésű, mély, hosszú partvonalú tavakban az átlátszó, vagy fehér polipropilén és polietilén szemcsék domináltak.
A kutatás rámutatott, hogy a Luganói-tó, a Lago Maggiore és a Tahoe-tó már most is szennyezettebb, mint a világon a legszennyezettebbnek számító szubtrópusi óceáni áramlatok. Ráadásul a műanyagszemcsék még az emberi tevékenységtől látszólag érintetlen vizekben is megtalálhatók. A tavak tehát jó indikátorai lehetnek a globális műanyagszennyezés mértékének.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Kertészet és Szőlészet/Bécs Város Külképviseleti Irodája
Kapcsolódó cikkek
GFM: Nagy Márton együttműködési megállapodásokat írt alá Kínában
2023. október 16. 14:30
A magyar kormány delegációja Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével közel egyhetes látogatást tesz Kínában. Orbán Viktor és Li Csiang kínai kormányfő hétfői megbeszélését követően Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter a két miniszterelnök jelenlétében négy megállapodást írt alá: a digitális gazdaság területén történő együttműködés erősítéséről, a gazdaságfejlesztési politika területén történő együttműködésről és cseréről, a technológiafejlesztés területén történő együttműködésről, valamint a digitális gazdasági fejlesztés területén történő együttműködés erősítéséről – jelentette be hétfői közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM).
Tegyük újra szociálissá Európát!
2024. október 16. 13:53
Tegyük újra szociálissá Európát! - címmel tartott rendkívüli ülést 2024. október 8-9-én az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Munkavállalói Csoportja Budapesten.