A termelői együttműködésben való részvétel biztonságot nyújt a termelőknek

2019. december 02. 10:34
Együttműködésre ösztönözzük és biztatjuk a zöldség- és gyümölcstermelőket, hiszen közös fellépéssel nagyobb eséllyel érhetnek el olyan felvásárlási árat, amely biztosítja a megélhetésüket. Az integráció mellett a kiszolgáltatottságot mérséklő, a betakarítási szezon előtt megkötött írásbeli szerződés nyújthat további biztonságot a termelőnek a felvásárlóval szemben – mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a Magyar Zöldség Gyümölcs Szakmai Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) évzáró konferenciáján

Feldman Zsolt a termelői integráció és a szerződéskötés fontosságáról, az állami ösztönző és  kényszerítő eszközök lehetőségéről is beszélt előadásában. Megemlítette, hogy Magyarországon 2018-ban több tízezer gazdálkodó 184 ezer hektáron 2 444 ezer tonna zöldség-gyümölcsöt termelt. Jelenleg 65 zöldség-gyümölcs termelői szervezet működik az országban, a termelői szervezettség aránya mindössze 16,18 százalék. A minisztérium ebben a jelentős méretű agrárágazatban a piacszabályozás eszközeivel is szeretné segíteni a termelőket értékesítési tevékenységükben.

Kép letöltése
 
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

 


A kiszámíthatóságot, a biztonságot erősíti az az ezévi rendelkezés, amely az ipari alma-és meggy felvásárlók számára kötelezővé teszi az írásbeli szerződéskötést a termelőkkel. A szerződésnek rögzítenie kell a beszállított termékekért fizetendő árat is vagy egy olyan árképletet, amely alapján a felvásárlási ár a termelő számára is előrelátható módon kalkulálható a szezonban. Ezeket a szerződéseket meggy esetében legkésőbb május 15-ig, alma esetében legkésőbb augusztus 1-ig kell megkötni. Fontos, hogy ezek a kötelező szerződések a feldolgozásra szánt gyümölcsök értékesítésében résztvevő minden szereplőre, azaz a közvetítő kereskedelemre is vonatkoznak.

Kép letöltése
 
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

 

Minden szabályozásnál, vagy szankciónál többet ér ugyanakkor, ha a termelők és felvásárlók képesek érdemi, egymás érdekeit is figyelembe vevő, hosszabb távú üzleti kapcsolatot fenntartani, ez viszi leginkább előre a gazdaságot és ez jelenti minden piaci szereplő számára a piacon való maradás legnagyobb garanciáját – hangsúlyozta az államtitkár.

(AM Sajtóiroda)

Kapcsolódó cikkek

Precíziós gazdálkodás: egy rossz szaktanácsadóval lehet a legnagyobbat bukni

2018. december 07. 08:39
Nincs egyszerű helyzetben az a gazdaság, amely a legmodernebb technológiáknak megfelelve szeretné a lehető leghatékonyabban művelni a földjét. A precíziós gazdálkodás komplexitása miatt érdemes lehet inkább kisebb lépésekkel elindulni, és akár éveket várni egy-egy nagyobb beruházás előtt. A 2018-as Agrárszektor Konferencián, a témában jártas szakértők egyetértettek abban, miszerint az egyik legfontosabb tényező, hogy a gazda ismerje a saját földjét, a következő lépés pedig egy olyan szaktanácsadó megtalálása, akinek nem az értékesítés a célja, hanem az, hogy megoldást, valamint megfelelő eszközt találjon az aktuális problémára.

Javult a fizetési hajlandóság a mezőgazdaságban

2018. december 07. 08:40
Nőtt a határidőre kifizetett számlák aránya az idén, de az átlagos fizetési késedelem hossza emelkedett a Bisnode Magyarország Kft. harmadik negyedéves adatai alapján. A mezőgazdaságban a számlák háromnegyedét rendezték határidőre.