A termelők határidő előtt egy héttel megkapták az uniós krízistartalékból a visszatérítést

2020. október 09. 08:22
Jóval a határidő előtt, már 2020. október 7-én valamennyi érintett termelő számára teljesítette a Magyar Államkincstár (MÁK) a válságkezelésre félretett tartalék kifizetését. Idén 71 ezer gazdálkodó 5,2 milliárd forint összeghez jutott. Ez a kifizetés hozzájárul a gazdálkodók pénzügyi helyzetének javulásához, likviditásuk megőrzéséhez.
A termelők határidő előtt egy héttel megkapták az uniós krízistartalékból a visszatérítést

A 2014-2020 közötti időszakra szóló többéves uniós költségvetési keret tervezésekor döntés született arról, hogy a mezőgazdasági termelést, vagy értékesítést érintő súlyos válságok kezelésére uniós szintű tartalékot kell létrehozni (krízistartalék). A többletforrást az Európai Unió a közvetlen támogatások egy részének visszatartásával képzi minden évben.

Az uniós döntés értelmében amennyiben ezt a tartalékot a pénzügyi év végéig nem használják fel válságkezelésre, úgy a termelők részére azt október 15-ig vissza kell fizetni.

A mintegy 71 484 termelőt érintő, 5,23 milliárd forint kifizetését a Magyar Államkincstár a kötelező határidő előtt egy héttel, már 2020. október 7-én teljesítette.

(AM Sajtóiroda)

Kapcsolódó cikkek

Magyar vezetésű munkacsoport is segíti a Mezőgazdasági Európai Innovációs Partnerség fejlesztését

2019. szeptember 27. 09:37
Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár szeptember 26-án Brüsszelben átadta Phil Hogan mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztosnak a Mezőgazdasági Kutatási Állandó Bizottság (SCAR) magyar vezetéssel működő Agrár-tudás és Innovációs Rendszerek (AKIS) munkacsoportja által készített jelentést, amelyet több tagállam közösen dolgozott ki.

Precíziós gazdálkodás: egy rossz szaktanácsadóval lehet a legnagyobbat bukni

2018. december 07. 08:39
Nincs egyszerű helyzetben az a gazdaság, amely a legmodernebb technológiáknak megfelelve szeretné a lehető leghatékonyabban művelni a földjét. A precíziós gazdálkodás komplexitása miatt érdemes lehet inkább kisebb lépésekkel elindulni, és akár éveket várni egy-egy nagyobb beruházás előtt. A 2018-as Agrárszektor Konferencián, a témában jártas szakértők egyetértettek abban, miszerint az egyik legfontosabb tényező, hogy a gazda ismerje a saját földjét, a következő lépés pedig egy olyan szaktanácsadó megtalálása, akinek nem az értékesítés a célja, hanem az, hogy megoldást, valamint megfelelő eszközt találjon az aktuális problémára.