A tisztességtelen kereskedelmi magatartásról egyeztettek

2017. november 28. 09:17
A tisztességtelen kereskedelmi magatartás elleni hatékony fellépésről egyeztetett ma hivatalában Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Dejan Zidannal, a szlovén társtárca vezetőjével. A kétoldalú találkozóra a Kína és 16 kelet-közép-európai ország részvételével megrendezett miniszterelnöki csúcs kínált lehetőséget.

A miniszterek egyetértettek abban, hogy az élelmiszerlánc csúcsán álló szereplők gyakran használják erőfölényüket arra, hogy a beszállítók és termelők megkárosításával szerezzenek további piaci előnyöket. Magyarországon éppen most folyik a vonatkozó jogi szabályozás felülvizsgálata, amellyel a szakminisztérium szándéka, hogy tovább javítsa a hatóságok kezében lévő eszköztárat. A tárgyalófelek megállapodtak a tapasztalatok szakértői szinten történő részletes egyeztetéséről, amely segítséget jelenthet a szlovén agrárminisztérium által a közeljövőben megalkotandó jogszabályhoz is.

 

 


A megbeszélés során a két tárcavezető megvitatta a Közös Agrárpolitika aktuális kérdéseit, valamint áttekintették a kettős minőségű termékek gyakorlata ellen meghozott nemzeti és uniós szintű intézkedéseket, amely ügyek kapcsán mind V4-es, mind bilaterális szinten intenzív egyeztetések folynak.

A méztermelésnek Magyarországon és Szlovéniában egyaránt történelmi hagyománya, és igen jelentős nemzetgazdasági szerepe van. Országaink a mézágazat kapcsán is számos programban közösen lépnek fel. Fazekas Sándor idén is részt vett a szlovén mintára Magyarországon is bevezetett mézes reggeli kezdeményezésben, amely a gyerekek körében népszerűsíti a mézfogyasztást. Dejan Zidan köszönetét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy hazánk elsőként állt azon szlovén kezdeményezés mellé, miszerint május 20-a a Méhek Világnapja lesz.

 

Idén negyedével nőhet a magyar agrárexport Kínába

A Közép- és Kelet-Európa országai, valamint Kína részvételével megszervezett gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi fórumon tartották meg a mezőgazdasági és környezetvédelmi szekció ülését, amelyen a magyar kormány képviseletében beszédet mondott Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. A tárcavezető szólt a dinamikusan bővülő, Kínába irányuló magyar agrárexportról, és a térség országainak további együttműködését szorgalmazta. A budapesti Papp László Arénában rendezett fórumon agráripari cégek és intézmények írtak alá megállapodást kínai partnerekkel.

Magyarország a jelenlévő tizenöt közép-kelet-európai országgal, és Kínával együtt közös utakon jár, örömmel tölt el, hogy ma értékes véleményeinket is megoszthatjuk egymással – mondta bevezetőjében Fazekas Sándor, aki emlékeztetett arra: a Kínai Népköztársaság Magyarország tizedik legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, ugyanis tavaly a Kínába irányuló összes magyar export meghaladta az 500 milliárd forintot. A miniszter hangsúlyozta: külkereskedelmünk komoly tényezője a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, Kína érdeklődése a magyar termelők és áruk iránt egyre nő, az elmúlt öt évben agrárexportunkat megtízszereztük.

 

 

 

Ahhoz, hogy a magyar kivitel – az előzetes adataink szerint – 2017-ben újból mintegy 25%-al nő, jelentősen hozzájárul, hogy Közép- és Kelet-Európa országai közül ma Magyarország rendelkezik a legtöbb termékcsoportra (sertés-, liba-, kacsa-, marha-, és nyúlhús, tejtermékek, élő ló, búza, tej) vonatkozó kiviteli engedéllyel Kínába. Az agrárexportnak szilárd alapot nyújt a hatóságaink közötti szoros együttműködés. ,,A számok mögött ott van az eddig folytatott közös munkánk, amellyel tovább fejlesztettük a két ország agrárdiplomáciai kapcsolatait mind a kereskedelem, mind pedig a kutatási együttműködés terén” – hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: a kölcsönös bizalmat támasztja alá, hogy idén szeptemberben és novemberben személyesen is tárgyalhattak egymással, és ezt a kapcsolatot most tovább kívánják mélyíteni.

Fazekas Sándor a kínai partnerekhez szólva kijelentette: a 16+1 és az „Egy övezet, egy út” kezdeményezések is jól mutatják, hogy Kína fejlődése Közép- és Kelet-Európa számára nagy lehetőség. Kína hatalmas piac, amely igényli térségünk hagyományosan kitűnő minőségű élelmiszereit, italait, azt az innovációt, amelyben térségünk országai élen járnak. A miniszter annak a véleményének adott hangot, hogy ismerve a közös célokat, országaink intézményei, politikai és üzleti szereplői között egyre több megállapodás jöhet létre. ,,Mindkét ország államigazgatási és gazdasági szereplőinek további erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a kínai és a magyar vállalatok, intézmények minél bővebb tartalommal tudják megtölteni a kormányok által létrehozott kereteket – hangsúlyozta a miniszter.


Fazekas Sándor beszédét követően, ünnepélyes aláírási ceremónia keretében 6-6 magyar és kínai vállalat, illetve intézmény kötött együttműködési megállapodást

elelmiszer.hu

Kapcsolódó cikkek

Brüsszelben azért küzdenek, hogy mindenki meg tudjon élni a munkájából

2016. augusztus 12. 08:54
Az a célja az Európai Bizottságnak (EB), hogy a mezőgazdasági termelői árak növekedjenek és a gazdálkodók meg tudjanak élni munkájukból – állapította meg agrárszektor.hu-hoz eljuttatott helyzetértékelésében Phil Hogan mezőgazdaságért és a vidékfejlesztésért felelős európai biztos. Az EB a piaci válságok kezelésére szolidaritási támogatáscsomagokat léptetett életbe, de Phil Hogan szerint több más fronton is lépésekre van szükség. A biztos több javaslatot is benyújt majd a közeljövőben az erősebb és fenntarthatóbb uniós agrár-élelmiszeripari ágazat kialakítása érdekében.

Ha állást keresel...

2018. január 09. 11:00
Ha állást keresel, mennyire fontos, hogy működik-e szakszervezet a vállalatnál? Lehet, hogy többet kellene, hogy számítson – avagy hogyan válasszuk ki a megfelelő munkahelyet?