A válság előtti szintre ért a világgazdaság?

2021. szeptember 29. 08:30
A globális bruttó hazai termék az idei második negyedévben már elérte a válság előtti szintet az OECD kimutatása szerint.
A válság előtti szintre ért a világgazdaság?

Ennek ellenére a továbbra is bizonytalan kilátások miatt a jelenleg tapasztalható lendületes növekedés közepette is szükség lesz az ösztönző monetáris és fiskális intézkedések fenntartására – írja a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD keddi jelentésében.

A májusi “Economic Outlook” kiadvány felülvizsgálataként kedden kiadott legfrissebb világgazdasági növekedési prognózisában az OECD 5,7 százalékos globális GDP-növekedést jelez előre az idei évre és 4,5 százalékosat 2022-re.

Az idei növekedési előrejelzést 0,1 százalékponttal lefelé, a 2022-es növekedést 0,1 százalékponttal felfelé módosították a májusban kiadotthoz képest. A globális bruttó hazai termék tavaly 3,4 százalékkal csökkent.

kezek világtérképpel

Kép:Pixabay

A G20-ak GDP-növekedése az idén 6,1 százalék lehet, 0,2 százalékponttal kisebb a májusi prognózisnál, a jövő évi pedig 0,1 százalékponttal nagyobb, 4,8 százalék.

Az euróövezet az idén 5,3 százalékos növekedést érhet el, 2020-ban pedig 4,6 százalékosat. Az idei növekedési előrejelzést 1,0 százalékponttal emelte meg az OECD, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal.

Németország 2021-es GDP-növekedése az előző prognózisban jelzettnél 0,4 százalékponttal lehet alacsonyabb, 2,9 százalékos, a 2022-es pedig 0,2 százalékponttal magasabb, 4,6 százalékos.

Kína idei és jövő évi növekedési előrejelzésén az OECD nem változtatott, 8,5 és 5,8 százalékon hagyta.

Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke az idén 6,0 százalékkal növekedhet a mostani prognózis szerint, 0,9 százalékponttal kisebb ütemben az előző, májusi prognózisban jelzettnél. A 2022-es növekedési ütem pedig 3,9 százalék lehet, 0,3 százalékponttal magasabb az előző prognózisnál.

A reál GDP az OECD számításai szerint az idén a második negyedévben csak Törökországban és Kínában haladta meg a még a válság előtt tett utolsó prognózisban jelzettet. A válság által nem érintett utolsó negyedévi, a 2019 negyedik negyedévi bruttó hazai terméket azonban már több ország gazdasági teljesítménye meg tudta haladni az idei második negyedévben: Kína, Törökország, Dél-Korea, Ausztrália, az Egyesült Államok, de szerény mértékben a világátlag is.

A járvány előtt prognosztizálthoz képest azonban a globális GDP még 3,5 százalékos elmaradásban volt a második negyedév végén. Ez minegy 4,5 ezer milliárd dollár termelési érték kiesést jelent, ami nagyjából egy éves átlagos globális GDP-növekedésnek felel meg

www.piacesprofit.hu

Kapcsolódó cikkek

Tudnivalók a napidíjról

2022. február 14. 09:22
Mikor jár belföldi napidíj, és mennyi az az összeg, amely adómentesen adható? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt Az Adózóna oldalán.

A gyenge forint segít megtartani az állásokat

2019. október 25. 08:47
Ha a munkáltatók oldaláról nézzük, akkor a gyenge forint árfolyam elsősorban az exportszektornak kedvez, és jó hatással van a munkaerőpiacra, mivel a cégek kevésbé kényszerülnek létszámcsökkentésre. Az euró bevezetése nem gyorsítaná a magyar bérek felzárkózását, és az erősebb forinttal nem biztos, hogy sokkal közelebb jutnánk ahhoz, hogy hazatérjenek a külföldön dolgozó magyarok. Azt is megtudtuk, hogy igazából az importőröknek és az MNB-nek sem okoz egyelőre nagy problémát a gyenge forint. Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának vezetője segített eligazodni a forint körüli kérdésekben.