Agrárrobotok, drónok, VR – izgalmasra sikerült a PREGA AgRobot Show

2023. január 31. 12:27
Magyarország első számú agráripari szakkiállítását idén január 25-28. között rendezték meg a HUNGEXPO Budapesti Kongresszusi és Kiállítási Központban. Mezőgazdasági gépek, szolgáltatások, inputanyagok, precíziós gazdálkodás, drónok és számtalan szakmai program várta a látogatókat.
 
Az egyik legérdekesebb esemény kétségtelenül ismét a PREGA AgRobot Show volt a Fórum színpadon az Agroinform.hu szervezésében, amely egyúttal a február 8-án és 9-én megrendezésre kerülő PREGA Konferencia egyik előzetes programja volt, az agrárcélú robotika legújabb, kézzelfogható fejlesztéseivel.
 
Agrárrobotok, drónok, VR – izgalmasra sikerült a PREGA AgRobot Show
Merre tart a dróntechnológia?
A drónok ugyanolyan rohamos fejlődésen mennek keresztül, mint napjainkban az okostelefonok. A drónok általános előnye, hogy célzottabban, precízebben tudnak dolgozni, mint egy repülőgép vagy helikopter, mert sokkal lassabban és alacsonyabban tudnak repülni teljes biztonsággal. Ráadásul kettős porlasztással dolgozhatnak, mert nemcsak a szórófej, hanem a rotorok légáramlata is besegít a permetszer eloszlatásában, illetve az elsodródás megakadályozásban, mivel lefelé „nyomja", a növények felé.
 
A jelenlegi fejlesztési trendek a hatékonyság növelésére – nagyobb hasznos tömeg, kapacitás, de kisebb önsúly és hosszabb repülési idő – irányulnak.
 
DJI Agras T30 mezőgazdasági drón – ABZ Drone Kft.
A 30 kilogrammos teherbírású permeteződrón még hatékonyabbá teszi a permetezést, többek között az új kialakítású dróntest által. Ez már az úgynevezett forgószárnyas kategóriát képviseli. A 30 liter hatóanyag 14-16 hektárra elegendő, ideális esetben 1 üzemóra alatt. A drónok inkább a meglévő gépek kapacitását hivatottak kiegészíteni, és nem a helyettesítésüket szolgálják.
 
Az intelligens mezőgazdasági felhőalapú térképpel okostelefonról is elérhető a 3D digitális gyümölcsös, megkönnyítve a digitális átállást.
 
A 16 fúvókás elrendezés nagyban javítja a cseppeloszlást, és a szelepkészlettel akár 8 liter/perc áramlási sebességet nyújt, a maximális permetszélesség 9 méter, a szántóföldi teljesítmény 10-12 ha/óra, de szélcsendes időben a 15-17 ha/óra sem lehetetlen.
 
A T30-as gömb radarja minden irányban képes érzékelni és automatikusan kerülni az útjába kerülő akadályokat, napszaktól és időjárási körülményektől függetlenül.
 
Az orr-részen és hátul lévő kettős FPV-kamerával tovább növelhetjük a munkavégzés biztonságát, sőt az erős fényszórókkal sötétben is élőben követhetjük a drón útját.
 
Az egyszerű szállítás és tárolás érdekében a drón karjai behajthatók, így a munkamérethez képest 80%-kal kisebb helyen is elfér. A folyamatos munkavégzés mindössze két akkumulátorral lehetséges. Az akkumulátorok maximális teljesítményét a gyártó 1000 töltési ciklusig vagy 2000 hektár munkavégzésig garantálja. A hálózati töltő-elosztó akár 10 perc alatt képes teljesen feltölteni egy akkut.
 
Az Agras T30-hoz már elérhető a Spreading System 3.0 repítőtárcsás szóróberendezés, amellyel 40 literes tartályból juttathatunk ki vetőmagot, műtrágyát vagy bármilyen granulátumot a területre. A berendezés maximális szórásszélessége ekkor 7 méter, a kijuttatási sebesség közel 1 t óránként.
 
Virtuálisvalóság oktatórendszer – Déli ASzC Jánoshalmai Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium
Az úgynevezett VR-szemüvegek és a hozzájuk tartozó oktatóprogramok egyre népszerűbbek a szakmai képzések, továbbképzések terén, amelyek segítségével teljesen veszélytelenül, szinte bárhol elsajátítható akár a különféle mezőgazdasági gépek javítása is. Bár a valós gyakorlatot nem váltja ki, de az alapok elsajátíthatók egy-egy új gép esetében is, amelyek például még ezután kerülnek piaci bevezetésre, és a szerelő nem az első garanciális problémánál fog szembesülni a technikával.
 
Továbbá egy-egy szakiskolába oda lehet „varázsolni" több géptípust is; mint tudjuk, régi probléma volt, hogy egy-két kiszuperált gépen kellett a gyakorlati oktatást is elvégezni, akkor is, ha már azok idejétmúlt gépeknek számítottak. S tudjuk, a tankönyvek sem tudtak, tudnak lépést tartani a mai rohamléptű fejlődéssel. Szoftveresen és virtuálisan azonban sok minden megoldható.
 
További érdekes fejlesztések itt találhatók:
 
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Keresőkutyákkal akadályoznák meg az afrikai sertéspestis terjedését Németországban

2024. április 26. 11:59
A keresőszolgálatot a tartományi erdészeti hivatal az egész ország területére ki akarja terjeszteni.
 
Az afrikai sertéspestis (ASF) milliárdos károkat okozhat. Ezért Észak-Rajna-Vesztfália német tartomány állategészségügyi hatóságai a gazdaszervezetekkel közösen minden eszközt megragadnak ennek elkerülése, illetve megelőzése érdekében. Többek között fokozzák a betegség keresőkutyás felderítését – olvashatjuk a topagrar.com hírportálon.

KÖTELESSÉGÜNK ELISMERNI A MAGYAR GAZDÁK MUNKÁJÁT

2022. november 21. 10:09
 
A magyar gazdák szorgalmának és munkájának köszönhetően az agráriumot ért kihívások ellenére is biztosított a kenyér, ami a magyar családok asztalára kerül – jelentette ki Nagy István agrárminiszter az idei évi termésért hálát adó Istentiszteleten, vasárnap, november 20.-án Mosonmagyaróváron.