Annyira eladósodtak a magyar kórházak, hogy osztályokat kell leállítani
2024. március 22. 15:14
A kórházak tartozása február végén meghaladta a százmilliárd forintot, amely komoly gondokat okoz az orvostechnikai beszállítóknak. Az érintett szereplők szerint olyan rossz az adósághelyzet, hogy amiatt már ideiglenesen kell lezárni kórházi osztályokat.
Az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ), a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Akkreditált Innovációs Klaszter (MediKlaszter) és az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) tájékoztatója szerint az egészségügyi intézmények lejárt tartozása február végén meghaladta a százmilliárd forintot, ami miatt ideiglenesen kórházi osztályok zárnak be – számolt be a Szabad Európa.
A kormány tavaly év végén az egészségügy 130 milliárdos tartozásából kilencvenmilliárdot rendezett, de januárban ismét 83 milliárd felett volt a kórházak adósságállománya. Rásky László, az OSZ főtitkára elmondta, hogy az egészségügyi kormányzat többször ígéretet tett az adósság rendezésére, de ez a mai napig nem történt meg. Tóth Zsolt, a MediKlaszter főtitkára szerint a beszállítók többsége lejárt kintlévőségének a feléhez sem jutott hozzá, miközben a szállítóknak határidőre teljesíteniük kell a szerződésben vállaltakat, valamint a jogszabályi kötelezettségeket, például az áfa befizetését.
Rásky László bejelentette, hogy az orvostechnikai beszállítókat képviselő szakmai szervezetek az Állami Számvevőszékhez fordulnak, mert a beszállító cégek tapasztalatai alapján az intézmények sok esetben nem rendezik a késedelmi kamatokat. Már tavaly szeptemberben is hangoztatta, hogy szerinte a kormányzati narratívába nem fér bele, hogy nyilvánosan beismerjék a problémákat, de egyértelmű, hogy műtétek maradnak el a személyzet, az eszközök és műszerek hiánya miatt is.
forrás: portfolio.hu
Kapcsolódó cikkek
Kanadai kikötősztrájk veszélyezteti a világkereskedelmet
2024. november 04. 14:49
Az ország három legnagyobb kikötője közül kettő zárva tart a mai naptól kezdve, miután a munkáltatók és a munkavállalók igényei nem találkoztak a bértárgyalásokon. Ez nem az első eset, hogy megtörténik és a pénzügyi károk is jelentősek lehetnek, nem beszélve a világkereskedelemre gyakorolt hatásról.
A tüntetések hatására így segíti a termelőket a román kormány
2024. január 22. 12:50
Romániában több eredményt sikerült elérni a tüntető gazdáknak, mint Ausztriában.