Aranyat érő burgonya

2023. július 17. 12:38
Az elmúlt időszakban a magas burgonyaárak láttán sok kérdés fogalmazódott meg a termelők – és a fogyasztók - részéről. Évek óta Berzence a szakma egyik legfontosabb találkozási pontja, ahol a Solanum Kft. szervezésében az ágazatot foglalkoztató témákat veszik górcső alá. Így idén szó esett – a szokásos fajtabemutató mellett –, a piaci helyzetről, mint a növényvédelmi technológiai megoldásokról.
Aranyat érő burgonya
„Ha kitekintünk az unióba, a teljes burgonya terület 1,7 millió hektár körüli nagyság, ennek a hat legnagyobb termelő ország adja a 76 százalékát, míg hazánk a 0,5 százalékot sem éri el”- kezdte előadását Kecskés Gábor. Az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács elnöke kiemelte, ültetési időszakban rendkívül csapadékos időjárás hátráltatta a munkákat, vagy kivártak és ezzel elhúzódott az ültetés, vagy sárba vetettek.
 
Az egész burgonya övezetben idén szélsőséges időjárás volt jellemző. A kora nyári időszakot rendkívüli aszály jellemezte, ennek köszönhetően lefeleződött – 6-8 tövenként – a kötésszám.
 
Ráadásul a gazdák a tavalyi évjáratnak köszönhetően már eleve gyenge minőségű vetőburgonyával indultak. Ráadásul a nagy burgonyás országok folyamatosan csökkentik a vetésterületüket. Ha ehhez hozzátesszük a a kedvezőtlen időjárást, nem csoda, hogy kisebb mennyiség jelenik meg a boltokban. Miközben a betárolt burgonya elfogyott a piacról, a korai még nem érkezett meg a fogyasztókhoz, ugyanakkor a harmadik a harmadik országokból sem tudtak elegendő mennyiséget importálni. A frissfogyasztás felől a feldolgozóipar felé terelődött a termesztés. Így nem csoda, hogy az árak meglepő magasságba kúsztak.
 
Már a tavalyihoz képest is magasabb alapról indultak, a termelői ár kilónként elérte a 200 forintot.
A szakember szerint főként a piroshéjú étkezési burgonyából és a vetőgumóból várható a jövőben hiány. Ez utóbbi esetében több területet is visszaminősítettek növényegészségügyi okokra hivatkozva, így szaporítóanyagból jövőre kisebb választék, egyes fajtákból hiány várható. Éppen ezért az elnök hangsúlyozta, a termelők előre szerződjenek le a kívánt mennyiségre, hogy legyen mit a földbe tenniük.
 
„Nyugat-Európában éppen csak befejeződött a korai étkezési burgonya betakarítása. Jellemzően laza héj, apró méret, alacsony hozam, gyenge minőség jellemzi”
 
- adott helyzetelemzést Kecskés Gábor, aki hozzátette, a száraz talaj is akadályozta a munkákat. Keresleti piac, drasztikus áremelés jellemzi a közeljövőt.
 
A vetőburgonya kilátásokat elemezve a szakember elmondta, a területek 5-8 százalékkal csökkentek. A kisebb mennyiségnek oka az is, hogy például a hollandok nem engedélyezik a szaporító területek öntözését felszíni vizekből. Nem segíti az ágazatot a folyamatos növényvédő szer kivonások sem, a tömegével megjelenő kártevők – főként levéltetvek – miatt sok helyen visszaminősítik a vetőburgonyát étkezésivé. Mindennek tükrében egyre jobban felértékelődik a hazai szaporítás.
 
A szomszéd Ausztriában idén 18,7 ezer hektáron ültettek burgonyát, s az információk szerint ott is egyre csökken az étkezési az ipari javára. Hazánkban a legfrissebb adatok 7147 hektár burgonya területről számolnak be, ami igen messze került a jó két évtizeddel korábbi 55 ezer hektártól.
 
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

A tyúkoknak is annyi, már a tojáshoz se kellenek +VIDEÓ

2024. március 08. 12:39
A Yo Egg, egy Los Angeles-i székhelyű startup az "igazi", állati eredetű tojásra megszólalásig hasonlító, növényi alapú tojást fejlesztett ki, melynek már folyik a szabadalmaztatása.

Újabb meglepetés, csökken a dió ára

2023. augusztus 28. 12:44
Évről évre új problémák jelennek meg a diótermesztésben is, most például az ukrán és a kínai import miatt lehet aggódni.
 
Az ukrán és a kínai dió a hazai piacon is zavart okoz, így most nem az a gond, hogy kevés és drága a dió, hanem, hogy a magyar termelőknek az önköltség alatti vételárral kellene megelégedniük. A nagybanit elárasztották a jóval olcsóbb és gyengébb minőségű külföldi dióval, mely alaposan letörte az árakat – írta meg a Teol. Egy Tolna vármegyei gazdálkodó szerint az ukrán és kínai dió kilóját áfásan 2600-2800 forintért kínálják, ez az ár nem fedezi a hazai termelők költségeit.