Aszály: öt évből csak háromban tudunk majd termelni?

2024. szeptember 06. 16:17
A közvélekedéssel ellentétben Magyarországon egyelőre még nem a sivatagi, sokkal inkább a sztyeppei gazdálkodásra kell felkészülni.
Aszály: öt évből csak háromban tudunk majd termelni?
A sztyepp az erdősztyeppnél sokkal szárazabb zóna, egészen más mezőgazdálkodási gyakorlat jellemzi – forrás: Pixabay
 
Ezt Molnár Ábel Péter ökológus mondta portálunknak adott interjújában. A szakember évek óta kutatja a sztyeppek és erdőssztyeppek növényzetét Eurázsia több pontján, és szerinte hazánkban egyelőre nem elsivatagosodás zajlik, hanem sztyeppesedés.
 
– Napjainkban olyan növényzeti átalakulásokkal találkozunk kollégáimmal, amilyeneket korábban idehaza nem láttunk: gyakorlatilag „szétesnek" élőhelyek – mondta elöljáróban a szakember, aki eredendően agrármérnök végzettségű, de botanikai és ökológiai kutatásokat végez, illetve természetvédelmi mérnököket oktat a MATE-n. – Ez a növényzeti átalakulás az erdők és a cserjések esetében a leglátványosabb, vannak olyan erdők az Alföldön, amelyekben a fák 70-80 százaléka elpusztult a 2022-es aszály során, illetve idén.
sztyeppe
Molnár Ábel Péter – forrás: Facebook/Molnár Ábel Péter - ökológia
 
Ez a folyamat a gyepek esetében kevésbé látványos, de sokkal inkább jelző értékű. A tiszántúli löszgyepek például egészen komoly átalakuláson mennek keresztül. A 2022-es aszály hatására a csenkeszszövedék nagyrészt kipusztult belőlük, melyet egy gyomosodás követett. Azt gondoltuk, hogy ez a gyomosodás egy-másfél éven belül megszűnik. Most a második évet éljük és még egyáltalán nem mozdultak el a regenerálódás felé. A löszgyepek vegetációs szempontból 2022 előtt rétsztyeppek voltak, ezáltal az erdőssztyepp-zónához tartoztak, jelenlegi átalakulásuk egyértelműen a sztyeppesedés irányába mutat, lassan valódi sztyeppnek tekinthetjük őket. A löszgyep annak a csernozjom talajnak a természetes növényzete, amelyen a szántógazdálkodás zajlik a tájban, tehát az átalakulásuk azért intő jel, mert azon a termőhelyen történik komoly változás, ahol a mezőgazdasági termelés nagy része folyik. Ennek a termőhelynek a szárazodása már most is érzékelhető a növénytermesztésben, egyre többen vetnek cirkot kukorica helyett.
 
Molnár Ábel Péter jelezte: fontos hangsúlyozni, hogy a gyepek, erdők és cserjések ilyen mértékű átalakulására a szakirodalomban nem találunk adatokat a korábbi – például 20. századi – aszályok idejéből, tehát úgy tűnik, hogy ezek az aszályok különböznek az eddigiektől.
 
– A legutóbbi aszályos időszak 1983 és 1995 között volt. Megnéztük ennek az időszaknak a klimatikai adatait és megállapítható, hogy a mostani aszályok „forróbbak" – folytatta a szakember. – Az előző aszályos időszak nyári hónapjainak hőmérsékleti átlaga Szegeden 21,2 Celsius fok volt. Az elmúlt 10 évben ez az érték 23,7 Celsius fok, miközben a lehullott csapadékmennyiség nem volt lényegesen eltérő. A mostani nyarak 2,5 fokkal melegebbek, tehát „forróbb" aszályokat élünk, amit talán mindenki érez is a saját bőrén. Az éves átlaghőmérsékletek is nőnek, a mérések kezdete, tehát 1901 óta a 10 legmelegebb év közül kilenc 2000 utáni és ebben még nincs is benne a 2024-es év. Az éves és a nyári átlaghőmérsékletek emelkedésével nő a párolgás, a tájaink gyorsabban vesztik el víztartalékaikat.
 
Arra is felhívta a figyelmet: a korábbi aszályok idején jelentősebb víztartalék volt még a talajban, azonban  a csatornákon keresztül történő vízelvezetés napjainkig általános gyakorlat, amellyel a talajvízszintet minden alföldi régióban folyamatosan csökkentjük. Ennek egyik következménye, hogy például Békéscsabán a korábbi évektől eltérően idén télen nem emelkedett meg a talajvíz szintje a téli csapadék hatására, tehát nem érte el az egyébként nagyjából normális mennyiségű téli csapadék a talajvizet, mert akkora vízhiány volt a feltalajban.
 
– Összességében azt látjuk, hogy az Alföld belseje, amely eddig az erdőssztyepp-zónába tartozott, lassan bizonyos részeken átbillen a sztyepp-zónába, amely azért is lényeges, mert a sztyepp egy sokkal szárazabb zóna, egészen más mezőgazdálkodási gyakorlat jellemzi. Én az Ural környékén és Délkelet-Romániában láttam ilyen mezőgazdasági területeket, az Urál mentieken néhány évente pihentetik, ugaroltatják a szántókat, Románia sztyeppes részén pedig minden évben vetnek, de rendszeresen silány a termés, öt évből átlagban csak háromban aratnak megfelelő mennyiséget. A mezőgazdaság még úgy-ahogy alkalmazkodik az átalakulásokhoz, én inkább a természetes élőhelyeket és őshonos fajaikat féltem, komoly fajkipusztulások és élőhelyátalakulások történhetnek a tájainkban.
sztyeppe
A légi felvételen jól látható a szárazodás – forrás: Facebook/Molnár Ábel Péter - ökológia
 
A szakember kiemelte: ezeket az aszályokat nem lokális, hanem alapvetően globális klimatikus folyamatok okozzák, ugyanakkor a tározott, megőrzött vizek párolgása generálhat zivatarokat, tehát ezeknek lehet módosító hatásuk. Ezért lenne fontos, hogy minél több vizet megőrizzünk, tároljunk a tájban. Nem késő még lépni: olyan gyakorlatokat, mint például a csatornák télvégi előürítése, mely a talajvizet szívja ki a tájainkból, vagy az eketalp miatt megálló belvizeink levezetése, nagyon aktuális volna a különböző szakmák összefogásával újragondolni.
 
A rajtunk átfolyó vizeket jó volna kivezetni az egykori árterek mélyfekvésű részeire, ami régebben működött is, de lecsapoltuk a nedves területeink, természetes mocsaraink nagy részét. Az egykori mocsarakba történő vízpótlásnak már vannak kipróbált, bevált gyakorlatai. Ezeken a területeken a gazdálkodás nem szűnik meg, de valóban átalakul: a nehezen művelhető, belvizes szántó helyett legelőként vagy kaszálóként lehetne hasznosítani. A szakember szerint valami ez ügyben már elindult, de lehet, hogy még néhány aszályos év kell hozzá, hogy paradigmaváltás történjen az Alföld vízgazdálkodásában.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Az Erdők Nemzetközi Napjának üzenetei

2024. március 21. 15:51
Az ENSZ Közgyűlése első ízben 2012. március 21-én hirdette meg az Erdők Nemzetközi Napját, mely amellett, hogy az „erdők ünnepe”, az erdők jelentőségére hivatott felhívni a figyelmet az egész világon. Arra ösztönözve az ENSZ tagországait, hogy nemzeti és nemzetközi hatáskörben tegyenek erőfeszítéseket az erdők védelme, és az erdőterületek gyarapítása érdekében. Minden évben más tematika köré szerveződnek az Erdők Nemzetközi Napja programjai, 2024-ben ez az „erdők és az innováció”.

Vadvirágos parcellákkal biztosíthatjuk a beporzó rovarok túlélését

2024. június 03. 12:05
Tavasztól őszig folyamatosan táplálékforrásul és búvóhelyként szolgálhatnak a számukra.
 
Ha a gazdálkodók sokféle őshonos vadvirág magjait tartalmazó keverékkel vetik be a termőföldek szegélyét, akkor nagyban segíthetik a beporzó rovarok túlélését, valamint a tevékenységüktől függő tápláléknövényeink fennmaradását.