Az Állategészségügyi Világszervezet támogatja a madárinfluenza elleni védőoltást

2023. május 31. 10:36
Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) azt tanácsolja a kormánynak, hogy a világszerte több százmillió madarat elpusztító és emlősöket megfertőző madárinfluenza elleni védettséget szorgalmazza, hogy ezzel megakadályozza a vírus lehetséges világjárvánnyá alakulását.
 
A kormányok a jelenlegi madárinfluenza járvány által okozott pénzügyi és személyes áldozatok miatt elkezdték újragondolni a baromfi immunizálását. Néhányan, köztük az Egyesült Államok, még mindig hezitálnak, elsősorban az ezzel járó kereskedelmi korlátozások miatt.
Az Állategészségügyi Világszervezet támogatja a madárinfluenza elleni védőoltást
Ezek a vírusok megfertőzhetik a házi baromfit és más madár- és emlősfajokat.
Természetes módon világszerte elterjedtek a vadon élő vízi madarak között. Normális esetben az ember nem fertőződhet meg a madárinfluenza-vírusokkal. Voltak azonban elszigetelt esetek, amikor emberi fertőzést okozott a madárinfluenza-vírus.
 
"Egy COVID-válságból jövünk ki, amikor minden ország felismerte, hogy a világjárvány hipotézise valós volt" - osztja meg a WOAH főigazgatója, Monique Eloit a Reutersszel. "Mivel mostanra szinte minden nemzetközi kereskedelmet folytató ország megfertőződött, talán itt az ideje, hogy a szisztematikus selejtezés mellett, amely továbbra is a fő eszköz (a betegség megfékezésére), a védőoltásokról is beszéljünk" - folytatja Eloit.
 
A szervezet május 28-án kezdődő ötnapos általános ülésszakára gyűlt össze, amelynek középpontjában a magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) megelőzése és kezelése áll. A WOAH tagországainak mindössze 25%-a mondta azt, hogy engedélyezné a magas patogenitású madárinfluenza elleni vakcinával beoltott baromfitermékek behozatalát.
 
Az Európai Uniót alkotó 27 ország tavaly döntött a madárinfluenza elleni védőoltási tervről.
"Ha egy olyan tömb, mint az EU, amely nagy exportőr, ebbe az irányba kezd elmozdulni, annak visszaható hatása lesz" - mondja Eloit. Azt állítja, hogy, ha az EU az immunizáció irányába mozdul el, mások is követhetik.
 
Az első EU-tag, amely oltási programot indít, Franciaország lesz, amely 2021 és 2022 között nagyjából 1,10 milliárd dollárt költött arra, hogy pótolja a baromfiágazatban történt jelentős selejtezéseket. A vakcinakampány a kacsákkal kezdődik majd.
 
Az Egészségügyi Világszervezet szerint bár még mindig minimális a madárinfluenza okozta emberi fertőzés kockázata, a nemzeteknek fel kell készülniük a status quo bármilyen változására.
A madárinfluenzát Eloit szerint a fertőzött vándormadarak terjesztik, ezért a vakcinázási erőfeszítéseknek a szabadon tartott baromfira, különösen a kacsákra kell összpontosítaniuk. Szerinte a brojlercsirkék immunizálásának, amelyek a világ csirketermelésének mintegy 60%-át teszik ki, kevesebb értelme van. Több ezer élőlény, köztük rókák, vidrák és macskák pusztultak el a jelenlegi HPAI-járványban kiemelkedő H5N1 törzs miatt.
 
Forrás: healthnews.com

Kapcsolódó cikkek

Aggódnak a borászok a tokaji borok jövője miatt

2024. augusztus 09. 13:15
Magyarország éghajlata hamarosan már nem lesz ideális a fehérbortermelés számára?
 
Az idei évi rekordmeleg komoly kihívások elé állította a magyar borászokat: az ország bizonyos vidékein a bortermelők kénytelenek voltak augusztus elején, akár egy hónappal korábban megkezdeni a szüretet, hogy megmentsék a termést. A klímaváltozás hatásai egyre inkább érezhetők hazánk elismert borvidékein, ami főleg a fehérborok előállítását veszélyezteti.

155 éves a debreceni agrár-felsőoktatás

2023. április 04. 15:05
Decemberig lesznek konferenciák, bemutatók.
 
2023-ban a Debreceni Egyetem az agrár-felsőoktatás 155 éves évfordulóját ünnepli. Ebből az alkalomból számos tudományos és ismeretterjesztő rendezvénnyel, konferenciával népszerűsítik az oktatási-kutatási tevékenységüket, valamint bemutatják a debreceni agrár-felsőoktatás tudományos eredményeit.