Az állattartókat és a növénytermesztőket is tönkreteheti ez az elképzelés?

2024. november 21. 15:25
A Mercosur-országokkal kötött megállapodás legnagyobb vesztesei a marha- és baromfihús-exportőrök lehetnek, véli Wiesław Różański, az UPEMI elnöke.
Az állattartókat és a növénytermesztőket is tönkreteheti ez az elképzelés?
A Húsipari Termelők és Munkáltatók Szövetsége első embere szerint a külföldi értékesítési piacokról gyakorlatilag le kell majd mondani. Jacek Klimza, a Lengyel Hústermelő és Marhatenyésztő Szövetség (PZHiPBM) elnöke szerint pedig nemcsak az érintett ágazatok, hanem a kapcsolódó iparágak is jelentős károkat szenvedhetnek.
 
Wiesław Różański, az UPEMI elnöke elmondta, hogy az Európai Unió és a Mercosur-országok között tervezett megállapodás hatalmas sokkot jelenthet a marhatenyésztők számára.
 
– A megállapodás részeként tervezett 90 ezer tonna marhahús behozatala az európai piacra óriási zűrzavart okozhat, különösen a tenyésztési ágazatban. Ez akár számos lengyel marhaállomány felszámolásához vezethet, még akkor is, ha jelenleg hiány van lengyel marhahúsból – hangsúlyozta Różański.
 
Elmondása szerint a megállapodás leginkább a marhahús-exportot érintené, amely a lengyel termelés 80%-át teszi ki.
 
– Ha ez a megállapodás életbe lép, az export stagnálására lehet számítani, mivel az olcsóbb, bár sok esetben alacsonyabb minőségű termékek kiszoríthatják a lengyel húst az európai piacokról. Ez súlyos következményekkel járhat az ágazat fejlődésére nézve – tette hozzá.
 
Różański szerint a baromfiágazat sem marad érintetlen, hiszen a termelés több mint 60%-át kitevő exportot szintén jelentős nehézségek érhetik.
 
– A hosszú évek munkájával megszerzett értékesítési piacokat, például a harmadik országokban, szinte elfelejthetjük. Az olcsóbb brazil termékek kiszoríthatják a lengyel baromfit a piacról, ami súlyos problémákat okozhat az ágazat számára – mondta.
 
Jacek Klimza kiemelte, hogy a marha- és baromfihús-ágazat mellett a szomszédos iparágak is károkat szenvedhetnek.
 
– A megállapodás különösen negatívan hat a takarmányként használt gabona- és repcetermelésre, különösen a kukoricára. Ha a húságazat csökkenti a termelést, a gabona iránti kereslet is visszaesik – magyarázta Klimza.
 
Hozzátette, az EU ugyan kompenzációkat ígér a termelőknek, de kérdéses, hogy ez hosszú távon elegendő lesz-e.
 
– Az elején talán segíthet, de idővel ez a megállapodás rossz irányba terelheti az európai mezőgazdaságot – vélekedett Klimza.
 
Forrás: Farmer.pl/agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Füvet nyírtak a hosszú hétvégén, rájuk hívták a rendőröket

2024. április 04. 14:25
A nem megfelelő időpontban végzett fűnyírás, kapálógépezés sokaknál kicsaphatja a biztosítékot.

A munkáltatók 72,5%-ánál nincs rendben a munkavédelem

2024. április 05. 14:44
2022-ről 2023-ra az ellenőrzött munkáltatók száma kismértékben csökkent, ám azon munkáltatók száma, ahol szabálytalanságot fedezett fel a hivatal, nőtt – derül ki a munkavédelmi hatóság 2023. évi ellenőrzési tapasztalatairól szóló márciusban publikált jelentéséből.