Az egyik legpusztítóbb kártevővel sikerült felvenniük a harcot magyar kutatóknak

2024. május 10. 17:01
A ciprusfélék egyik legpusztítóbb hazai kártevője, a borókaszú ellen sikerült magyar kutatóknak vegyszer nélküli védekezési módszert megalkotniuk. A HUN-REN ATK kutatói a rangos Journal of Applied Entomology folyóiratban közölték eredményeiket.
A borókaszú inváziós fajként terjed Európa-szerte. A tuják megrágásán túl a ciprusrák kórokozójának vektora is, emiatt a tömeges felszaporodása jelentős gazdasági kárral jár.
Az egyik legpusztítóbb kártevővel sikerült felvenniük a harcot magyar kutatóknak
Az egészséges növényállomány megóvására a rendszeres permetezés, rovar- és gombaölő permetszerek gyakori alkalmazása volt eddig a megoldás, ez viszont jelentős környezeti terheléssel és nagy anyagi ráfordítással járt. Azonban miután a kutatóközpont munkatársainak sikerült azonosítaniuk a kártevő aggregációs feromonjának két komponensét, hatalmas erőlelépést tettek egy új, biológiai védekezési módszer kidolgozása felé.
Miért barnul a tuják lombja? I. rész
A borókaszúnőstények közép- és utóbeléből nyert kivonatokat bioszenzoros gázkromatográffal elemezték a kutatók, majd a borókaszúcsápon aktívnak bizonyult komponenseket azonosították. Ezekkel viselkedési vizsgálatokat folytattak négykarú olfaktométerrel. A laboratóriumi eredményeket faiskolai ültetvényekben végzett szabadföldi csapdázásos kísérletekkel is megerősítették.
 
MINDKÉT VIZSGÁLATI MÓDSZERREL SIKERESEN BIZONYÍTOTTÁK AZ AZONOSÍTOTT KOMPONENSEK VISELKEDÉSI HATÁSÁT, ÍGY AZ AGGREGÁCIÓS FEROMONOK MEGLÉTÉT IS.
 
Kutatásaik úttörőnek számítanak a ciprusféléket károsító szúbogarak esetében, eddig ugyanis ismeretlen volt e rovarcsoport kémiai ökológiája – írja a kutatóközpont a tanulmányban.
 
Az áttöréssel lehetővé válik a borókaszú elleni új, biológiai védekezés kidolgozása.
 
A mostani eredmények  elősegíthetik a tuják és egyéb ciprusfélék gazdaságosabb, versenyképesebb, hatékony és környezetbarát termesztését.
 
A háztáji kertekben az esztétikai kár megelőzésére már a közeljövőben használhatóvá válhatnak az újfajta védekezési lehetőségek.
 
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Komoly mérföldkő: negyven év után újra szürke szarvasmarhák legelnek a Mura árterében

2024. május 14. 16:20
A gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének javítása és hosszú távú megőrzése a cél.
 
2024. május 7-én történelmi pillanatokat élhettek át a BfNPI Nyugat-Zala Tájegységének munkatársai: közel negyven év után legelő állatokat helyeztek ki az ártérbe – írja közleményében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.

Hatalmas változás jön az agrártámogatásokhoz kapcsolódó ellenőrzésekben

2023. február 10. 12:58
Dr. Feldman Zsoltot a PREGA-n kérdeztük az új precíziós pályázatról és a megújuló támogatási rendszer minden gazdálkodó számára fontos legnagyobb változásáról.
 
Hatalmas előrelépés az agrárdigitalizáció szempontjából a precíziós pályázat, és az új támogatási rendszerben is lesz folytatása. Milyen lesz majd az új felhívás?
 
Ami az Agrárminisztérium számára fontos cél, hogy az első körben nyertes 2700 gazdálkodón túl újabb gazdálkodói kört érjünk majd el. Az előző pályázatnak nagyon fontos eleme volt a precíziós gazdálkodást segítő szolgáltatások igénybevétele.