Az EU a minimálbér további emelését várja Magyarországtól – még idén
2024. február 07. 15:41
Az EU novembertől bevezetett új szabályának köszönhetően valószínűleg újra emelni fogják hazánkban a minimálbért.
Az economx gazdasági hírportál azt írja: az EU idén novemberben életbe lépő alapelvének célja, hogy a bruttó átlagkereset 60 százalékában állapítsa meg a minimálbért. A legfrissebb novemberi adatokkal számolva hazánkban a decemberben megemelt minimálbér a bruttó átlagkereset 43 százalékát teszi ki, van tehát némi elmaradás.
Hazánkban december elsejével emelték meg a garantált bérminimum és a minimálbér összegét is, az előbbit 326 000, utóbbit pedig 266 800 forintra. Az EU-szabályozásnak köszönhetően azonban várhatóan tovább kell emelni a minimálbért, s innentől az OECD-vel összhangban a minimálbér rendszeres felülvizsgálatát írja elő az unió valamennyi tagállam számára.
A csak minimálbért keresők aránya Európa több országában meghaladja a 10 százalékot. Öt uniós államban– Dániában, Olaszországban, Ausztriában, Finnországban és Svédországban – azonban nem is létezik az államilag szabályozott minimális fizettség intézménye, illetve az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országai közül Norvégiában, Svájcban és Izlandon sincs törvényben megállapított minimálbér.
A 2018-as adatok szerint Szlovéniában volt a legmagasabb (15,2 százalék) a legalacsonyabb fizetést keresők hányada, Bulgáriában, Romániában, Lengyelországban és Franciaországban a munkavállalóknak legalább a tizede kapta a minimum fizetést. További tíz EU-s tagállamban – többek között Magyarországon (7,7 százalék) – 5 százalék feletti volt ez az arány.
Az EU kétharmadában, 14 államban a bruttó minimálbér 1000 euró alatt van, Luxemburg a csúcstartó 2571 euróval.
A decemberben megemelt összeggel számolva a hazánkban fizetett minimum összeg az uniós minimálbérek alsó harmadában található.
2023 novemberében állítólag 621 200 forint volt a hazai bruttó átlagkereset, aminek a 266800 forintos minimálbér a 43 százaléka.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Egyre többen választják a szakképzést – íme miért érdemes az érettségi mellé egy mesterséget is szerezni
2024. szeptember 12. 17:40
Nőtt a szakképzés népszerűsége, a fiatalokat megragadja a lehetőség, hogy a technikumból kikerülve az érettségi mellé egy szakmát is kaphatnak. Ráadásul egyre többen jelentkeznek a szakképzésből a felsőoktatásba – mondta a Világgazdaságnak Varga-Bajusz Veronika. A Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára arról is beszélt, hogy a szakképzésben tanulók korábbi eredményeit elismerik az egyetemeken. A jövőben a kormány támogatott hitelkonstrukciója is előnyt jelenthet a szakképzést választóknak.
Kiemelkedő szerepe van a nőknek az élelmiszerellátásban
2023. október 17. 17:28
A hazai élelmiszerellátásban tavaly 53 ezer nő dolgozott főállásban, a szerepük kiemelkedő a szektorban – mondta Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár a Magyar Női Unió Egyesület által szervezett 8. ENSZ Vidéki Nők Nemzetközi Napja Konferencián az Agrárminisztériumban.