Az importált mézeknek majdnem a fele hamis az Európai Közös Kutatóközpont vizsgálata szerint

2023. március 31. 11:49
A vizsgálatban 15 uniós országon kívül (Belgium, Bulgária, Csehország, Németország, Dánia, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Magyarország, Írország, Olaszország, Litvánia, Lengyelország, Románia, Svédország) Svájc és Norvégia is részt vett. A 320 mintából, melyet az adott országok kompetens hatóságai vettek, 147 azaz a minták 46%-a nem felelt meg az uniós előírásnak (2001/110/EC).
Az Európai Közös Kutatóközpont (Joint Research Center) alaposan megvizsgálta azt a szúrópróbaszerűen vett 320 mintát, mely 20 mézexportőr állam mézszállítmányából származott.
Az importált mézeknek majdnem a fele hamis az Európai Közös Kutatóközpont vizsgálata szerint
A cukorszirupot tartalmazó mézminták kiszűrésére több módszert is alkalmaztak (EA/LC-IRMS, HPAEC-PAD, 1 H-NMR).
 
A 320 mintából, melyet az adott országok kompetens hatóságai vettek, 147 azaz a minták 46%-a nem felelt meg az Unió mézrendeletének (2001/110/EC).
Ez az arány lényegesen magasabb, mint a 2015-17-ben mért 14%. Viszont ezalkalommal más viszgálati módszereket alkalmaztak, mely akár magyarázatot is adhat a különbségre.
 
A korábban alkalmazott EA-IRMS (AOAC módszer 991.41), melyet eddig a leginkább használtak a kukoricából származó keményítő kiszűréséhez, ezúttal nem bizonyult hatékonynak.
 
Nyilvánvaló, hogy a kukoricaszirupokat már kevésbé használják a méz hamisítására, főleg rizs-, gabona- vagy répacukrot használnak.
 
A kínai mézmintákból 66 (a 89,74%-ból) nem felelt meg meg az uniós előírásoknak.
A legnagyobb relatív arány a Törökországból származó mézmintákban fordult elő: (mintegy 14-15, a 93 %-ból). Az Egyesült Királyságból származó 10 mézmintából mind a 10 vagyis 100% hamisnak bizonyult. Ezen minták nyomon követéséből azonban kiderült, hogy az utóbbi esetben a brit mézekhez külföldi import mézeket kevertek és nem kizárt, hogy ezekből került a mézmintákba a cukorszirup, mielőtt azokat az Uniós országokba tovább exportálták.
 
Bár az eredmények 2021 októbere és 2022 februárja között az Európai Unióba importált mézszállítmányok nagy mennyiségben vett mézmintáiból származnak, nem tekinthetők reprezentatívnak vagy nem extrapolálhatók más helyzetekre illetve periódusokra – áll a Közös Kutatóközpont jelentésében.
 
forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Ez lehet a jövő egyik legfontosabb növénye

2024. február 13. 14:54
Az egészség megőrzésében és a betegségek megelőzésében is jelentős szerepet játszik.
 
Tudományosan megalapozott előrejelzések szerint a Föld népessége 2050-ig 9 milliárd főre szaporodik, amelynek élelmiszerekkel történő ellátásához a jelenleginél nagyobb termőképességű növényeket és hatékonyabb termesztési technológiákat kell kidolgozni – írja a nationalpeanutboard.org.

ÚJABB KÉTEZER MÉHÉSZ KAP TÁMOGATÁST A MÉH ÁLLATJÓLÉTI PROGRAMBAN

2023. június 12. 13:58
A Vidékfejlesztési Program keretében megjelent „Méh állatjóléti támogatás” című pályázat újabb csaknem kétezer méhésznek nyújt segítséget mintegy 2,7 milliárd forint összeggel – közölte Nagy István agrárminiszter.