Az ITM Munkavédelmi Irányítási Főosztályának tájékoztatása

2022. április 26. 20:44
a Munkavédelmi Világnap alkalmából országszerte megemlékezések és Nyílt Napok lesznek április 28. napján.
Az ITM Munkavédelmi Irányítási Főosztályának tájékoztatása

A munkahelyi balesetben megsérültek és elhunytak emléknapját először 1984. április 28-án a Kanadai Közalkalmazottak Szakszervezete tartotta meg, majd világszerte elterjedt nemzetközi emléknappá vált.

2012-ben a Kormány április 28. napját a munkabalesetben elhunyt, valamint megrokkant munkavállalók emléknapjává nyilvánította Magyarországon, ezzel is kifejezve elkötelezettségét a munkavállalók életének és testi épségének védelme iránt.

Az értékteremtő munka a gazdaság működésének alapja, nagyon fontos, hogy minél több munkavállaló dolgozhasson, de emellett az is fontos, hogy a munkát biztonságos és egészséget nem veszélyeztető módon végezhessék a munkavállalók.

Magyarország versenyképességének megőrzése szempontjából is rendkívüli jelentőséggel bír a munkahelyek biztonsága. Befektetni a munkavédelembe nem pusztán kiadást jelent, hanem a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések megelőzésén túl, többszörös anyagi megtérülést is hoz a vállalkozások számára. A biztonságos, egészséget nem veszélyeztető foglalkoztatás egyaránt szolgálja a munkavállaló, a munkáltató és a nemzetgazdaság érdekeit. A biztonságos munkakörülmények biztosítása elsősorban a munkáltató feladata, de a munkavállalók együttműködésére, szabálykövetésére is szükség van,  és az állam szabályzó, ellenőrző és ösztönző szereppel is bír ebben a folyamatban.

Az emléknap célja, hogy felhívja a nyilvánosság, a munkáltatók és a munkavállalók figyelmét a munkavédelemre, a munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések megelőzésének fontosságára.

A járványhelyzet enyhülését követően az idén ismét jelenléti lehetőséggel rendezik meg a munkavédelmi hatóságok a munkabalesetben elhunytak és megrokkantak emléknapjához kapcsolódó nyílt napokat, megemlékezéseket. A rendezvényekről a Fővárosi/Megyei Kormányhivatalok munkavédelmi hatóságai tudnak tájékoztatást adni.

Az ITM EU-OSHA Nemzeti Fókuszpontja online ünnepi  konferenciájára korlátozott számban a melléklet meghívó szerint lehet jelentkezni a konferencia@publicrelations.hu e-mail-címen – a név, a titulus és a képviselt szervezet megadásával.

A munkahelyeken továbbra is tegyünk meg mindent a munkakörülmények javítása és a munkavállalók életének, testi épségének megóvása érdekében!

A Munkavédelmi Világnapon emlékezzünk a munkabalesetekben elhunytakra és megrokkantakra!

  ITM Munkavédelmi Irányítási Főosztály

https://mvff.munka.hu/index.php?akt_menu=172&hir_reszlet=840

 

Kapcsolódó cikkek

A legtöbb halálos munkabaleset a kisvállalkozásoknál történt 2018-ban

2019. március 19. 07:50
A 9 főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozásoktól érkezett a legkevesebb baleseti bejelentés 2018-ban, ám ugyanezen munkáltatói kör felelős a legtöbb halálos munkabalesetért is (34 fő!). A munkabalesetek száma az előző néhány évhez képest enyhe növekedést mutat, és jelentősen több súlyos munkahelyi baleset történt, 2017-hez képest 7,9%-os az emelkedés. Ez derült ki abból a tájékoztatóból, amit a Pénzügyminisztérium adott ki a napokban a „Munkabalesetek alakulásáról a feldolgozott munkabaleseti jegyzőkönyvek alapján” címmel. A 2018-as adatokról Gedeon András, az ALEMONA - közösség a munkavédelemért szóvivője beszélt lapunknak.

Munkabaleset: amit mindenképpen bizonyítani kell a munkáltatói felelősség megállapításához

2022. július 27. 08:26
A munkáltató felelős a munkavállaló minden olyan káráért, melyet az a munkaviszonnyal összefüggésben szenvedett el. A Kúria nemrégiben hozott ítélete (BH2022.160.) rögzíti a munkáltató felelősségének feltételeit.