Az országos jégkármérséklő rendszer 9,3 millió hektárnyi földterületet véd
2024. február 08. 13:45
Kétmilliárd forintos kormányzati támogatásból üzemeltetik tovább a 2018 óta működő országos jégkármérséklő rendszert, amely 9,3 millió hektárnyi földterületet véd - mondta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerdán Dunaharasztiban, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az AM rendezvényén.

Az eseményen Feldman Zsolt emlékeztetett, hogy 2022-ig a jégkármérséklő rendszert a kárenyhítési alapból finanszírozták, amely 50 százalék termelői befizetésből és 50 százalék kormányzati támogatásból származott. A kormány 2023-ban 1,8 milliárd forintot, 2024-ben pedig 2 milliárd forintot biztosít a rendszer üzemeltetésére - jelezte. Az államtitkár elmondta: tavaly a mintegy 30,7 ezer hektár jégkáros terület egynegyede kukorica, 12,5 százaléka pedig őszi búza volt.

Győrffy Balázs, a NAK elnöke ismertette, hogy a kamara által működtetett jégkármentesítő rendszer az ország 986 pontjáról 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével juttat ezüst-jodidot a felhőkbe. Tájékoztatása szerint 2023-ban a védekezési szezonban (április 15. - szeptember 30.) 96 napon kellett a berendezéseket bekapcsolni. 2023-ban összesen 30 678 hektárra jelentettek be jégkárt, míg 2017-ben még 72 000 hektárra - fűzte hozzá a NAK elnöke.

A eseményen az országos jégkármérséklő rendszer 2023. évi legjobb országos, illetve vármegyei generátorkezelőit díjazták. Az ország legjobb generátorkezelője Polotár Róbertné lett Somogy vármegyéből.
forrás: kormany.hu
Kapcsolódó cikkek
Szakmai tájékoztató a 2024. évi egységes kérelmek TM ellenőrzéséről 2.rész
2024. július 15. 15:05
Az Európai Unió által előírtak szerint Magyarországon is kötelező módon alkalmazni kell a SENTINEL műholdcsalád képeit az agrártámogatások ellenőrzéséhez. Ebben hazánknak – más tagállamokhoz hasonlóan - nincs választási lehetősége, de részletes tájékoztatókkal segíti a Magyar Államkincstár és az Agrárminisztérium is a gazdálkodókat a minél nagyobb mértékű megfelelésben.
Hogyan lehetne megmenteni a magyar erdőket? A szakemberek már dolgoznak rajta
2024. szeptember 17. 14:24
A folyamatos erdőborítás a megváltozott klíma miatt fontosabb lenne, mint valaha.
A klímaváltozás hatására megváltozhat a Mecsek ma ismert képe: nem válik teljesen kopár területté a jövőben sem, azonban egyes fafajok, köztük a bükk és a fenyőfélék visszaszorulhatnak, más őshonos fajták pedig, például a molyhos tölgy és az ezüst hárs előtérbe kerülhetnek. Az idei nyár kánikulai szárazsága nagyon megviselte a Mecseket is, hiszen déli, nyugati lejtőin számos fa levelei összetöpörödtek, ami sok helyen lombhullatás előtti színekkel ruházta fel az erdőt.