Az ukrán-magyar határon tiltakoznak a magyar fuvarozók

2023. december 13. 14:18
Az ukrán áruszállítók uniós piacon való megjelenése miatt több száz magyar vállalkozás került a "tönk szélére" - mondta a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkára szombaton az MTI-nek.
Az ukrán-magyar határon tiltakoznak a magyar fuvarozók
Árvay Tivadar telefonon elmondta: az Európai Unió a háborús helyzetre való tekintettel engedélyezte az ukrán áruszállítóknak, hogy - alapvetően humanitárius szállítások miatt - megjelenjenek a közös piacon.    
 
Az engedélyt 2024 júniusáig hosszabbították meg, aminek az lett az eredménye, hogy mára a magyar közutakon több mint 30 százalékkal nőtt az ukrán kamionok futásteljesítménye, miközben a magyar járművek futásteljesítménye 4 százalékkal csökkent.    
 
Hozzátette, hogy az ukrán fuvarozók egészen más gazdasági és jogszabályi környezetből érkeznek, így eltérőek a költségeik is, valamint nem érvényesek rájuk az uniós szabályok.
 
Az ukránfuvarozók jelentős árelőnnyel dolgoznak és tönkreteszik a tagállamok logisztikai ágazatánakfuvarozókat érintő részét - hangsúlyozta a főtitkár.    
 
Erről szólnak a lengyel és a szlovák, de ugyanez áll a hátterében a hétfőn induló magyar tiltakozásoknak is - mondta a főtitkár, hozzátéve, hogy a záhonyi határátkelőhelynél demonstrálnak majd a fuvarozók.    
 
"Mi azt kértük az Európai Uniótól - múlt héten volt a közlekedési bizottság ülése -, hogy (...) vizsgálja felül az Ukrajnával kötött megállapodását és vegye figyelembe az Európai Unió tagországainak, köztük Magyarország fuvarozó vállalkozásainak az érdekeit, és ne hagyja, hogy az ukrán fuvarozók már rég túllépve a kezdeti szándékokon, alapvetően üzleti céllal jelenjenek meg az Európai Unióban" - fogalmazott Árvay Tivadar.
Korábban a Portfolio is beszámolt több cikkében arról, hogy a lengyel kamionosoknak elegük lett az ukrán fuvarozók EU-s piacon történt megjelenéséből, utóbbiak ugyanis kivételezett helyzetet kaptak. 
A helyzet az elmúlt hetekben is eszkalálódott: a lengyel kamionosok bejelentették, ha nem sikerül gyorsan rendezni a helyzetet, újabb négy határátkelőt zárnak le,Szlovákiában a hétvégén szolidaritás-tüntetés volt, tehát az elégedetlenség kezd más országokra is átterjedni,nemrég a lengyel mezőgazdasági szektor szereplői is jelezték, hogy csatlakoznak a tüntetéshez.
 
Az egész tüntetés-sorozat mögött pedig egyszerűen az áll, hogy a lengyel kamionosok (a gazdákhoz hasonlóan) úgy látják, az ukrán riválisok kiszorítják őket saját piacukról, mivel jóval olcsóbban (és szerintük rosszabb minőségben) dolgoznak, mint a lengyel fuvarozók. Ráadásul úgy vélik, hogy orosz és belarusz cégek ukrán és ukránok által Lengyelországban létrehozott kirakat-cégeken keresztül gazdagodnak meg igazán az egészen.
 
forrás: portfolio.hu

Kapcsolódó cikkek

BEFEJEZŐDTEK A TELEPÜLÉSFÁSÍTÁSI PROGRAM TAVASZI FAÜLTETÉSEI

2023. április 24. 10:26
A kormány célja, hogy 2030-ra 27 százalékra nőjön az ország fával borított területe. Ezt szolgálja az Országfásítási és a Településfásítási Program, melyek sikerét jelzi, hogy meghirdetése óta több mint 50 ezer hektár új erdő telepítésére pályáztak a magyar gazdák - jelentette be Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára a KEFAG Zrt. Juniperus Parkerdészetben.

Növénysimogatótól az energiatakarékos appig: 25 millió forintos pályázat óvodák és iskolák számára

2024. március 13. 17:37
Sokkal fontosabb, hogy a gyerekek közelebb kerüljenek a természethez, mint azt gondolnánk. „Ha a szülők látni akarják, hogy néz ki a gyerekük, amikor egyszerűen csak boldog, akkor ilyenkor vegyék szemügyre.” Az ökotudatosságra fókuszáló nagysikerű pályázaton most újra óvodai és iskolai közösségek fenntarthatósági ötleteit várja az E.ON. A legjobb programok megvalósulását összesen 25 millió forinttal támogatja az energiavállalat, intézményenként akár 2,5 millió forint is pályázható.