Az uniós agrártámogatásokat is a jogállamisághoz kötnék a svédek és a finnek

2024. szeptember 24. 13:41
Mit jelentene ez a gyakorlatban?
 
A közös agrárpolitika (KAP) keretein belül kiosztott támogatásokra is ki kellene terjeszteni a jogállamisági kritériumokat a svéd és a finn európai ügyekért felelős miniszter szerint – írja az euronews.com.
Az uniós agrártámogatásokat is a jogállamisághoz kötnék a svédek és a finnek
A svéd Jessica Rosencrantz és a finn Joakim Strand közös levéllel fordult az Európai Bizottsághoz, amelyben arról írnak, hogy minden tagállamnak tartania kéne magát az Európai Unió alapértékeihez, így a jogállamisághoz, a demokráciához és az alapvető jogokhoz is, továbbá a jogállamiságot aktívan számon kérő szabályozásra van szükség.
 
A KAP keretein belül 264 milliárd eurót, több mint 100 ezer milliárd forintot osztanak ki 2023 és 2027 között, ez az EU költségvetésének legnagyobb tétele. Ebből 189 milliárd euró került közvetlenül a gazdákhoz, 66 milliárd pedig az elszegényedett vidéki területek fejlesztésére fordítható.
 
2022. április 5-én az Európai Bizottság hivatalos értesítést küldött Magyarországnak arról, hogy elindítja az európai uniós források folyósítását a jogállamisághoz kötő, feltételességi mechanizmust. 2022. év végén pedig jogállamisági feltételekhez kötötték bizonyos EU-s források lehívását. A felfüggesztett pénznek három operatív program – az energetikai és környezetvédelmi, a közlekedési és a területfejlesztési program – 65 százalékát és a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközt (az RRF-t) magyar nemzeti tervet érintették, az agrártámogatásokat nem.
 
Az elmúlt közel két évben, amikor Magyarország teljesített a feltételekből, elérhetővé váltak bizonyos források, de nem az egész befagyasztott összeg, csak egy töredéke.
 
Forrás: euronews.com

Kapcsolódó cikkek

Robotkutya terelné a jövőben a birkákat?

2024. január 25. 11:06
Az új-zélandi Rocos cég és a kissé furcsa, fej nélküli robotkutyát gyártó amerikai Boston Dynamics együttműködési megállapodást kötött a Spot esetleges mezőgazdasági felhasználására.

Érdekli a szőlő és borgazdaság? Ezt a szakirányú képzést Önnek találták ki!

2023. augusztus 16. 15:15
A képzés célja, hogy
a szakirányú továbbképzésben résztvevők megismerjék a világ és hazánk szőlő- és bortermelésének helyzetét, közigazgatási, jogi szabályozását, a szőlőtermesztés biológiai alapjait, a termesztést befolyásoló ökológiai tényezőket, a termesztéstechnológia elméletét és korszerű módszereit.