Az uniós tejágazati csomag javítja a tejtermelők helyzetét az ellátási láncban

2016. december 12. 08:47
Az Európai Bizottság újabb jelentést tett közzé az ún. tejágazati csomag rendelkezéseinek alkalmazásáról. A 2012-ben bevezetett intézkedéscsomag az európai tejtermelők helyzetét hivatott javítani az ellátási láncon belül.

A jelentésből kiderül, hogy az intézkedések életbe lépése után három évvel az európai gazdálkodók növekvő mértékben élnek a csomagban kínált eszközökkel. Egyre gyakoribb például, hogy a tejtermelők termelői szervezetekbe tömörülve kollektív tárgyalásokat folytatnak a szerződéses feltételekről, és hogy írásbeli szerződést kötnek a felvásárlókkal. A kollektív tárgyalások erősítik a tejtermelők alkupozícióját, az írásbeli megállapodások pedig növelik az átláthatóságot és a nyomonkövethetőséget a mezőgazdasági termelők számára.

A második jelentés az eredeti tervek szerint 2018-ban lett volna csak esedékes, de a tejágazat elhúzódó nehézségeire tekintettel Phil Hogan, az Európai Bizottság mezőgazdasággal foglalkozó tagja úgy döntött, hogy már 2016 végén publikálni kell a jelentést. A közzététel időpontjának előrehozatalára a Bizottság a tejágazat megsegítését célzó, tavaly bejelentett és megvalósított szolidaritási intézkedések keretében vállalt kötelezettséget.

Phil Hogan a mai napon üdvözölte a jelentést, és a következőket nyilatkozta róla: „A jelentés rámutat arra, hogy uniós szintű intézkedésekkel javítani lehet a tejtermelők helyzetét az ellátási láncon belül.A mezőgazdasági piacokat vizsgáló munkacsoport által múlt héten közreadott jelentéshez hasonlóan ez a mostani jelentés is alátámasztja, hogy a 2017. évi bizottsági munkaprogram keretében szakpolitikai intézkedéseket kell hozni.”

A jelentés megvizsgálja azt is, hogy milyen további lehetőségekkel élhetnek a tejtermelők. Kiemeli például a tejágazati csomag két olyan kulcselemét – a termelők szervezetekbe tömörülését és a kollektív tárgyalás intézményét –, amelyet a tagállamok, valamint a termelői és gazdálkodói szervezek még nem használnak ki teljes mértékben, és felvázolja a különböző módjait annak, hogyan lehetne ezeket az eszközöket hatékonyabbá tenni uniós és tagállami szinten egyaránt.

A jelentés különösen a tagállamokat arra buzdítja, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket a termelői szervezetek létrehozásának ösztönzésére, és gondoskodjanak arról, hogy a termelői szervezetek tevékenysége a kollektív tárgyalás eszközén túl a kollektív fellépés más formáira is kiterjedjen, növelve ezáltal a tejtermelők ellátási láncbeli érdekérvényesítő képességét. Emellett tanácsos lenne fontolóra venni a szakmaközi szervezetek szerepének kibővítését.

A jelentés arra a megállapításra jut, hogy a tejágazati csomagban rejlő lehetőségek maradéktalan kiaknázása érdekében előnyös lenne kiterjeszteni a csomag részét képező intézkedések hatályát 2020 utánra is.

Háttér-információk

A tejágazati intézkedéscsomag elfogadására együttdöntési eljárás keretében 2012-ben került sor, abból a célból, hogy megerősödjön a tejterméktermelőknek a tejtermékellátási láncban elfoglalt pozíciója, és az ágazat piacorientáltabb és fenntarthatóbb jövőbeni működésre készülhessen fel, figyelembe véve elsősorban a 2009. évi tejpiaci válság tanulságait. A csomag rendelkezései alapján a tagállamok dönthetnek úgy, hogy kötelezővé teszik a tejtermelők és a tejfeldolgozók közötti írásbeli szerződéskötést, és a mezőgazdasági termelőknek lehetőségük nyílik arra, hogy termelői szervezeteken keresztül közösen tárgyaljanak a szerződéses feltételekről.

A csomagnak a szakmaközi szervezetekre vonatkozó egyedi szabályai lehetőséget biztosítanak a tejtermékellátási lánc szereplőinek a párbeszédre és meghatározott tevékenységekre, a tagállamok pedig bizonyos feltételek mellett rendelkezhetnek az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott sajtok kínálatának szabályozásáról. A csomag egy sor olyan intézkedést is tartalmaz, amely növeli az átláthatóságot a tejtermékek piacán.

A tejágazati csomagot alkotó intézkedések 2020 közepéig lesznek hatályban. A Bizottság megbízást kapott arra, hogy 2014-ben, majd 2018-ban jelentést tegyen az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a tejpiac helyzetéről és az intézkedések alkalmazásáról. A jelentéseknek ki kell térniük arra, hogy az intézkedéscsomag milyen hatásokat gyakorolt a tejtermelőkre és a tejtermelésre a hátrányos helyzetű régiókban, és körvonalazniuk kell olyan lehetséges ösztönzőket, amelyek elősegítik a mezőgazdasági termelőknek, hogy közös termelési megállapodásokat kössenek. Az ún. szolidaritási csomag keretében, melyet Hogan mezőgazdasági biztos 2015 szeptemberében indított útjára, a 2018-ban esedékes második jelentés elkészítését a Bizottság előrehozta 2016-ra, és azt a mai napon tette közzé.


Forrás: hirek.elelmiszerklub.hu / Európai Bizottság

 

Kapcsolódó cikkek

Természeti károkkal kapcsolatos termelői bejelentés és a vis maior

2018. augusztus 07. 09:37
Az elmúlt időszakban országszerte fordultak elő kedvezőtlen időjárási jelenségek, úgymint aszály, vihar és felhőszakadás. A károk adott esetben megalapozhatnak kárenyhítő juttatási igényt, de alkalmasak lehetnek bizonyos támogatási jogcímek egyes feltételeinek (pl. termeléshez kötött fehérjenövény támogatás minimális hozamra vonatkozó előírása) nem teljesítése utáni jogkövetkezmények alóli mentesítésre (vis maior).

Szemet hunyt a törvénysértés fölött a kormánytisztviselő, ez lett belőle

2018. június 11. 09:07
Méltatlanságra okot adó magatartásként értékelhető, ha a köztisztviselő semmilyen módon nem akadályozza meg, hogy a hozzátartozója az általa is használt és haszonélvezeti jogával terhelt ingatlanon kábítószert termesszen – mondta ki ítéletében a Kúria.