Balhé az Országházban: így próbálja akadályozni az ellenzék a munkaidőkeret növelését
A három fideszes képviselő, Szatmáry Kristóf, Kósa Lajos és Bányai Gábor által benyújtott, hivatalos nevén a munkaidő-szervezéssel és a munkaerő-kölcsönzés minimális kölcsönzési díjával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat két területen jelentősen változtatna a munka törvénykönyve (Mt.) hatályos előírásain. Egyrészt a munkaidőkeret maximális tartamát a jelenleg hatályos 12 hónapról 36 hónapra, míg a rendkívüli munkaidő felső határát – teljes napi munkaidő esetén – naptári évenként 400 órára növelnék a jelenlegi 250 óráról.
"Az ilyen mértékű túlmunkavégzés a munkavállalók kizsigerelését eredményezné, veszélyeztetné az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételét, ellentétes lenne az általános magatartási követelményekkel, mely helyzetet a 36 hónap elteltével történő elszámolás csak súlyosbítana" – fogalmazta meg az aggályokat nemrégiben az Adózóna.hu-n megjelent cikkében dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk.
Ellenzéki képviselők összesen 2925 módosító indítványt nyújtottak be a parlament ma kezdődött ülésének napirendjéhez, s egyebek között levetették volna a napirendről a "rabszolgatörvényt". Tóth Bertalan, az MSZP elnöke, frakcióvezetője a megmozdulást azzal indokolta, hogy tanulják meg a fideszes képviselők, milyen az, amikor túlórázni kell. Az ellenzéki képviselők azt szerették volna elérni, hogy az indítványokról egyesével kelljen szavaznia az Országgyűlésnek.
Tervükben megakadályozta őket Kövér László házelnök, illetve a parlament Igazságügyi bizottsága, amely úgy döntött, egyszerre szavaznak az összes módosítóról. A bizottság kormánypárti többsége szerint az MSZP, a Párbeszéd és DK benyújtott módosítási javaslatai sem önmagukban, sem együttesen nem alkalmasak arra, hogy támogatásuk esetén meghatározzák az ülés napirendjén szereplő napirendi pontok tárgyalási sorrendjét – tudósít az MTI.
Az eseti állásfoglalás idézi az Alkotmánybíróság obstrukcióról szóló megállapításait és az országgyűlési törvény rendelkezéseit is, miszerint a házelnök jogosult arra, hogy a plenáris ülés szavazásainak előkészítése körében gondoskodjon arról, hogy a parlament alkotmányos funkcióit hatékonyan teljesíteni tudja.
Ezért a testület azt javasolta, hogy a kérdéses 2925 javaslatról az Országgyűlés egyetlen döntéssel határozzon. Az ülésen az MSZP és a DK képviselői is elfogadhatatlannak és törvénytelennek nevezték a döntést.
Tóth Bertalannak, az MSZP elnök-frakcióvezetőjének lehetőséget adott Kövér László, hogy elmondhassa ügyrendi javaslatát, amelyet úgy indított, hogy "egészen elképesztő, ami itt zajlik, hiszen a napirend alatt lehet ügyrendi javaslatot tenni". Rámutatott: az igazságügyi bizottság irománya több szempontból hibás. Eleve nem az MSZP-DK-Párbeszéd frakció frakció, hanem az MSZP elnökeként, frakcióvezetőjeként írta alá a beadványokat, ehhez csatlakoztak a két másik párt képviselői. Másrészt nem 2800, hanem 2925 indítványt nyújtottak be, tehát legalább arról a 125 indítványról szavazni kellett volna, amely kimaradt az összeszámlálásból. Ráadásul nemcsak sorrendcserét kértek, hanem (a munkaidőkeret növelésére vonatkozó törvényjavaslat napirendről történő levételét is. Kijelentette: a parlamentnek szavaznia kellett volna az összes indítványról, hogy a kormánypárti képviselők megtanulják, mit jelent 150 órával többet dolgozni. Indítványozta, hogy gépi szavazással ismételjék meg a szavazást, és mind a 2925 javaslatról külön-külön döntsön a parlament.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője szerint az ellenzék hazugsággal hergeli az embereket, ami "kutyakomédia, hisztériakeltés".
Kövér László az ellenzék viselkedésére reagálva azt mondta: "az ülés alatt orvosi ügyelet áll rendelkezésre, aki rosszul érzi magát, az fáradjon oda"...
Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese szerint Kövér László súlyos és többszörös elfogultságot tanúsított az ülés levezetésében, ezért kezdeményezte, hogy új levezető elnök vegye át a helyét. Kövér László erre azt reagálta, hogy felhívná a képviselő figyelmét arra, hogy az ülésvezetés bírálatától köteles tartózkodni minden képviselő. Közölte: "e tekintetben nem nyitok vitát".
Az Országgyűlés elnöke gépi szavazást rendelt el, és végül 23 igen és 116 nem szavazattal elvetették a képviselők az ellenzéki módosító-csomagot. Ezt követően az ellenzék oldaláról hangos sípszó és bekiabálások zavarták meg az ülést.
A napirendet végül 117 igen és 10 nem szavazattal elfogadták, a sípolás és a bekiabálások ezalatt is folyamatosak voltak. Az országgyűlési őrség felsorakozott az ülésterem körül. Ez ellen több ellenzéki képviselő is tiltakozott, azzal érvelve, hogy jelenlétük félelemkeltő – számol be a hvg.hu.
Kövér László házelnök egy képviselőt, Varga Lászlót kizárt az ülésről. Bangóné Borbély Ildikó, Szabó Sándor, Kunhalmi Ágnes, Tóth Bertalan és Varju László képviselők esetében pedig szakciókat javasol.
A botrányos ülésről készült videót ITT nézheti meg
https://hvg.hu/itthon/20181210_Igy_tort_ki_a_botrany_a_Parlamentben__video?s=hk
adozona.hu