Befagytak a tárgyalások, nincs az új Közös Agrárpolitikáról

2021. június 01. 08:17
Befagytak a tárgyalások Brüsszelben, nem született megállapodás az Európai Unió új Közös Agrárpolitikájáról (KAP) - mondta Nagy István agrárminiszter a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában hétfőn.
Befagytak a tárgyalások, nincs az új Közös Agrárpolitikáról

A tárgyalások egy hónap múlva folytatódnak, ahol próbálnak olyan egyezséget teremteni, amely biztonságba helyezi mind a termelést, mind a teremtett világért érzett felelősségvállalást - fogalmazott Nagy István. Kitért arra, hogy az Agrárminiszterek Tanácsa tavaly októberben jutott közös álláspontra, ezt az álláspontot kellett az Európai Parlamenttel egyeztetni május 26-27-én. Ez a megállapodás szabályozza az európai gazdák jövőjét a következő hét évben, meghatározza a termelési körülményeket és az új időszak támogatási rendszereit.

Az agárminiszterek nyitottak voltak a megegyezésre, az új kompromisszumos javaslatban végül azonban nem közeledtek az álláspontok. A főbb vitatott területek között a tárcavezető a kis, 10 hektáros területig terjedő gazdaságok átalánydíjas támogatását említette, valamint a termeléshez kötött támogatások csökkentését és az agroökológiai alaptámogatások mértékét. Az Európai Bizottságot Frans Timmermans alelnök vezette, miatta fagytak be az álláspontok - vélekedett Nagy István.

www.kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

Nem működik jól az uniós élelmiszerbiztonsági modell

2019. január 17. 07:48
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint, noha a fogyasztókat az élelmiszerekben található veszélyes vegyi anyagoktól megvédő uniós rendszer kellően megalapozott, jelenleg túl ambiciózusnak bizonyul. Az Európai Bizottság és a tagállamok nem rendelkeznek kellő kapacitással ahhoz, hogy a rendszer működését maradéktalanul biztosítsák.

Szemet vetett a magyar vízkészletre Brüsszel: a jövőnk múlhat ezen a lépésen

2020. október 28. 08:05
Jól látszik, hogy a mezőgazdasági termelést az elmúlt évtizedekben jelentősen befolyásolta az éghajlatváltozás, a korábbiaknál magasabb hőmérsékletek, a csapadék mennyiségének csökkenése, a megnövekedett napsugárzás és a szárazság intenzitásának fokozódása Épp ezért dolgozott ki két megközelítést az Európai Bizottság a mezőgazdaság éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodása érdekében: az öntözés döntéstámogató rendszerét (Decision Support System for Irrigation: DSSI), amely információs támogatást nyújt a felhasználó számára, valamint a zöld szélfogók (Green Windbreaks: GWB) programját, amely megvédi a táji területeket a vízveszteségtől, a talajeróziótól és a szélkároktól. A témáról tartottak workshopot a Régiók és Városok Európai Hetén (European Week of Regions and Cities) októberben Brüsszelben, amelyen a HelloVidék is részt vett.