Biomassza-termelők, figyelem! Változás történt az adatszolgáltatásban
2024. június 25. 16:20
A tervet elektronikus úton, a Nébih részére kell megküldeni szeptember 30-ig.

Mezőgazdasági biomassza kizárólag olyan földterületen termeszthető, amelyre vonatkozóan évente tápanyag-gazdálkodási terv készül – fotó: pixabay.com
2022. január 1. óta a mezőgazdasági területekről származó hulladékból és maradványanyagokból előállított bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított tüzelőanyagok alapanyagául szolgáló mezőgazdasági biomassza kizárólag olyan földterületen termeszthető, amelyre vonatkozóan évente tápanyag-gazdálkodási terv készül – írja a nak.hu tájékoztatója.
A tervet elektronikus úton, a Nébih részére kell megküldeni szeptember 30-ig – ha az adott növénykultúra betakarítására ezen időpontot követően kerül sor, úgy a betakarítást követően 30 napon belül.
Ha a biomassza-termelő felsőfokú agrárszakirányú képesítéssel rendelkezik, a tápanyag-gazdálkodási tervet önállóan készítheti el, egyéb esetben a tápanyag-gazdálkodási tervet a biomassza-termelő által felkért, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara nyilvántartásában talajvédelem, tápanyag-gazdálkodás szakterületre vonatkozóan szakértői jogosultsággal rendelkező szaktanácsadó vagy szaktanácsadó szervezet készítheti el.
A tápanyag-gazdálkodási tervet öt évnél nem régebbi talajvizsgálati eredmények alapján kell elkészíteni.
Fenti követelmények teljesítéséhez a Nébih Elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) rendszerén keresztül tehetnek eleget a biomassza-termelők elektronikus adatszolgáltatási kötelezettségüknek adta hírül a Nébih.

Az új online felület nem csak a tápanyag-gazdálkodási tervek fogadására alkalmas, de beépített képletekkel annak elkészítését is segíti. A hatóság a jövőben e felületen várja a tervek megküldését – olvasható a nak.hu cikkében.
A Nébih tájékoztató teljes terjedelmében EZEN a linken érhető el.
A tápanyag-gazdálkodási terv elkészítését támogató kitöltési segédlet pedig ERRE a linkre kattintva érhető el.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Az erdők vízháztartásának megőrzése a klímavédelem egyik fontos eszköze
2023. február 02. 13:37
Az erdők a Föld vízgazdálkodásának kiemelkedő szereplői; elég csak arra gondolni, hogy az erdősült vízgyűjtő területek a világon hozzáférhető víz 75 százalékát adják. Beszédes példa az is, hogy a világ nagyvárosai egyharmadának ivóvízkészlete jelentős részben erdőterületekről származik. A 2022-es aszály szemmel látható nyomokat hagyott a Pilisi Parkerdő területén is. A sajnálatos tendencia egyértelmű: a szélsőséges eloszlás hatalmas, a talaj számára „feldolgozhatatlan” mennyiségű csapadékot és hosszú, száraz és forró időszakokat okoz. A vizes élőhelyek világnapja alkalmából a Pilisi Parkerdő a csapadékvízzel történő innovatív gazdálkodás jelentőségére szeretné felhívni a figyelmet.
Nagyon sok mindent újra kell tanulnunk
2023. március 28. 10:04
Ezt hangsúlyozta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Portfolio Agrárium 2023 című konferenciáján, Kecskeméten.
A tanácskozás megnyitóján egyebek mellett kiemelte, hogy az idei év nemzeti költségvetésében 750 milliárd forint áll rendelkezésre az ágazat számára. A Magyar Államkincstár várhatóan március végéig kifizeti a gazdáknak járó kárenyhítési juttatást az állami kockázatkezelési rendszer keretében, és úgy véli, a „tavaszi kép” biztató: optimisták lehetünk a gabonaév tekintetében.