A mindennapi életben már sok tapasztalatot szereztünk a technikai sportok negatív hatásairól, melyeket röviden szinte lehetetlen összefoglalni. A száguldó motorok, quadok, terepautók tönkreteszik az alapkőzetet és a talajt, emellett még a tehergépjárműveknél is nagyobb mértékben szennyezik a levegőt és az élővizeket. Felborítják a mikro-életközösségek kényes egyensúlyát, lepusztítják a patakpartokat, helyrehozhatatlan károkat képesek okozni a gyepekben és az erdőkben is.
Ezáltal közvetve és közvetlenül is hozzájárul az élőhelyek minőségének romlásához, egyúttal az ott található életközösségek sokféleségének csökkenéséhez.
A természeti értékekről köztudott, hogy előfordulásuk nem korlátozódik csupán a védett vagy fokozottan védett természeti területekre. Védelmük minden magyar állampolgár törvények és jogszabályok által előírt kötelessége. Természeti területen a járművel való közlekedést az erdőtörvény, a Natura 2000 területekre vonatkozó rendelet és a természetvédelmi törvény szabályozza, melyek joggal korlátozzák ezen tevékenységek, mint a terepmotorozás, quadozás, off-roadozás gyakorlását a természetben.
A rendészeti feladatok ellátására hivatott szervezetek, mint a rendőrség, a természetvédelmi őrszolgálat, a hivatásos vadászok, az erdészek, illetve az illetékes hatóságok kapacitásainak hiányában,
Mivel az utóbbi időben aggasztó méreteket öltött főként a terepmotorosok, valamint az egyre nagyobb számban megjelenő quadozók és hobbi terepjárózók tevékenysége, a nemzetipark-igazgatóságok természetvédelmi őrszolgálatai az illetékes vadásztársaságokkal, erdőgazdálkodókkal és a rendőrség munkatársaival együtt rendszeres ellenőrző járatokat szerveztek az ország számos pontján. Az ellenőrzések eredményeként több quados, motoros, valamint terepjáróval és személyautóval közlekedő személy ellen indult közigazgatási és szabálysértési eljárás.
Az akcióra a természeti területek felelős és jogszerű használatának betartatásában érdekelt csoportok – a vadásztársaságok, az erdőgazdálkodó és a hivatásos természetvédelem – között kibontakozó együttműködés részeként kell tekinteni, mely a Magyar Motorsport Szövetség támogatását is élvezi, és mindehhez a rendőrség is gyakorta segítséget is nyújt.
Az összefogás végső célja, hogy olyan hosszú távú, civilizált megoldást találjanak, amely megfelel a motorsportok rajongóinak, de egyúttal a természetvédelem érdekeit szem előtt tartó csoportok számára is megnyugtató.
Vigh Ilona
Fotók: Horváth László