Citromsármányok látványos csapatai a Maros-menti erdőkben

2023. február 06. 14:03
A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületét járva, a téli időszakban citromsármányok népes csapataival találkozhatunk. Hangjuk és színes tollazatuk egyaránt magára vonja a figyelmünket.
 
A citromsármány a leggyakoribb sármányféle Magyarországon. Impozáns megjelenésű, a verébnél valamivel nagyobb, védett énekesmadár - írja a Körös-Maros Nemzeti Park.  A nem túl zárt, ligeterdő jellegű élőhelyeket kedveli, így a Maros-ártér ideális számára. Nyáron költőfajként is szép számban jelen van. A fészkelő állomány télen is itt marad, északról pedig további népes csapatok érkeznek ide telelni.
Citromsármányok látványos csapatai a Maros-menti erdőkben
A citromsármányok a hideg évszakban 20-50 példányos csapatokban járják az erdőt, élelem után kutatva. Főleg gyommagvakat keresnek. Vékony, csipogó hangon kommunikálnak egymással, erről a jellegzetes hangról jól felismerhetők. Látványos külsejükkel szintén könnyen felhívják magukra a figyelmet. Főleg a hímek nagyon szépek, hasuk és fejük citromságra, innen kapták a nevüket is. Amikor népesebb csapat telepszik egy fára, távolabbról úgy tűnhet, mintha az ágakon fennmaradtak volna az ősszel megsárgult, színes levelek. 
 
Citromsármányokkal meglehetősen ritkán találkozhatunk a madáretetőkön, ugyanis inkább a külterületi ligetes erdőket kedvelik. Évente általában két fészekaljat nevelnek fel, s fiókáikat főként rovartáplálékkal etetik.
 
forrás: agrotrend.hu

Kapcsolódó cikkek

Agro-ökológiai Program webinárium – új időpontban!

2023. április 12. 10:36
Időpont és helyszín: április 18., 9 óra, ZOOM! Tudj meg többet az új támogatási lehetőségről!
 
A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a soron következő Agroinform webinárium témája az Agro-ökológiai Program lesz. Ez az új támogatási konstrukció egy, az AKG-hoz hasonló, de egy évre szóló kötelezettséget jelent a kifizetés fejében, a program alapvető célja pedig az, hogy a hazai termőföldek termőképességének növekedésében jelentős előrelépést lehessen elérni.

Sok termelő olyasmit tapasztal idén, amit előtte még soha, nagy az elkeseredettség

2024. szeptember 05. 13:16
Szokás a 2022-es évet mérföldkőnek tekinteni az agrárium paradigmaváltása kapcsán, de már látszik, az igazi váltóév 2024.