Cseresznye metszése – és egy csodaszép magyar szó
2023. március 20. 10:37
A régi öregek úgy tartották, hogy a cseresznyét nem kell metszeni, és volt is benne igazság, mivel óriásfákat neveltek, amelyek saját magukat tisztították. Az is mindegy volt, hogy mennyi lesz a termés, hiszen bőven jutott belőle a szomszédnak és a madaraknak is. Manapság azonban mások a lehetőségek.
Kevesen engedhetik meg maguknak az óriás cseresznyefákat, ezért érdemesebb a hely függvényében kisebb növekedési erélyű, kisebb koronaformát nevelő alanyt ültetni.
Az első 3-5 évben mindenképp metszeni kell őket, mivel a cseresznye központi tengelyes gyümölcsfa, aminek nem tesz jót, ha ebből a központi sudárból több is nő. Ha jó termést akarunk, akkor csak egy maradhat! A többit érdemes az első években levágni.
Az említett központ sudáron ágemeletenként vagy orsószerűen, spirálban növekednek a vázágak, a gyümölcs pedig az úgynevezett „bokrétás termőnyársakon” terem, amelyet egyébként metsző mesterünk a magyar nyelv egyik legszebb kifejezésének tart!
Növekedik a cseresznye vesszőkön is, de jóval kisebb mértékben. Ha tele van a fánk bokrétás termőnyársakkal, biztosan bőven lesz gyümölcsünk, de hogyan alakulnak ki ezek?
Először is, a felesleges vesszőket el kell távolítani, a „jóállásúakat” pedig meg kell hagyni, de mitől jóállású egy vessző és mikor felesleges?
Mit értünk az első 3-5 év utáni felügyeleti metszés alatt, és milyen célt szolgál? Miért fontos, hogy a koros cseresznyefa koronája kicsit szellősebb legyen? Mikor ajánlott tavaszi, illetve érés utáni zöldmetszést alkalmazni?
Egyáltalán, milyen magasra hagyjuk megnőni a fánkat, és mit keres rajta a tyúkláb?
Mindez kiderül az MMG Direkt videójából, amelyben Kosztka Ernő kertészmérnök, metsző mester mutatja be a cseresznyemetszés alapjait.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
Gyümölcsfák oltásának és átoltásának technikáját lehet elsajátítani a MATE felnőttképzésén
2024. január 16. 16:52
A hazánkban termesztett legfontosabb gyümölcsfajok alakító- és fenntartó metszésének módszereit mutatják be a szakemberek.
A MATE Kertészettudományi Intézete felnőttképzési program keretében idén is meghirdeti országos tavaszi gyümölcsmetszési tanfolyamát. Emellett 2024 áprilisában új képzést is indít, ahol a gyümölcsfák oltásának és átoltásának technikáját lehet elsajátítani Budapesten, Cegléden, Érden, Fertődön és Keszthelyen.
Táplálékháló a talajban
2023. április 18. 09:15
Az elmúlt száz év legnagyobb vesztesége a talajok széntartalmának drámai csökkenése. Mivel a humusz építőköve a szén, a talajok humuszban is szegényebbek lettek. Ha a talajok elvesztik széntartalmukat, elvész humuszmegújító képességük is. Ez nagy baj lenne, mert humusz nélkül nincs termőföld, nincs termőképesség. A cserepes, repedezett talaj, a talajszétesés mind a helytelen gazdálkodási módszerek következménye.