Csúcstechnológia Martonvásárról: irány az űr?

2024. december 12. 20:33
A 4iG Csoport műholdprogramját is megismerhette Donald Trump leendő amerikai elnök Mar-a-Lago-i birtokán a hét elején.
Csúcstechnológia Martonvásárról: irány az űr?
A leendő elnök Orbán Viktort, Szijjártó Pétert és Jászai Gellértet, a csoport vezérigazgatóját fogadta hétfőn, december 9.-én. A Portfolio szerint a 4iG bejelentette, hogy a hivatalos egyeztetésen a felek érintették a 4iG Csoport műholdprogramja kapcsán a SpaceX felbocsátási szolgáltatásait, illetve további kereskedelmi és technológiai partnerségi lehetőségeket beszéltek át. A találkozón részt vett Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója, a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetői posztjának várományosa, valamint Mike Waltz, a Trump-kabinet jövőbeli nemzetbiztonsági tanácsadója is.
 
A 4iG közlése szerint a megbeszélés egyik fő pontja a csoport HUSAT műholdprogramjának bemutatása volt, ennek alapját, a 4iG Csoport és a Remred zöldmezős beruházásában Martonvásáron épülő űrtechnológiai gyártóközpontja biztosítja, ahol legfeljebb 400 kilós, alacsony földkörüli pályán keringő műholdakat gyártanak majd 2026-tól. A HUSAT program a legnagyobb magánkezdeményezésben és finanszírozásban megvalósuló műholdprogram Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban. Ennek keretében a 4iG S&D egy geostacionárius pályán keringő telekommunikációs műholdat (HUGEO), valamint további nyolc,  alacsony földkörüli pályán keringő, nagyfelbontású, VHR1 földmegfigyelési műholdat (HULEO) tervez 2032-ig pályára állítani és a műholdak élettartama során üzemeltetni. A HULEO konstellációban hat elektrooptikai (HUEOP) és kettő szintetikus apertúrájú radar (HUSAR – igen, Huszár!) műhold kering majd. A geoadatok, vagyis a HULEO műholdtól származó adatok civil és védelmi felhasználásúak lesznek. A védelmi célokat nyilván nem kell nagyon magyarázni, civil tekintetben pedig például az erdőtüzek és árvizek előrejelzésére, agráriumi, építészeti, urbanisztikai felhasználásra is alkalmasak lesznek az adatok.
műhold
Májusban már bemutatták a magyar műholdprogramot / Fotó: Nagy Norbert, vg.hu
 
A 4iG januárban jegyeztette be űripari cégét, a tulajdonos Jászai Gellért pedig már 2021-ben közölte, hogy „az űriparnak és a kapcsolódó védelmi területeknek" is fontos szereplői kívánnak lenni. A holding célja, hogy a globális piacra lépjen az űriparban, a dróngyártásban, a drónvédelemben és a védelmi ipari, digitalizációs szolgáltatásokban. A 4iG 2023 nyarán saját fejlesztésű, 65 kilogrammos, 500 kilométeres óránkénti legnagyobb sebességre képes sugárhajtású dróntípust mutatott be, valamint tagja annak a konzorciumnak is, amely az ilyen típusú légi járművek felderítésére szolgáló szenzorrendszer fejlesztésével foglalkozik.
 
Forrás: Telex, HVG, Agroinform
 
Indexkép: Pixabay

Kapcsolódó cikkek

Bige László: a Nitrogénművek befejezi a gyártói tevékenységét

2023. november 14. 13:35
Az okokról azt közölte, hogy az új adóteherrel a műtrágya eladhatatlanná válik.
 
A Nitrogénművek, Magyarország egyetlen műtrágyagyártó vállalata november 6-án leállt. Eddig úgy lehetett tudni, hogy 1 hónapra szüneteltetik a működést, ám ma reggel Bige László elnök-vezérigazgató, a vállalat tulajdonosa az Agrárszektornak megerősítette: "a korábbi hírekkel ellentétben a Nitrogénművek nem egy hónapra, hanem határozatlan időre állt le, sőt, az üzleti környezet drasztikus romlása miatt a vállalat nem tervezi az újraindulást, 93 év után befejezi a gyártói tevékenységét."

A MAGOSZ és a NAK minden eszközzel fellép Brüsszel romboló intézkedésével szemben

2024. február 02. 17:26
A MAGOSZ és a NAK határozottan elutasítja az Európai Bizottság minap előterjesztett intézkedését, amellyel újabb egy évvel meghosszabbítanák az ukrán élelmiszerek korlátozás nélküli teljesen szabad behozatalát. Ez ellen minden létező eszközzel, a leghatározottabban fel fognak lépni a magyar gazdák! – írja közös közleményében a két szervezet.