Egészséges erdők az egészséges emberekért

2023. június 30. 12:55
Az ENSZ Közgyűlése 2012-ben március 21-ét az Erdők Nemzetközi Napjává nyilvánította. A világnap célja, hogy az erdők minden típusának fontosságára felhívja a figyelmet. Az országokat arra ösztönzik, hogy ezen a napon erdőkkel és fákkal kapcsolatos tevékenységeket, kampányokat szervezzenek, például faültetéseket.
Az idén az erdők és az emberi egészség közötti kapcsolatra helyeződött a hangsúly, ehhez kapcsolódóan az ENSZ hat kulcsfontosságú témát ismertet.
 
Egészséges erdők az egészséges emberekért

Minden egyes fa számít a klímaváltozás elleni harcban, legyen az erdőben vagy városban

Az erdők világszerte fontos élelmiszer- és tápanyagforrásai az embereknek is.

Csaknem egymilliárd ember szerzi be a napi betevőjének jelentős részét a vadonból, onnan származó gyógy- és fűszernövényeket, gyümölcsöket, csonthéjasokat, húst és rovarokat fogyaszt.
Az erdő a természet patikája: nagyjából ötvenezer növényfaj – melyből sok az erdőkben nő – rendelkezik valamilyen gyógyhatással. A helyi közösségek sokféle erdei eredetű gyógyszert használnak a különféle betegségek kezelésére. Sőt, számos gyakori gyógyszeripari készítménynek is erdei növények az alapanyagai, például a rózsás meténgből rákgyógyszereket, a kínafából kinyert kininből malária elleni szereket készítenek.
A magyarországi erdőkben is többféle gyógynövényt és vadgyümölcsöt lehet gyűjteni
Az egészséges erdők megóvnak a betegségektől.
 
Természetes védvonalként megakadályozzák, hogy az állatokról emberekre terjedjenek a betegségek.
 
Az egyenlítői térség egyre kiterjedtebb erdőirtásai miatt azonban nő a kockázata annak, hogy az állati betegségek az embereket is megfertőzzék. Az 1960 óta leírt új betegségek több mint 30 százaléka köthető a földhasználat változásához, amibe beletartoznak a fejlődő világban tapasztalható erdőirtások is.
Az erdőnek jelentős szerepe van a fizikai és mentális egészség megőrzésében
Az erdők javítják a mentális és a fizikai egészséget.
 
Az ott eltöltött idő növeli a pozitív érzelmeket és csökkenti a stresszt, a vérnyomást, a depressziót, a kimerültséget, a szorongást, oldja a feszültséget. A városban lévő fák emellett elnyelik a gépjárművek és az ipar által kibocsátott szennyező gázokat és kiszűrik a finom részecskéket, például a port és a kormot. Ezzel megóvja a városi népességet a légzőszervi megbetegedésektől.
 
Központi szerepet játszanak az erdők az emberi egészséget leginkább fenyegető kihívás, a klímaváltozás elleni harcban. Az egészséges erdők segítenek a globális felmelegedést kordában tartani: 662 milliárd tonnányi szén-dioxidot kötnek meg, mely több mint a fele a talaj és a vegetáció által tárolt szénkészletnek.
Az erdők és a fák emellett enyhítik a klímaváltozás által okozott hőséget és a szélsőséges időjárási tényezők hatásait is.
 
Például az épületek köré megfelelően ültetett fák képesek lehűteni a levegőt, és akár 30 százalékkal is csökkenthetik a klimatizálás költségeit.
A szakszerűtlen vagy illegális fakitermelések a talajt és a mikroklímát is veszélyeztetik
A szakszerűtlen, vagy illegális fakitermelések a talajt és a mikroklímát is veszélyeztetik
 
Az erdők veszélyben vannak és a segítségünkre szorulnak!
 
Évente tízmillió hektárnyi erdő – mely nagyjából 14 millió focipálya méretének felel meg – tűnt el a Földről az erdőirtások következtében 2015 és 2022 között. Bár Európában, és így Magyarországon is a folyamat pont ellentétes, és folyamatosan nő a fával borított terület, a kártevők itt is problémát okoznak az erdőkben. Világszerte évente mintegy 35 millió hektár erdőt károsítanak például a rovarok. A bozóttüzek 2015-ben 98 millió hektárnyi erdőterületet sújtottak világszinten. Erdőbarát irányelvekkel és további jelentős erdőkbe és fákba fektetett beruházásokkal azonban megvédhetjük bolygónkat és saját egészségünket.
Forrás: ENSZ FAO / A Mi Erdőnk
 

Kapcsolódó cikkek

Elfogadták a 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégiát

2023. augusztus 08. 17:10
A 3. Nemzeti Biodiverzitás Stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág és a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához, valamint meghatározza a 2030-ig elérendő célkitűzéseket, és az azok megvalósítását szolgáló intézkedéseket.
 

KULCSFONTOSSÁGÚ FELADATOK VÁRNAK AZ AGRÁRDIPLOMÁSOKRA

2024. március 07. 17:31
Összességében bőven önellátó hazánk zöldségből és gyümölcsből a szakma erejének köszönhetően, ennek a jövőbeli megőrzéséhez és erősödéshez elengedhetetlen a jó szakemberek képzése - mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Budai Campusán tartott diplomaátadó ünnepségén, szerdán.