Egyenlőtlen munkabeosztásban dolgozónak, hogyan történik a szabadság kiadása?
Adott munkavállaló részére a munkaadó engedélyezte a napi 6 órás munkavégzést, hétfőtől péntekig, a hétvégék szabadok. Majd ezt követően engedélyezte az eltérő munkarendet úgy, hogy egyik héten hétfőtől szerdáig dolgozik, napi 8,5 órában, másik héten pedig hétfőtől csütörtökig szintén napi 8,5 órában. A kérdésem az, hogy az ő esetében hogyan történik a szabadság keretének megállapítása, amennyiben órában szeretném azt nyilvántartani? Jelenleg 30 nap szabadság jár neki.
A szabadságot minden esetben munkanapra kell kiadni. Egyenlőtlen munkaidő-beosztásban azonban lehetőség van arra, hogy a szabadság nyivántartása munkanapban vagy órában történjen. Az egyik lehetőség szerint tehát a munkáltató a munkanapban kiadott szabadságot napokban is tartja nyilván, viszont ilyenkor a hét minden napja munkanapnak számít (a szabadnap is) kivéve a munkaidőbeosztás szerinti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. A másik lehetőség pedig az, hogy a szabadságnapokat órásítom azaz 30 nap és napi 8 óra teljes munkaidő esetén 240 óra szabadsággal számolok, és ebből mindig az aktuális munkaidő-beosztás szerinti munkaórákat vonom le. Ezt mondja ki az Mt.124.§-a. Fontos, hogy a döntést a munkáltatónak az első szabadság kiadásakor kell meghoznia, és ebben év közben nem lehet változtatni.
hrportal.hu
Kapcsolódó cikkek
A hazai agráriumnak óriási szüksége van a vérfrissítésre, hiszen ez a leginkább elöregedett ágazat hazánkban.
Az Agrárium 2016 elnevezésű gazdaságszerkezeti összeírás előzetes adatai alapján 2016-ban 9 ezer gazdasági szervezet, valamint 416 ezer egyéni gazdaság folytatott mezőgazdasági tevékenységet, a szervezetek száma 11 százalékkal nőtt, míg az egyéni gazdaságok száma 16 százalékkal csökkent az előző, 2013. évi összeíráshoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vidékfejlesztési, mezőgazdasági és környezeti statisztikai főosztályának szakmai tanácsadója Budapesten sajtótájékoztatón.