Egység kell a közös agrárpolitikához

2019. július 31. 09:16
Meg kell őrizni a közös agrárpolitika forrásait, ehhez azonban az európai uniós tagállamok egységére van szükség.

A rendezvényen az agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy ösztönzési lehetőségként kell az uniós forrásokra tekinteni, amelyeket fejlesztésre fordíthatnak az ágazat szereplői.

Nagy István szerint Brüsszel több kötelezettséget vár el a gazdáktól a kevesebb forrásért cserébe, ami elfogadhatatlan. A tárcavezető hangsúlyozta: a tagállamok érdekeit össze kell hangolni a közös agrárpolitika kapcsán (KAP), hogy a források ne csökkenjenek. Kifejtette: a támogatások szinten tartásának szándékához a visegrádi négyek mellett több tagállam is csatlakozott. Az Agrárminisztérium azon dolgozik, hogy az olasz és a spanyol gazdákat is meggyőzze álláspontjáról - tette hozzá a miniszter. Nagy István arra számít, hogy jövő tavaszra körvonalazódhat a közös agrárpolitikával kapcsolatos megállapodás.

A tárcavezető a kerekasztal beszélgetésen arra is kitért, hogy vonzóvá kell tenni az agráriumot a fiatalok számára. A miniszter létkérdésnek nevezte a generációváltást a magyar mezőgazdaságban. Az egyik legfontosabb feladat pedig az agrár felsőoktatás és szakképzés megújítása, ebben a folyamatban pedig központi kérdés a gyakorlatorientált szemlélet - emelte ki Nagy István.

(AM Sajtóiroda)

Kapcsolódó cikkek

Lehetővé válik a külföldi idénymunkások foglalkoztatása a mezőgazdaságban

2020. május 11. 07:59
Nem csak a határ menti, de a szomszédos országokból távolabbról érkező idénymunkások is részt vehetnek a mezőgazdasági betakarítási munkákban, ami főként a kertészeti ágazatnak jelent komoly segítséget a koronavírus-járvány okozta károk mérséklésében - ismertette a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az erről megjelent kormányrendelet-módosítást csütörtökön.

A mezőgazdasági támogatások jövője az új közös agrárpolitikában: ezt lehet tudni

2021. március 22. 09:08
A termelőknek fel kell készülniük arra, hogy az átmeneti éveket követően, 2023-tól picit komplikáltabb lesz az új közös agrárpolitika rendszere - hangsúlyozta Papp Gergely, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szakmai főigazgató-helyettese a Portfolio Agrár Klubon. A szakember emellett arról is beszélt, hogy mi az amit már most tudni lehet a 2021-2022-t követő KAP-ot érintő döntésekről, és mik azok, amelyekkel kapcsolatban még folynak a tárgyalások.