Éhen maradhat Európa: gabonakrízis sújtja a kontinenst
2024. november 20. 13:30
Az európai gabonatermelés idén elérheti a legalacsonyabb szintet 2007 óta, a termelési költségek és az időjárási tényezők együttes hatása miatt. A helyzetet tovább súlyosbítja az ukrán gabonaimport által támasztott kemény verseny, valamint a romló minőség a főbb terményeknél.
Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az idei termés mindössze 255,6 millió tonna lesz, ami 9%-kal alacsonyabb a történelmi átlagnál – írja az Euronews.
Pierre Bascou, az uniós testület tisztviselője szerint a délkelet-európai aszályok és az őszi esőzések jelentősen rontották a gabonák mennyiségét és minőségét. Franciaország különösen nagy veszteségeket szenvedett, amit más régiók részleges növekedése sem tudott teljesen ellensúlyozni.
A minőség romlása is aggasztó:
a kukoricatermés 12%-kal, a búza 11%-kal marad el az átlagtól, míg az árpa termelése csak enyhe növekedést mutat.
Ráadásul sok termés alacsonyabb fehérjetartalommal, vagy mérgező alkaloidokkal szennyezett, ami a gabonák piacra jutását akadályozza, és jelentősen csökkenti az árakat.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az ukrán gabona alacsonyabb árai tovább nyomják az árakat, miközben a termelési költségek drasztikusan megemelkedtek.
Franciaországban például 2021 és 2023 között hektáronként 36%-os költségnövekedés történt.
Az inputanyagok árai továbbra is magasak, bár némi csökkenés tapasztalható, ám ez kevés vigaszt nyújt az európai gazdáknak.
forrás: portfolio.hu
Kapcsolódó cikkek
Így működik egy szupermodern tehenészet Magyarországon
2024. augusztus 12. 15:30
Tőgynegyedenkénti fejés, tűpontos információk minden tehénről, melyek kényelmét többek közt vízágy is szolgálja. Ilyen a jövő tehenészete.
Tavaly ősszel adták át a MATE Kaposvári Campusán a precíziós tejtermelő laboratóriumot. Amely valójában egy hipermodern tehenészet – hogy mi teszi azzá, arról mi is meggyőződhettünk ottjártunkkor.
"Gazdasági kiáltások" az állattenyésztésben
2023. március 16. 11:19
Komoly változások várhatóak az ágazatban a klímaváltozás, az állategészségügyi kihívások, az EU új környezetvédelmi szabályai és az állattartást és az állatifehérje-fogyasztást támadó kampányok hatására. Az ágazat szereplői minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy az állattartás nyereséges és jövedelmező maradjon, és hogy ne kényszerüljenek a termelés feladására.
A világ vezető élelmiszer-analitikai laboratóriumhálózata, az Eurofins budapesti rendezvényén az Agrárminisztérium és az ágazat szakmai szervezetei részletesen ismertették tavalyi tapasztalataikat és az ágazat kilátásait Gazdasági „kiáltások” címmel.