A határozat részletesen tartalmazza az egyes miniszterek feladatait, és a kormány hangsúlyozza, hogy várja a magyar polgárok, valamint a szakmai, társadalmi és tudományos szervezetek, illetve a piac szereplőinek javaslatait a stratégiával kapcsolatban.
A kormányhatározat szerint az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak (ITM) közzé kell tennie a Digitális Jólét Program részeként bemutatott Digitális Agrár Stratégiát.
A korszerű mezőgazdasági technológiák alkalmazásának elősegítése érdekében fejleszteni kell a mezőgazdasági termelők digitális kompetenciáit és ismereteit. Ennek érdekében szakképzési és kapcsolódó felnőttképzési – úgynevezett „Okos Gazda” – programokat indítanának,
és létrejöhet a digitális ismeretek megszerzésének, fejlesztésének szakmai megalapozását és a mezőgazdaság digitális átalakulásához szükséges tudásbázis működtetését szolgáló Digitális Agrár Akadémia. Az illetékes minisztereknek idén október 31-ig át kell tekinteniük az agrár-felsőoktatási intézmények lehetőségeit a mezőgazdaság digitális átalakulásának elősegítése érdekében.
2021. december 31-ig az agrár-, a pénzügy-, valamint az innovációs és technológiai miniszternek intézkedéseket kell tennie annak érdekében, hogy
a termelők térítésmentesen férhessenek hozzá az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) mezőgazdasági termelés során hasznosítható meteorológiai adataihoz.
Célként tűzték ki az OMSZ földfelszíni mérőhálózatának megújítását, fejlesztését is.
A Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer adataihoz szintén ingyenesen férhetnek majd hozzá a termelők, az erről szóló előterjesztést 2020. január 31-ig kell benyújtani a kormánynak. A kormányhatározat szerint
az Agrárkutatási és Innovációs Központban 2021 év végéig kialakítanak egy olyan „Okos Tesztüzemi Rendszert”, amely digitális eszközökkel térben és időben követi a mezőgazdasági üzemi folyamatokat,
csökkenti az adminisztratív terheket, illetve megvizsgálja a digitális átállás versenyképességi hatásait.
A kormány támogatja azt is, hogy az Állatorvostudományi Egyetemen belül létrejöjjön a Digitális Élelmiszerlánc Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Központ. Ez élelmiszerláncvizsgáló, adatelemző, oktató, kutató, fejlesztő és innovációs központként gyakorlati támogatást nyújt majd az agrár- és élelmiszergazdaság szereplőinek a digitalizációs lehetőségek fejlesztésével, és biztosítja a digitális technológián alapuló komplex állatorvosképzést.
A határozat szerint a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságot mezőgazdasági gépek és technológiák, megoldások fejlesztésére, kipróbálására alkalmas tesztkörnyezetet is magába foglaló digitális agrármintagazdasággá fejlesztik, az ehhez szükséges intézkedéseket 2020. december 31-ig kell megtenni.
A Digitális Agrár Stratégiáról részletesen olvashat a Magyar Mezőgazdaság 2019. augusztus 14-én megjelenő számában.