Elhangzott az ígéret: jövőre Magyarország hátát fogja nézni Európa

2023. december 14. 16:24
Nagy Márton azt is bejelentette, hogy a hazai munkaerő-tartalékok mozgósítása érdekében új kormányzati program készül.
 
A Fidesz–KDNP parlamenti gazdasági kabinetjének tagjait tájékoztatta Nagy Márton kedden (dec.12.-én)  az aktuális gazdasági helyzetről és a jövő évi kihívásokról.
Elhangzott az ígéret: jövőre Magyarország hátát fogja nézni Európa
A gazdaságfejlesztési miniszter előadásában kiemelte, hogy 2023 az inflációcsökkentés, 2024 a növekedés helyreállításának az éve. Szerinte a kormány teljesítette a vállalását, hiszen októberben egy számjegyűre, novemberben pedig 7,9 százalékra szorította vissza az inflációt, miközben a gazdaságban is pozitív folyamatok azonosíthatók:
  • megszűnt az ikerdeficit, 
  • újra nőnek a reálbérek, 
  • negyedéves alapon pedig növekszik a gazdaság.
A magyar növekedés lehet az egyik legnagyobb az EU-ban.
 
Nagy Márton azt is kiemelte, hogy 
 
jövőre az unión belül Magyarországon nőhet az egyik legnagyobb mértékben a gazdaság.
 
Ennek kapcsán megjegyezte, hogy az óvatossági motívum fokozatos oldódásával 10 százalék körülire csökkenhet vissza a háztartások jövedelemarányos megtakarítási rátája, amely a reálbérek növekedése mellett egyre inkább támogathatja a lakossági fogyasztás bővülését. Mindez végső soron a hazai piacra termelő ágazatok termelésének és beruházásainak bővülésében csapódhat le, ezzel is segítve a belgazdaság megerősödését.
 
Mit tervez a beruházásokkal a kormány?
A tárcavezető kiemelte, hogy 2022-ben a teljes beruházási ráta meghaladta a GDP 28 százalékát, a magánszektor beruházásai hozzávetőlegesen 23 százalékot tettek ki. Az idén a beruházási ráta várhatóan 26 százalék körüli szintre mérséklődik az elmaradt állami beruházások miatt. A magánszektor beruházásai gyorsan visszapattantak, és a mutató elérheti a GDP 22 százalékát 2023-ban, valamint a GDP 23-24 százalékát 2024-ben. A kormány célja, hogy a beruházási rátát 25 százalék fölötti szinten tartsa. 
 
Új kormányzati program jön a munkaerőpiacon
A tárcavezető mindezek mellett hangsúlyozta, hogy 2010 óta az aktivitási ráta Magyarországon jelentős mértékben, 56,7-ről 67,3 százalékra nőtt a 15–74 évesek között. Aláhúzta, hogy a gazdaság visszapattanásához arra van szükség, hogy a munkaerő-tartalék kihasználásával tovább bővüljön a foglalkoztatottság. Emiatt az idegenrendészeti törvény, így a vendégmunkások alkalmazásának szigorítása mellett tovább kell aktivizálni a hazai munkaerő-tartalékot, ennek érdekében a kormány célzott programot fog kidolgozni.
 
Tévút is lehet a gazdasági növekedés mindenhatóságára alapozni a jövőt
Alacsonyabb növekedés mellett is prosperálhatnak a fejlett országok, ha társadalmuk az anyagi javak hajszolása helyett a fenntarthatóságot és a szolidaritást tűzi a zászlajára – állapítja meg a gazdasági növekedés mindenhatóságának mítoszát cáfoló véleménycikkében a Reuters.
 
forrás: vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Zártkertek tulajdonosai, figyelem: többszörösére emelkedtek a járulékok

2024. április 02. 13:40
A legtöbb zártkerti ingatlan Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom, valamint Pest vármegyében található.

Nőként, női vezetőként az agráriumban

2023. március 08. 12:31
A mezőgazdaságban egyre több a női vezető. Bár még mindig alapvetően férfias szakmaként tartjuk számon, de a nők és a női vezetők megítélése változóban van. Egyre több nő áll helyt ebben az embert próbáló szakmában, elősegítve a mezőgazdaság fejlődését.
A Magyar Mezőgazdaság 10. idei száma március 8-án, a nemzetközi nőnapon jelenik meg, és szerkesztőségünk megragadja az alkalmat, hogy ezúton köszöntsük minden kedves hölgy olvasónkat! Az ENSZ világnapján inspiráló nőkről készített összeállítással kívánunk rávilágítani egyre nagyobb szerepükre és helytállásukra a mezőgazdaságban és az élelmiszerláncban.