Elhangzott az ígéret: jövőre Magyarország hátát fogja nézni Európa
2023. december 14. 16:24
Nagy Márton azt is bejelentette, hogy a hazai munkaerő-tartalékok mozgósítása érdekében új kormányzati program készül.
A Fidesz–KDNP parlamenti gazdasági kabinetjének tagjait tájékoztatta Nagy Márton kedden (dec.12.-én) az aktuális gazdasági helyzetről és a jövő évi kihívásokról.

A gazdaságfejlesztési miniszter előadásában kiemelte, hogy 2023 az inflációcsökkentés, 2024 a növekedés helyreállításának az éve. Szerinte a kormány teljesítette a vállalását, hiszen októberben egy számjegyűre, novemberben pedig 7,9 százalékra szorította vissza az inflációt, miközben a gazdaságban is pozitív folyamatok azonosíthatók:
- megszűnt az ikerdeficit,
- újra nőnek a reálbérek,
- negyedéves alapon pedig növekszik a gazdaság.
A magyar növekedés lehet az egyik legnagyobb az EU-ban.
Nagy Márton azt is kiemelte, hogy
jövőre az unión belül Magyarországon nőhet az egyik legnagyobb mértékben a gazdaság.
Ennek kapcsán megjegyezte, hogy az óvatossági motívum fokozatos oldódásával 10 százalék körülire csökkenhet vissza a háztartások jövedelemarányos megtakarítási rátája, amely a reálbérek növekedése mellett egyre inkább támogathatja a lakossági fogyasztás bővülését. Mindez végső soron a hazai piacra termelő ágazatok termelésének és beruházásainak bővülésében csapódhat le, ezzel is segítve a belgazdaság megerősödését.
Mit tervez a beruházásokkal a kormány?
A tárcavezető kiemelte, hogy 2022-ben a teljes beruházási ráta meghaladta a GDP 28 százalékát, a magánszektor beruházásai hozzávetőlegesen 23 százalékot tettek ki. Az idén a beruházási ráta várhatóan 26 százalék körüli szintre mérséklődik az elmaradt állami beruházások miatt. A magánszektor beruházásai gyorsan visszapattantak, és a mutató elérheti a GDP 22 százalékát 2023-ban, valamint a GDP 23-24 százalékát 2024-ben. A kormány célja, hogy a beruházási rátát 25 százalék fölötti szinten tartsa.
Új kormányzati program jön a munkaerőpiacon
A tárcavezető mindezek mellett hangsúlyozta, hogy 2010 óta az aktivitási ráta Magyarországon jelentős mértékben, 56,7-ről 67,3 százalékra nőtt a 15–74 évesek között. Aláhúzta, hogy a gazdaság visszapattanásához arra van szükség, hogy a munkaerő-tartalék kihasználásával tovább bővüljön a foglalkoztatottság. Emiatt az idegenrendészeti törvény, így a vendégmunkások alkalmazásának szigorítása mellett tovább kell aktivizálni a hazai munkaerő-tartalékot, ennek érdekében a kormány célzott programot fog kidolgozni.
Tévút is lehet a gazdasági növekedés mindenhatóságára alapozni a jövőt
Alacsonyabb növekedés mellett is prosperálhatnak a fejlett országok, ha társadalmuk az anyagi javak hajszolása helyett a fenntarthatóságot és a szolidaritást tűzi a zászlajára – állapítja meg a gazdasági növekedés mindenhatóságának mítoszát cáfoló véleménycikkében a Reuters.
forrás: vg.hu
Kapcsolódó cikkek
Szeptembertől újabb púpokat kapnak a pedagógusok a hátukra
2024. augusztus 23. 17:51
Az új tanév feszültségekkel indul, mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője az Economxnak. Az érdekvédő reagált az egymilliós pedagógusbérekre is.
Feszültségekkel indul szeptemberben az új tanév, mondta az Economxnak Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője a Hunyadi téren rendezett első Pedagógus Fesztiválon. A pedagógushiány folyamatosan jelen van az iskolákban, az új rendelkezések óriási feszültséget jelentenek.
Kormány: Egy 10 százalékos reálbér-emelkedés nem biztos, hogy fenntartható, de egy 6 százalékosra akár esély is lehet
2024. június 03. 12:20
Növekedés és egyensúly – ez a két szó jellemzi idén a gazdasági folyamatokat, amelyet az IndaMedia és az Economx konferenciáján, a Macronomx Meetupon jártak körbe a szakértők. Összefoglalónkban Navracsics Tibor, Nagy Márton és Virág Barnabás legfontosabb mondatait gyűjtöttük egy csokorba.