Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit

2024. november 08. 17:10
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak be a szántóföldi növénytermesztés bioüzemanyag-gyártáshoz használt terményeinek fenntartható termeléséhez kapcsolódóan újonnan számított üvegházhatású-gáz (ÜHG) regionális kibocsátási értékeket (NUTS2 értékek) a már nem érvényes korábbiak helyett.
Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
Magyarország eleget tett ennek, és benyújtotta az Európai Bizottságnak a mezőgazdasági nyersanyagok termesztésére jellemző ÜHG-kibocsátási szintekről szóló jelentést az úgynevezett NUTS2 régiókra és az öt legfontosabb szántóföldi és olajosnövényre, így a szemes kukoricára, az őszi káposztarepcére, a napraforgóra, az őszi búzára és a szójára.
 
Ezt a jelentést az Európai Bizottság technikai szinten 2024. október 1-jén fogadta el, melyről a tájékoztatás ide kattintva érhető el.
 
Az Agrárminisztérium elismeri a szemeskukorica, az őszi káposztarepce, a napraforgó, az őszi búza és a szója termesztéséből származó üvegházhatású-gáz kibocsátás alábbi táblázatokban lévő, technikai szinten már elfogadott NUTS2 értékeinek használatát, amíg ezekre vonatkozóan az Európai Bizottság a RED II irányelv 31. cikk (4) bekezdése szerinti végrehajtási jogi aktust el nem fogadja. A Magyarországra számított értékek az alábbiakban letölthető táblázatokban állnak az érintettek rendelkezésére.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

Idén könnyítés várható a kötelező parlagoltatás szabályaiban

2024. február 14. 15:19
Magyarország és más uniós tagállamok hosszú hónapok óta vívott szakmai küzdelmei, valamint az európai gazdatüntetések segítették elérni azt az eredményt, hogy 2024-ben könnyítést kapnak a mezőgazdasági termelők Brüsszeltől a számukra leginkább fájó egyik előírás, a kötelező parlagoltatás új szabályainál. Az ukrán import miatti piaci zavarok és a magas inputköltségek miatti nehéz gazdasági helyzetben a gazdálkodók termelési mozgásterét bővítő lehetőséggel hazánk is élni fog – jelentette be Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

2023-ban 85 százalékos volt az agrárolló. Mekkora a baj?

2024. április 12. 17:28
Az agrárolló jól mutatja a jövedelmezőségi problémákat.
 
Az agrárolló – ami a termelői árindex és a ráfordítások árindex hányadosa – utoljára 2008-ban volt olyan mélységben, mint tavaly. Tehát a költségek nőttek, a termelői árak csökkentek – írja elemzésében Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ, -Elemzés vezető agrárszakértője a agrokep.vg.hu oldalon.