Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2024. november 08. 17:10
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak be a szántóföldi növénytermesztés bioüzemanyag-gyártáshoz használt terményeinek fenntartható termeléséhez kapcsolódóan újonnan számított üvegházhatású-gáz (ÜHG) regionális kibocsátási értékeket (NUTS2 értékek) a már nem érvényes korábbiak helyett.
Magyarország eleget tett ennek, és benyújtotta az Európai Bizottságnak a mezőgazdasági nyersanyagok termesztésére jellemző ÜHG-kibocsátási szintekről szóló jelentést az úgynevezett NUTS2 régiókra és az öt legfontosabb szántóföldi és olajosnövényre, így a szemes kukoricára, az őszi káposztarepcére, a napraforgóra, az őszi búzára és a szójára.
Ezt a jelentést az Európai Bizottság technikai szinten 2024. október 1-jén fogadta el, melyről a tájékoztatás ide kattintva érhető el.
Az Agrárminisztérium elismeri a szemeskukorica, az őszi káposztarepce, a napraforgó, az őszi búza és a szója termesztéséből származó üvegházhatású-gáz kibocsátás alábbi táblázatokban lévő, technikai szinten már elfogadott NUTS2 értékeinek használatát, amíg ezekre vonatkozóan az Európai Bizottság a RED II irányelv 31. cikk (4) bekezdése szerinti végrehajtási jogi aktust el nem fogadja. A Magyarországra számított értékek az alábbiakban letölthető táblázatokban állnak az érintettek rendelkezésére.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
A búzatermelésnek van jövője, csak ki kell tartani!
2024. augusztus 29. 12:05
A párizsi székhelyű Agritel tanácsadó cég szerint nem kell tartani a gabonapiaci árak összeomlásától, sőt.
Itt az ideje gatyába rázni az élelmiszeripart Magyarországon!
2023. április 06. 12:38
A magyar élelmiszeriparral kapcsolatban kettős érzelmeink lehetnek, hiszen mondhatni, hogy egy stabil, válságálló és valóban stratégiai ágazatról van szó, ugyanakkor versenyképesség és jövedelemtermelő képesség terén komoly lemaradásban van az európai versenytársakhoz képest. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető helyettese az Agrárszektornak elmondta, hogy előre kellene lépnünk abban, hogy minél több olyan tőkeerős és exportképes magyar nagy cégünk legyen, akiknél az exporthoz szükséges kompetenciák erősek, és az exportpiacokon is értelmezhető volumenben képesek termelni. Kiemelte, hogy a Vidékfejlesztési Program keretein belül az élelmiszeripar fejlesztésére nagyságrendileg 800 milliárd forint lesz elérhető a ciklusban, amit, ha jól használnak fel, akkor végre végbe mehet az a modernizáció, ami 30 éve várat magára.