Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit

2024. november 08. 17:10
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak be a szántóföldi növénytermesztés bioüzemanyag-gyártáshoz használt terményeinek fenntartható termeléséhez kapcsolódóan újonnan számított üvegházhatású-gáz (ÜHG) regionális kibocsátási értékeket (NUTS2 értékek) a már nem érvényes korábbiak helyett.
Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
Magyarország eleget tett ennek, és benyújtotta az Európai Bizottságnak a mezőgazdasági nyersanyagok termesztésére jellemző ÜHG-kibocsátási szintekről szóló jelentést az úgynevezett NUTS2 régiókra és az öt legfontosabb szántóföldi és olajosnövényre, így a szemes kukoricára, az őszi káposztarepcére, a napraforgóra, az őszi búzára és a szójára.
 
Ezt a jelentést az Európai Bizottság technikai szinten 2024. október 1-jén fogadta el, melyről a tájékoztatás ide kattintva érhető el.
 
Az Agrárminisztérium elismeri a szemeskukorica, az őszi káposztarepce, a napraforgó, az őszi búza és a szója termesztéséből származó üvegházhatású-gáz kibocsátás alábbi táblázatokban lévő, technikai szinten már elfogadott NUTS2 értékeinek használatát, amíg ezekre vonatkozóan az Európai Bizottság a RED II irányelv 31. cikk (4) bekezdése szerinti végrehajtási jogi aktust el nem fogadja. A Magyarországra számított értékek az alábbiakban letölthető táblázatokban állnak az érintettek rendelkezésére.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

Érdekelnek az új támogatási ciklus erdészeti pályázatai? Akkor itt a helyed!

2023. április 11. 14:24
Elsősorban az erdészeti szakirányítók, szakirányító vállalkozások és erdészeti szaktanácsadók számára ajánlott a részvétel.
 
Immár hagyományosan, idén tavasszal is online fórumot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az erdőkhöz kötődő jogcímek Egységes kérelemben (EK) való kezeléséről. A fórumhoz csatlakozók az EK mellett a 2023-27-es időszakra szóló új Közös Agrárpolitika tervezett erdészeti célú támogatási lehetőségeibe is betekintést nyerhetnek majd.
 

Döbbenetes dolog derült ki a magyar gazdákról: ez tényleg nem fontos nekik?

2022. december 14. 12:58
A természeti csapások ma már olyan mértékben veszélyeztetik a mezőgazdasági termelést, hogy irreális kockázatot vállalnak azok a gazdálkodók, akik valamilyen módon nem biztosítják be magukat. A gyakorlatban mégis az látszik, hogy - miként az idei súlyos aszály kapcsán is kiderült - sokan egyáltalán nem kötnek biztosításokat, és más, állami vagy uniós támogatásokra épülő biztosítási rendszerhez sem csatlakoznak. De hogyan működik ma Magyarországon a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer, és milyen elemei vannak? Az öngondoskodás fokozásával miként csökkenthetik a gazdálkodási kockázatokat a mezőgazdasági termelők, ennek érdekében milyen hozzájárulásokat és díjakat kell fizetniük, illetve milyen támogatásokat vehetnek igénybe? A szakértők ezekre a kérdésekre keresték a választ a Portfolio Agrárszektor 2022 konferencián.